Προς το περιεχόμενο

Δάσκαλος στην κιθάρα


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε 1 νότα μπορεί να ακουστεί πολύ καλύτερα από 200. Το θέμα είναι πώς και πού θα την παίξεις. Παίζεις πολύ λίγο καιρό και αυτό που ζητάς μάλλον είναι αποτέλεσμα εμπειρίας και ψησίματος και όχι αγώνες ταχυτήτων, αυτοί έρχονται ούτως ή άλλως όταν και εκεί που πρέπει. Παίζε αν μπορείς με άτομα που παίζουν καλύτερα από σένα, όσο πιο έμπειροι τόσο το καλύτερο, παρατήρησε και ρώτα.

 

Πολύ φιλικά

 

+2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trivium FFS!!  ;D ;D ;D

Βάζω στοίχημα ακούς τον Corey και λες μα τους 1000 Malmsteen πως το κάνει αυτό!!  ;D

 

Βλέπω πολυ αντισρεντεριά έχει πέσει!!  :D Το κακό δεν είναι να θες να παίζεις γρήγορα και εντυπωσιακά..το κακό είναι να μην θέλεις να παίξεις μουσική!

 

Ο δάσκαλος πάντα χρειάζεται γιατί μπορεί να σε βάλει σε μια φόρμα και να σε καθοδηγεί και θα δεις τρομερή βελτίωση trust me!!Θα σου μάθει να εκτελείς σωστά τις τεχνικές και θα το καταλάβεις και μόνος σου στο πως ακούγεσαι.

 

Όσο αφορά τις σρεντεριές τώρα η λύση είναι μια και ακούει στο όνομα "μετρονόμος"!

Δεδομένου οτι εκτελείς σωστά τις τεχνικές το μόνο που μένει είναι να "μάθεις" το μυαλό σου να τις κάνει γρήγορα-παίζοντας αργά!!Θα βελτιωθείς περισσότερο παίζοντας σωστά στα 80bpm παρά παίζοντας στα 140bpm αλλά στο όριο γιατι το μυαλό σου αντι να μαθαίνει τις κινήσεις θα ζορίζεται να κρατήσει το τέμπο.  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γε'ια σου και από μένα!

 

Παίζω κιθάρα πάνω από 2 δεκαετίες, και αυτό που έχω να σου πώ,

είναι τα εξής:

  • Ξεκίνα άργα
  • Μείνε αργά για αρκετό διάστημα
  • Κάνε καθε μερα από δυο-τρια licks
  • Οτι μαθαίνεις δεν το παρατάς, αλλα τα κάνεις κάθε μέρα
  • Αυτοσχεδίασε με αυτα που έχεις μάθει καλά-καλά
  • Μετά αυξησε ταχυτητα σιγά-σιγά

 

Αν βιάζεσαι να τα παίξεις γράγορα θα χαλάσεις τον παίξιμο σου,

και μετά από χρόνια θα είναι δύσκολο να το μαζέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε 1 νότα μπορεί να ακουστεί πολύ καλύτερα από 200. Το θέμα είναι πώς και πού θα την παίξεις. Παίζεις πολύ λίγο καιρό και αυτό που ζητάς μάλλον είναι αποτέλεσμα εμπειρίας και ψησίματος και όχι αγώνες ταχυτήτων, αυτοί έρχονται ούτως ή άλλως όταν και εκεί που πρέπει. Παίζε αν μπορείς με άτομα που παίζουν καλύτερα από σένα, όσο πιο έμπειροι τόσο το καλύτερο, παρατήρησε και ρώτα.

 

Πολύ φιλικά

 

Αν προσπαθείς οι νότες σου να ακούγονται οι καλύτερες δυνατές είτε παίξεις μια είτε παίξεις 200 γ@μ@τα θα ακουστόυν!Μουσική είναι το ένα μουσική είναι και το άλλο!  :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μια χαρά είναι το shred άμα το γουστάρεις (γούστα είναι αυτά), αλλά τελευταία γίνεται αυτοσκοπός των περισσότερων κιθαριστών το να μπορούν να παίξουν πιο γρήγορα, να παίξουν sweep, super legato κλπ. Όπως και να'χει, αν θες να μάθεις να παίξεις γρήγορα πρέπει να μάθεις να παίζεις σωστά και αργά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθείς οι νότες σου να ακούγονται οι καλύτερες δυνατές είτε παίξεις μια είτε παίξεις 200 γ@μ@τα θα ακουστόυν!Μουσική είναι το ένα μουσική είναι και το άλλο!  :D

 

Όπως και να'χει, αν θες να μάθεις να παίξεις γρήγορα πρέπει να μάθεις να παίζεις σωστά και αργά!  ;D

 

Εγω συμφωνώ και με τους δύο!!... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι κατα του

«γρηγορου» παιξιματος, κι εμενα μου αρεσει

να «χωνω» σε καποια σημεια. Aπλως θελω

να πω οτι πρεπει να γινεται με μετρο και να

εχει ουσια τοσο στην τεχνικη οσο στην φρασεολογια.

 

Eπισης ο δασκαλος ειναι σιγουρα χρησιμος

αρκει να ειναι ο καταλληλος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες και θα πω τα εξης και εγω:

 

1.

παιξε αυτο που θελεις να "βγαλεις" αργα-σωστα και "μετρημενα".οπως λεω και στο σχολειο , "το αργο και σωστο γινεται γρηγορο , το κατευθειαν γρηγορο , ειναι σιγουρα λαθος".

 

2.

ναι , ενας δασκαλος θα σε βοηθησει σε τεραστιο βαθμο , αρκει να ειναι ο "σωστος".

Δηλαδη να πληρει εναν  συνδυασμο προϋποθέσεων :

γνωση , φιλικοτητα , μεταδοτικοτητα κλπ

 

3.

για την ηλικια σου -και αυτοδιδακτος- ακουγεσαι μια χαρα. ομως αν μπει στη μεση το σωστο ατομο , ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΜΟΝΗ για πραγματα που θα χρειαστει πιθανοτατα να ξαναμαθεις με τον σωστο τροπο , πιστευω πως θα "απογειωθεις"

 

4.

αν σε ενδιαφερει το ελευθερο shredding , τοτε οπωσδηποτε η βασικη μουσικη θεωρια θα σου λυσει τα ΑΥΤΙΑ και ακολουθως τα χερια.

 

καλη συνεχεια ευχομαι.

 

;)  

 

υ.γ.

το να παιζει καποιος, ΠΑΝγρηγορα δεν ειναι αναγκαια και το ιδανικο.

"less is more"

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως πρέπει να δώσεις περισσότερη σημασία στο τι ΜΟΥΣΙΚΗ παίζεις και όχι στο πόσο γρήγορα παίζεις;

ναι, είναι και αυτό.

απλά, δοκιμάζω να βγάλω το technical difficulties του paul gilbert 5 μέρες τώρα, και έχω μείνει ακόμα στην μισή ταχύτητα. τα ανεβοκατεβάσματα είναι τα πάντα όλα. πράμα που δεν έχω ξαναδοκιμάσει ποτέ ξανά, για αυτό προσπαθώ πρώτα να αφοσιωθώ στην μουσική που παίζω, και αν με πάρει κάποια στιγμή να παίξω και γρήγορα.

 

 

Αυτό που μας λίνκαρες να ακούσουμε είναι δικής σου έμπνευσης και εκτέλεσης?

 

Αν ναι, πολλοί 18άχρονοι θα ήθελαν να έχουν την ικανότητα να κάνουν κάτι παρόμοιο...

δεν είναι δίκο μου (τι κρίμα  :P)

ειναι διασκευή των trivium, αν και θα ήθελα πολύ να γράφω τέτοια κομμάτια

το καλύτερο μου μέχρι στιγμής είναι ένα που ακόμα το δουλεύω

το έχω γράψει όλο αλλά προσπαθώ να μάθω το σόλο που έχω γράψει (είναι δύσκολο το άτιμο)

μπορείς να το ακούσεις από εδώ

http://rapidshare.com/files/273024030/mmxii_sample-06.mp3

 

Το ότι κάπου "δεν το'χεις"(ακόμα) σαν σολίστ είναι ορατό, όχι γιατί δεν μπορείς να κάνεις sweeps (ούτε κι εγω μπορώ.. ;D), αλλά γιατί τα σόλο σου δέιχνουν απειρία (φάλτσα bends πχ)...

Υπάρχουν όμως διαφόρων ειδών "αρετές" στη μουσική και εγω βρίσκω οτι έχεις αρκετές.

να φανταστείς αυτές είναι οι δυνατότητες μου

βέβαια πέρυσι αν μου έλεγες να παίξω αυτό το σόλο θα σε κορόιδευα γιατί δεν μπορούσα

μέσα σε έναν χρόνο μου φαίνεται playable.

μπορεί αυτό του χρόνου να μου φαίνεται γελοίο, αλλά έχει ο καιρός, δεν είναι δύσκολο

 

Οι ρυθμικές σου πχ είναι πολύ καλές και τα τύμπανα αν τα έχεις προγραμματίσει εσυ ο ίδιος είναι just perfect!

 

Μπορεί και να μην τα καταφέρεις ποτέ να γίνεις ο σολίστ που επιθυμείς, ακόμα και σ'αυτή την περίπτωση (που δεν στην εύχομαι βέβαια) θα μπορείς να δημιουργείς μουσική!

 

Στη θέση σου δεν θα απογοητευόμουν πάντως...

ναι, ασχολούμαι από μικρός με τους υπολογιστές και κατανοώ αμέσως πολλά προγράμματα. την μίξη την έμαθα μέσα σε ένα μήνα με το cubase. και στην πορεία μαθαίνω πολλά ακόμα

 

Ο δάσκαλος πάντα καλός είναι. Στο φινάλε κάνεις 5 μαθήματα, βλέπεις τη διαφορά (που συνήθως είναι φοβερή) και μετά συνεχίζεις για μια ζωή ή μέχρι να βαρεθείς ή σταματάς αμέσως :).Γιατί παίζεις μουσική; Αν παίζεις για να αποδείξεις κάτι, άδικα στενοχωριέσαι.

δεν θέλω να αποδείξω κάτι σε κάποιον, θέλω να τα έχω καλά με τον εαυτό μου. η μουσική είναι κάτι που αγαπάω και ότι κάνω για αυτήν θέλω να την φτάνω σε όποιο επίπεδο και να ναι. με πιάνεις;  :P

Κι εγώ πάω να ψιλο-απογοητευτώ όταν βλέπω έναν 18χρονο να παίζει ρυθμό στρωτά κι όμορφα σαν κι εσένα.Συγνώμη που θα το πώ χύμα, αλλά σιγά το χρόνο. Παίζεις φοβερά για το χρόνο και τη ηλικία σου, αλλά και δύο νότες την ώρα να έπαιζες άμα γουστάριζες εσύ... κολοκυθόπιτα εμείς  ;)

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. το διάβασα και ενθαρύνθηκα σε ένα σημείο (όχι δεν είμαι ψώνιο κατα βάθος  :P)

Και δύο ερωτήσεις κρίσεως:

  • Ποιον ξέρεις που να έμαθε αμέσως και χωρίς προσπάθεια;
  • Απολαμβάνεις το να μαθαίνεις μουσική;

1. κανέναν  :P

2. πολύ. τον αναφέρω και παραπάνω τον λόγο

 

Trivium FFS!!  ;D ;D ;D

Βάζω στοίχημα ακούς τον Corey και λες μα τους 1000 Malmsteen πως το κάνει αυτό!!  ;D

ένα φραπέ περιποιημένο στον φίλο παρακαλώ  :D

σε πάω

ναι, μέσα είσαι  ;)

ο corey είναι το προτυπό μου σαν κιθαρίστας, να φανταστείς προτιμώ να βλέπω αυτόν να παίζει κιθάρα παρά να μου κάτσει γκόμενα. χαχα  ;D

 

Ο δάσκαλος πάντα χρειάζεται γιατί μπορεί να σε βάλει σε μια φόρμα και να σε καθοδηγεί και θα δεις τρομερή βελτίωση trust me!!Θα σου μάθει να εκτελείς σωστά τις τεχνικές και θα το καταλάβεις και μόνος σου στο πως ακούγεσαι.

να μια απάντηση που περίμενα. να σαι καλά

Όσο αφορά τις σρεντεριές τώρα η λύση είναι μια και ακούει στο όνομα "μετρονόμος"!

Δεδομένου οτι εκτελείς σωστά τις τεχνικές το μόνο που μένει είναι να "μάθεις" το μυαλό σου να τις κάνει γρήγορα-παίζοντας αργά!!Θα βελτιωθείς περισσότερο παίζοντας σωστά στα 80bpm παρά παίζοντας στα 140bpm αλλά στο όριο γιατι το μυαλό σου αντι να μαθαίνει τις κινήσεις θα ζορίζεται να κρατήσει το τέμπο.  ;)

αυτό το κάνω πολύ τελευταία και έχω δει αρκετή βελτίωση.

το κάνω με κομμάτια του jeff loomis κυρίως, αλλά ΕΠΙΜΕΝΩ να απογοητεύομαι που δεν τα φτάνω ταχυτητικά. χεχε

 

---

 

ευχαριστώ και όλους τους υπόλοιπους για τις συμβουλές σας και τις απαντήσεις σας. απλά δεν μπορούσα να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά γιατί θα λεγα τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου