Προς το περιεχόμενο

Δάσκαλος στην κιθάρα


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και πάλι

Έχω ξανακάνει ένα παρόμοιο θέμα, αλλά διαφορετικό σε σχέση με αυτό που θέλω να μου πείτε την γνώμη σας.

 

Θέλω να ρωτήσω για το εαν χρειάζομαι δάσκαλο για κιθάρα στην φάση που είμαι.

Έχω απογοητευτεί πολύ τελευταία, βλέποντας άλλους, πιο έμπειρους και καλύτερους μου μεν, να τραβάνε shredies arpeggios sweeps και όλα τα καλά, ενώ εγώ το μόνο που καταφέρνω είναι απλά σολάκια.

 

Είμαι 2 χρόνια αυτοδίδακτος.

Παίζω σοβαρά σχεδόν ένα χρόνο.

Είμαι 18 χρονών ακόμα.

Ξέρω

τόση κιθάρα (και ελάχιστα παραπάνω)

έχω πολύ γρήγορο picking και ιδιέταιρα γρήγορο palm mute γενικά

 

αλλά στις τοποθετήσεις, φραπές...

αν μου πείτε να βγάλω sweep δηλαδή, θα πάω καλύτερα να βγάλω την σκούπα από την αποθήκη ένα πράμα.

 

δοκιμάζω τον σιγά-σιγά τρόπο. αλλά εδώ και ένα μήνα ένα γρήγορο σόλο δεν το χω βγάλει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 18 χρονών ακόμα.

Θα μεγαλωσεις και εσυ, που θα παει :)

μήπως πρέπει να δώσεις περισσότερη σημασία στο τι ΜΟΥΣΙΚΗ παίζεις και όχι στο πόσο γρήγορα παίζεις;

Ακριβως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μας λίνκαρες να ακούσουμε είναι δικής σου έμπνευσης και εκτέλεσης?

 

Αν ναι, πολλοί 18άχρονοι θα ήθελαν να έχουν την ικανότητα να κάνουν κάτι παρόμοιο...

 

Το ότι κάπου "δεν το'χεις"(ακόμα) σαν σολίστ είναι ορατό, όχι γιατί δεν μπορείς να κάνεις sweeps (ούτε κι εγω μπορώ.. ;D), αλλά γιατί τα σόλο σου δέιχνουν απειρία (φάλτσα bends πχ)...

Υπάρχουν όμως διαφόρων ειδών "αρετές" στη μουσική και εγω βρίσκω οτι έχεις αρκετές.

 

Οι ρυθμικές σου πχ είναι πολύ καλές και τα τύμπανα αν τα έχεις προγραμματίσει εσυ ο ίδιος είναι just perfect!

 

Μπορεί και να μην τα καταφέρεις ποτέ να γίνεις ο σολίστ που επιθυμείς, ακόμα και σ'αυτή την περίπτωση (που δεν στην εύχομαι βέβαια) θα μπορείς να δημιουργείς μουσική!

 

Στη θέση σου δεν θα απογοητευόμουν πάντως...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω για το εαν χρειάζομαι δάσκαλο για κιθάρα στην φάση που είμαι.

Ο δάσκαλος πάντα καλός είναι. Στο φινάλε κάνεις 5 μαθήματα, βλέπεις τη διαφορά (που συνήθως είναι φοβερή) και μετά συνεχίζεις για μια ζωή ή μέχρι να βαρεθείς ή σταματάς αμέσως :).

Έχω απογοητευτεί πολύ τελευταία, βλέποντας άλλους, πιο έμπειρους και καλύτερους μου μεν, να τραβάνε shredies arpeggios sweeps και όλα τα καλά, ενώ εγώ το μόνο που καταφέρνω είναι απλά σολάκια.

Γιατί παίζεις μουσική; Αν παίζεις για να αποδείξεις κάτι, άδικα στενοχωριέσαι.

Κι εγώ πάω να ψιλο-απογοητευτώ όταν βλέπω έναν 18χρονο να παίζει ρυθμό στρωτά κι όμορφα σαν κι εσένα.

Είμαι 2 χρόνια αυτοδίδακτος.

Παίζω σοβαρά σχεδόν ένα χρόνο.

δοκιμάζω τον σιγά-σιγά τρόπο. αλλά εδώ και ένα μήνα ένα γρήγορο σόλο δεν το χω βγάλει σωστά.

Συγνώμη που θα το πώ χύμα, αλλά σιγά το χρόνο. Παίζεις φοβερά για το χρόνο και τη ηλικία σου, αλλά και δύο νότες την ώρα να έπαιζες άμα γουστάριζες εσύ... κολοκυθόπιτα εμείς  ;)

 

Και δύο ερωτήσεις κρίσεως:

  • Ποιον ξέρεις που να έμαθε αμέσως και χωρίς προσπάθεια;
  • Απολαμβάνεις το να μαθαίνεις μουσική;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο off-topic,αλλα μου ηρ8ε απορια  ;D

πιστευετε πως με 1 χρονο εμπειρια,αυτοδιδακτος,και που μπορει και παιζει 10 years today,hit the floor,my curse,master of puppets(στο συγκεκριμενο εχω δοκιμασει τα 2 πρωτα λεπτα με alternative picking και ακουγοταν καλα)και αλλα,ειναι ικανοποιητικο??

 

 

PS:δοκιμαζω 3string sweeping,αλλα δεν πετυχαινω το muting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελέτη θέλει, όχι απελπισία! Σίγουρα μ'ένα δάσκαλο, αν μπορεί να σου μεταδώσει τις όποιες γνώσεις/τεχνική ζητάς θα'ναι καλύτερα, αλλά μην τρελαίνεστε πια με το shred, επειδή απλά όλοι (μα όλοι) παίρνουν αυτό το δρόμο. Έχει καταντήσει η μουσική σπορ πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε 1 νότα μπορεί να ακουστεί πολύ καλύτερα από 200. Το θέμα είναι πώς και πού θα την παίξεις. Παίζεις πολύ λίγο καιρό και αυτό που ζητάς μάλλον είναι αποτέλεσμα εμπειρίας και ψησίματος και όχι αγώνες ταχυτήτων, αυτοί έρχονται ούτως ή άλλως όταν και εκεί που πρέπει. Παίζε αν μπορείς με άτομα που παίζουν καλύτερα από σένα, όσο πιο έμπειροι τόσο το καλύτερο, παρατήρησε και ρώτα.

 

Πολύ φιλικά

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου