Προς το περιεχόμενο

Roland td-4 ή Yamaha Drxpress IV????


Skyl1n3R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες τη γνωμη ενος κιθαριστα νομιζω το 2ο γιατι απλα τα καλωδια στο 1ο ειναι πλεξουδα και αν χαλασει πρεπει να βρεις το ιδιο ....επισης εχω ακουσει οτι το γιαμαχα εχει πολυ καλους ηχους ...αυτα απο ενα κιθαριστα ετσι ? να δω τι θα πουνε οι ντραμερς !!!ελπιζω να μη με κραξουνε.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εννοεις το DTXpress 4 γιατι Drxpress σε μια αναζητηση που εκανα δε νομιζω οτι το πηρε το ματι μου.Το θεμα με την πλεξουδα δε το ξερω,δυο σετακια Roland που ειχα παιξει τα καλωδια δεν ηταν πλεξουδα απλα ενα αυτοκολλητο τα συγκρατουσε και δε νομιζω αυτο να αποτελει κριτηριο επιλογης.Στο θεμα των ηχων ειναι κατι υποκειμενικο αν δεν τα ακουσεις τα 2 σετ με δικα σου ακουστικα να δεις ποιο σου αρεσει απο αποψη ηχου δε μπορει καποιος αλλος να σου πει πιστευω.Απλα το θετικο στη Roland ειναι οτι εχεις την δυνατοτητα να αλλαξεις τα λαστιχενια pads που εχει με mesh heads ενω η yamaha δεν προσφερει κατι τετοιο. Παντως η καλυτερη λυση ειναι να πας να τα ακουσεις στο Νακα και στο drumstore που πιθανον να ειναι στημενα αν εισαι απο αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειμαι σε τριλλημα. διαθετω μεχρι 1400-500 ευρω και ειμαι αναμεσα στα roland td-4k, roland td-9k και yamaha dtxpress IV. αναμεσα στα 2 πρωτα η διαφορα ειναι το module αλλα δν ξερω αν θα μου χρειαστουν ολα αυτα που εχει το td-9. επομενως θα μπορουσα να παρω το td-4 και να του προσθεσω ενα 3-zone ride και συνολικα να μου κοστισει λιγοτερο απτο yamaha. το θεμα ειναι ποιο απτα 2 υπερτερει σε ηχο και ευαισθησια(yamaha-roland)???? .επισης το yamaha εχει και hihat σε βαση και πιατινια με 3-ζωνες που το roland δν εχει. οποιος μπορει ας με διαφωτισει γτ δν εχω και την δυνατοτητα να τα δω απο κοντα....ευχαριστω πλ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

παιδια και εγω αναμεσα σε αυτα τα 2 και το td-9 ειμαι και εχω μερικες βασικες αποριες.

 

1) ποσο θορυβο κανουν? ειναι πολυ βασικο αυτο γιατι ειμαι σε μια μικρη γκαρσονιερα και πρεπει να ειναι οσο δυνατον πιο ησυχα. ειδικα αμα τους βαλω διπλοπεταλο θα ακουγεται?

μηπως το hd-1 ειναι πιο ησυχο?

 

2) πως συνδεονται με υπολογιστη για να κανω mapping τα triggers με superior drummer? χρειαζομαι και κονσολα οπως ενα Firepod η απλα συνδεεται κατευθειαν στον υπολογιστη?

 

ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα το td-9kx.ειναι πολυ πιο αθορυβο απο το dtxpress(και πολυ ανωτερο σε ολα καθως τα δοκιμασα και τα δυο). επειδη κ γω μενω σε πολυκατοικια, μου την ειπαν μονο απο κατω γτ ακουγεται το pad της μποτας καθως ειναι λαστιχενιο. σκεφτομαι να το αλλαξω με ενα Kd-85 αλλα δν ξερω αν θα ειναι πολυ πιο αθορυβο. παντως τα σπαει το td-9 αξιζει να το παρεις. απο ηχους μονο το ταμπουρο δν με ενθουσιασε πολυ γτ μ φανηκαν λιγο ψευτικοι οι ηχοι του. τωρα την ψαχνω και εγω για addictive drums αλλα κανει 185 ευρω....βαλε και ενα inteface midi to usb....Α! μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω το αddictive drums?????καταστημα η αν γινεται και σελιδα να το κατεβασω σπασμενο και να δουλεψει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα td-4k εχω...η αληθεια ειναι οτι κανουν αρκετο θορυβο ειδικα το διπεταλο αλλα ευτυχως τα χω στην αποθηκη..παντως εχει αρκετα καλες δυναμικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου