Προς το περιεχόμενο

Κλασσική Κιθάρα : Τα αγαπημενα μου κομματια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε axrst , σ ευχαριστω για τα σχολια.

 

οτι εχω ανεβασει ειναι "μια κι εξω παιγμενο" , απλα εκανα διαφορα takes του καθε κομματιου και κρατησα το καλυτερο.-υποτιθεται-

 

κι εγω ειμαι στην ιδια φαση.

ελαχιστος χρονος , γυναικα , παιδι , με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

απο τα κομματια που προτεινεις , δουλευω το tango en skai αυτον τον καιρο , οπως επισης το vals venezolano No2 & αραβικο καπριτσιο.

 

ανεβασε κομματια κι εσυ man !!

ανυπομονω !

 

cheers!!

8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο spimav_z, καλή αρχή και ελπίζω να έχεις και συνέχεια.

 

Μια παρατήρηση μόνο, Μετά το πρώτο μέρος του choro, δηλαδή το δεύτερο και η επανάληψη του πρώτου, ακούγεσαι λίγο διαφορετικά, πως να το πω... σαν να παίζεις μέσα σε πηγάδι ή σε άδειο χώρο.

 

Πάντως πολύ ωραία ιδέα να ανεβάζεις κομάτια εδώ, Είμαι και γω σε φάση που πιάνω την κιθάρα μετά από μια 10ετία πάλι και πολύ θα ήθελα να ηχογραφήσω κάτι. (Ελπίζω να το κάνω όταν καταφέρω να βγάλω άκρη και αποκτήσω ότι χρειαστεί)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και ξαναρθε στο φως αυτο το θεματακι, να ρωτησω τον Σπυρο που το ξεκινησε και οσους εδειξαν ενδιαφερον.  Μηπως να ανεβαζαμε εδω και αλλοι νοιζαδες , ηχογραφησεις με κλασσικη κιθαρα? Ή να ακολουθησουμε την πεπατημένη και να ανοιγουμε καθε φορα διαφορετικο θέμα? Ο τιτλος ταιριαζει παντως, αλλά οσο αφορα τη κατηγορία, δεν θα έπρεπε να ειναι στα clips? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ηχογράφηση με κλασσική κιθάρα σίγουρα είναι ευπρόσδεκτη και προσωπικά με γεμίζει με όμορφες αναμνήσεις!

 

Ένα από το αγαπημένα μου κομμάτια για κλασσική κιθάρα (και από τα αγαπημένα μου γενικά) είναι το Capricio Arabe! Toυ Francisco Tarrega βεβαίως...  ;) ;) ;)

 

Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω όταν γίνει repair η κλασσική μου, γιατί προς το παρόν το έχω μόνο σε εκτέλεση με Squier Tele  :P :P

 

Πολύ νοσταλγικό πάντως να κουρδίζεις την μπάσα E σε D στην Τele και να παίζεις το Capricio...  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

μετα απο πολλα "κυματα" , "συμπληγαδες" , "σειρηνες" κλπ κλπ , καταφερα να ψιλοπαιξω και το valse venezolano No2 - Antonio Lauro.

 

σας το παραθετω και δεσμευομαι οτι το επομενο θα ειναι το "Aραβικο Καπριτσιο" F.Tarrega.

 

1.του εχω βαλει μονο λιγο reverb μεσα απο το sonar.

2.οι συνθηκες ηχογραφησης ειχαν αποτελεσμα το hiss που ακουτε αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο....ηταν περισσοτερο και το "εκοψα" λιγο με eq.....

 

vals_venezolano_No2.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα σε ολους και παλι.

 

ξεθαβω το θεματακι μου , για να του φορτωσω μερικα παιξιματα ακομα.

 

η ποιοτητα ηχογραφησης ειναι καλυτερη , καθοτι η profire610 αντικατασταθηκε με την saffire pro 24 dsp , και το shure ksm27 με το rode NTK.

 

μεσα στην καθημερινοτητα , του σπιτιου , του παιδιου , της δουλειας , των ξενυχτιων κλπ κλπ κλπ , καταφερα να παιξω λιγα πραγματακια ακομα , και -οπως πριν- αποφασισα να τα μοιραστω μαζι σας , εκθετοντας και παλι εαυτον.

 

καλη ακροαση. ;)

vals_jose_ferrer1.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακολουθως αυτα εδω... :P

 

ξερω οτι το ντουετακι "φλαμμαρει" λιγο , αλλα το αφησα επιτηδες ετσι.

 

και για την ιστορια , (και τους τεχνοκρατες) η αλυσιδα ηχογραφησης ηταν:

guernica guitar

rode NTK

saffire pro 24 dsp

nuendo 3.2

sonitus eq (εκοψα λιγο την la χορδη που βουιζε λογω δωματιου)

native reverb

8)

duet_-_carulli_1.mp3

carcassi_etude_7.mp3

leo_brouwer_etude_1.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου