Προς το περιεχόμενο

Fender Jazzmaster. Classic Player ή Japan;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ιδιες ειναι πανω κατω...απλα και εγω νομιζω οτι οι πιο προσφατες CIJ εχουν βελτιωθει μια και εινα alder (οχι πως ειναι καλυτερο ξυλο απλα ειναι οντως into specs) (βεβαια εχω δει και παρα πολλες basswood CIJ) .

 

Το hardware τα ιδια χαλια με παλια  εχει σε JM & JG (φτηνο τρεμολο,φτηνη γεφυρα αλλα τωρα βεβαια που βγηκε η MASTERY bridge OΛOI αλλαζουν τις γεφυρες σε ΟΛΕΣ τις jm ακομα και στις αμερικανικες... ;D)

 

Ενα αλλο "κακο" των CIJ ειναι οτι φορανε κορεατικα  Ping κλειδια,οπως οι μεξικανικες Φεντερ (οι MIJ φοραγαν τα πολυ καλυτερα γιαπωνεζικα GOTOH που φορανε και οι αμερικανικες Φεντερ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ..understood :)

πάντως η δικιά μου μια χαρά γέφυρα και τρέμολο έχει και είναι alder..

anyway εγώ τις μεξικάνικες τις σιχαίνομαι πάντως.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω jaguar made in japan παλιο μοντελο,καβατζωτεα...οταν πρωτοεπεσε στα χερια μου κ την πηγα για service, ο μαστορας (ενας απο τους καλυτερους σε ολοκληρη την γη,ο οποιος επισκευαζει κιθαρες των πιο γνωστων μουσικων,αλλα δεν μπορω να σας πω ποιος ειναι αυτος,γιατι μετα θα πρεπει να πεθανετε ολοι) μου ειπε οτι ακουγεται σαν αμερικανικη κ εμεινε αναυδος οταν καταλαβε οτι η εν λογω κιθαρα ειχε φτιαχτει απο σχιστοματιδες.με βαση την πολυ αληθινη ιστορια που σας αφηγηθηκα,με τη σειρα μου προτεινω κ γω να παει για ιαπωνεζικη ο φιλος.θα χει ενα θεματακι με τη γεφυρα κ ολα τα κλασσικα των jaguars αλλα δεν ειναι κατι το οποιο δεν φτιαχνεται.

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπε οτι ακουγεται σαν αμερικανικη

 

μαλλον δεν θα ειχε ακουσει και πολλες γιατι με τους ΣΤΟΚ γιαπωνεζικους μαγνητες (που ειναι μαγνητες STRATOCASTER σε "κουτι" μαγνητων Jazzmaster) ειναι κομματακι δυσκολο.... ;D

 

εξαλλου και οι αμερικανικες jazzmaster (αυτες που βγαινουν τωρα) εχουν αρκετα διαφορετικους μαγνητες και ακουγονται διαφορετικα απο τις παλιες Jazzmaster (οι οποιες βεβαια ακουγονται...ΠΟΛΥ διαφορετικα μεταξυ τους αναλογα με τη χρονολογια τους..αλλος  ηχος στα 50s & early 60s (the best IMHO),αλλος στα  60s & αλλος στα  70s :).....μεγαλο μπερδεμα αυτες οι jazzmaster ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, από ότι καταλαβαίνω, η ζυγαριά γέρνει ασυζητητί προς τις Γιαπωνέζες... ;D

 

Κάποια αλλαγή/αναβάθμιση πέραν από τους μαγνήτες και τα κλειδιά θα χρειαστεί πιστεύετε;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλειδια ειναι μια χαρα,ολες οι μεξικανικες Fender τα ιδια εχουν,αν δεν στο ελεγα δεν θα καταλαβαινες τη διαφορα ετσι κι αλλοιως.... ;D).

 

κανε τη χαρη στον εαυτο σου και παρε μια τετοια

 

http://www.masterybridge.com/home.html

 

ειναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ βελτιωση που εγινε ΠΟΤΕ στις κιθαρες αυτες και αντιμετωπιζει την  αχιλλειο πτερνα της κιθαρας αυτης (δηλ. την προβληματικη γεφυρα).

 

απο εκει και περα θα πρεπει να μαθεις να ζεις με τα vintage ταστα...(που δεδομενου του γεγονοτος οτι οι JM δεν παιζουν με 9αρες,ειναι λιγο ταλαιπωρια....

 

α,αν οντως θες τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ Jazzmaster μαγνητες θα πας εδω

 

http://curtisnovak.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μαστορας (ενας απο τους καλυτερους σε ολοκληρη την γη,ο οποιος επισκευαζει κιθαρες των πιο γνωστων μουσικων,αλλα δεν μπορω να σας πω ποιος ειναι αυτος,γιατι μετα θα πρεπει να πεθανετε ολοι) μου ειπε οτι...

 

Δεν πειράζει, ας το ρισκάρουμε, πες εσυ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρωτη φαση μαγνητες... οι μαγνητες του CurtisNovak ειναι πολυ καλοι και... απιστευτος τυπος... η συνεργασια μαζι του ειναι μια εμπειρια.

 

Και μιας και θα ασχοληθεις με ηλεκτρικα θα προτεινα να αλλαξεις τα παντα, οπως ποτενσιομετρα και καλωδιωση σε CTS ή Alpha ποτς και cloth wire καλωδιωση. Τρελη διαφορα στον ηχο δεν θα εχεις αλλα το κοστος για κατι τετοιο δεν ειναι πολυ και αξιζει μιας και τα ηλεκτρικα της Japan ειναι χαλια.

 

Για το bridge, θα ελεγα μην τρελενεσαι. Απλα θελεις ενα καλο set-up... στην δικια μου εχω τη στοκ γεφυρα και ποτε δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα. Ποτε δεν καταλαβα την τρελα ολων, να αλλαζουν την γεφυρα. Και δεν φαιρομαι και τοσο καλα στην κιθαρα μου...  ;D

 

Τελος, για καθαρα εμφανισιακους λογους θα προτεινα να αλλαξεις το pickguard!

Ειδικα το tortoise απο τις γιαπωνεζες ειναι χαλια... το ασπρο κατι λεει....

 

Καλη αγορα... μην ξεχασεις να ποσταρεις φωτο...  ο φιλος σου δηλαδη... :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου