Προς το περιεχόμενο

κιθαρα για blues μεχρι 800 ευρω


COSMIC22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και χαρα σε ολους εχω μαζεψει περιπου 800 ευρω και ειμαι σε φαση αναζητησης κιθαρας για blues,εχω στην κατοχη μου 2 ενισχυτες εναν kustom defender και εναν fender champion 600,η κιθαρα που θα παρω θα ηθελα να εχει μονους μαγνητες αποκλειω την περιπτωση του ενος διπλου με 2 μονους,εχω ακουσει καποιες απο τις κιθαρες που βρισκονται μεσα στην τιμη και μου αρεσε η fender classic player 50's strat mex,ποια η γνωμη σας για αυτην και αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο και εκτος fender ας τεθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα blues έχουν παιχτεί με τα πάντα.

Το θέμα είναι στα δάχτυλα. Και στο μυαλό.

Ο εφευρέτης του ηλεκτρισμού πάντως έπαιζε με τέτοια http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/Gold%20Mining_%20Gibson_s%20Glorious/ αλλά και με Tele

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/getthattonemuddywaters/

Δεν τον χάλαγε.

 

Κάτι χιλιάδες παίζουν με Tele, LP, Strat, SG, PRS, ES, Flying V, , , , ,

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις στο νου σου κάποιον κιθαρίστα που να παίζει blues και να σου αρέσει ο ήχος του καλό θα ήταν να τον αναφέρεις ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα να προσανατολιστείς!Όπως σωστά είπε ο προλαλήσας, blues μπορείς να παίξεις με κάθε "τύπο" κιθάρας!

 

Προσωπική μου προτίμηση πάντως, ειδικά για blues καρφί στον ενισχυτή θα επέλεγα κάτι σε semihollow. (περί ορέξεως βέβαια...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον κοιτας προς strat blues ηχοχρωματα (να υποθεσω οτι εχεις στο μυαλο σου κατι προς τον ηχο του Buddy Guy, του Hendrix και του Clapton) η 50's classic player ειναι εξαιρετικο οργανο.

Για μενα σε αυτο το budget (μη σου πω και ψηλοτερα) θα ηταν απο τις πρωτες μου επιλογες σιγουρα... ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα και ριχνω στην κουβεντα μια αγαπημενη κιθαρα , βαζω το μοντελο της epiphone λογο του οικονομικου οριου που θετεις γιατι η οριτζιναλ gibson Lucille κανει 2000+ ενω αυτη ειναι το πολυ στα 600ευρω απο Καγμακη.

 

http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=15&CollectionID=1

 

ιδανικη για μπλουζ ΚΑΙ μονο ομως...

εγω για παρομοια περιπτωση εχω αυτη.... http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC00918.jpg  με την οποια βεβαια πας και ποιο τζαζ ηχους.

 

Η αγαπημενη μου κιθαρα για μπλουζιες παντως ειναι η Στρατ μου

 

Η κλασικη απαντηση ειναι να παρεις ιδεες και μετα να παρεις τους δρομους να παιξεις τα μπλουζ με τις κιθαρες που εχεις ξεχωρισει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου προτίμηση πάντως, ειδικά για blues καρφί στον ενισχυτή θα επέλεγα κάτι σε semihollow. (περί ορέξεως βέβαια...)

 

 

 

Την ιδια ορεξη πρεπει να εχουμε !!! χεχεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα ρε παιδια ολα αυτα (και εγω συμφωνω) αλλα το παιδι ειπε οτι θελει μονους μαγνητες...

Που σημανει τελειως αλλη σχολη (BB King Vs Clapton πχ) παιξιματος και ηχου.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα ρε παιδια ολα αυτα (και εγω συμφωνω) αλλα το παιδι ειπε οτι θελει μονους μαγνητες...

Οι P90 μετράνε;

 

Που σημανει τελειως αλλη σχολη (BB King Vs Clapton πχ) παιξιματος και ηχου.

Αλλο η "σχολή" παιξίματος, άλλο ο ήχος. Μην τα μπερδεύουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το θεμα μπλουζ ειναι πολυπλοκη υποθεση...τι ηχους θες να πετυχεις και τι ακουσματα εχεις?

 

blues ειναι και srv και μονο με στρατ βγαζεις τον ηχο του...μπλουζ ειναι και ο gary moore,bb king και εκει θελεις κατι πιο στοιβαρο....εσυ αποφασιζεις...

 

πολυ καλη η 50ς οπως και η 60ς...απο και και περα κι αλλες λυσεις...

 

ο ενισχυτης σου ειναι μια χαρα...

 

απο επιλογες οσες θες...

 

epiphone bb king lucille,gibson lp studio,gibson sg,οποιοαδηποτε στρατ τυπου κιθαρα με ενα καλο σετ μαγνητες η μια τελε και ενα tube screamer και εισαι κομπλε...

 

οπως ειδες ολες μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν μπλουζ κιθαρες...

 

γι αυτο σου λεω να αποφασισεις προς τι ηχοχρωμα θες να κινηθεις...

 

αν τις δοκιμασεις πανω στο μηχανημα σου θα καταλαβεις,..

 

εγω ας πουμε στον twin reverb μου οσο κουλο κι αν ακουγεται παιζω με μια epiphone zakk wylde με τους ακατανομαστους EMG HZ  και το ευχαριστιεμαι πιο πολυ για μπλουζιες και απο την γκιμπσον καστομ μου...σπαει την μουντιλα του humbucker της gibson ειναι ενα κλικ πιο spark και ταυτοχρονα εχει και τη ζεστασια του σκαφους αλα lp....πολυ ευχαριστη εκπληξη για μενα που γι αλλο την πηρα και μου κανει τζαζ μπλουζ ηχους πολυ καλυτερα απο πολυ ακριβοτερες....

 

 

αυτη ειναι και η μαγεια του ψαξιματος...μπορει να σκασεις χιλιαδες ευρω για κατι συγκεκριμενο που εχεις στο μυαλο σου και να το βρεις σε κατι απλο και φθηνο...

 

ψαξιμο και παλι ψαξιο με τα μηχανηματα σου...γιατι καθε οργανο μπορει να μην ταιριαζει οσο καποιο αλλο με ενα μηχανημα...

 

για παραδειγμα ο πλεξι μαμαει με gibson οπως και με φεντερ αλλα περισσοτερο με γκιμπσον...αν του βαλεις μια μεταλλοκιθαρα με ακτιβ αστα να πανε...

 

οπως καταλαβαινεις το ερωτημα σου ειναι πολυ γενικο...επιλογες υπαρχουν απειρες

 

πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενος και δυστυχως να δοκιμασεις πανω στον ενισχυτη σου αν εχεις την δυνατοτητα...αλλιως λοττο...οπως εχω παιξει κι εγω ουκ ολιγες φορες...

 

παντως ειναι ''χαζομαρα'' να δωσεις τα 800 σε κιθαρα και λιγοτερα σε ενισχυτη...καλυτερα να ειχες κανει το αντιθετο...αν μπορεις πουλα τον ,χτυπα εναν blues junior,pro junior και καμια squier classic vibe και σιγουρα θα εχεις πολυ καλο ηχο...

 

ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ  μπορει και  μια squier να φερει την ανοιξη...

 

στις στρατ επειδη εχω απο πολυ ακριβες ως πολυ φθηνες αν εχεις καλους μαγνητες μια χαρα παιζει...το μανικι και τα χαρακτηριστικα,καθως και οι βαφες ειναι που πανε τις τιμες στα υψη...οποτε μην τρελενεσαι με ταμπελες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου