Προς το περιεχόμενο

Γλυκάθηκε η γριά στις πρόβες.......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συζητάς; Θενξ κε Λωτ.

Μόνο τίποτα μισοφαγωμένα μήλα να μην έχει πάνω της.

 

Όχι ρε, για Κ@λοpιcάκια είναι...ελπίζω να κάνει για τη δουλειά σου...

Να γλυτώσει και το forum από τη τσιγκουνιά σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ θα σου έλεγα κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_16usb.htm

ώστε να έχει κάθε όργανο το κανάλι του, να πέφτει η φωνή κατευθείαν εκεί και να μπορείτε να ηχογραφείτε με κάποιο DAW όλα τα κανάλια...

 

Η alesis multimix έχει stereo έξοδο στο USB και όχι πολυκάναλη, δηλαδή, αυτό που βγάζει το usb είναι το master.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω αλλά φαντάστηκα πως δεν θα έχει πρόβλημα να είναι όλα τα κανάλια μαζί... Θα κάνει μία μίξη πρόχειρη εκεί κατευθείαν!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ περιμένω αυτό το μωρό από Γερμανία... http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/_SET_-Fame-PA-Pack-4-inkl.-MIC-1-Stative-Kabel/art-PAH0003386-000

 

Έχουμε ενισχυτές για τα όργανα (που χρησιμεύουν ως μόνιτορ σε Ζωντανό) και παίρνουμε απ'το line out τους και τα στέλνουμε κονσόλα! απο κεί απ'το record out ηχογραφούμε με audiocity σε ικανοποιητικά επίπεδα για μας...

 

Πρώτα τα όργανα και μετά φωνή! Έχουμε ηλεκτρικά ντραμς αλλά νομίζω-δεν είμαι σίγουρος ότι ένα πυκνωτικό καλό σε ακουστικά ντραμς κάνει δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ πήγα με την πρόταση του αφεντικού (BEHRINGER PMΗ 518 M). Το βρήκα και κοψοχρονιά στη Γερμανία και από αυτή τη πρόβα παίρνει μπρός.

Σκεφτόμαστε τη δική σας λύση.

Για τα ντραμς το (ένα) πυκνωτικό δεν ξέρω αν θα μας βοηθήσει (καθότι φυσική η ντραμς).

Αλλά αν όχι, μια μικρή κονσολίτσα και το out της στο in της αυτοενισχυόμενης (μην ξεχνάς ότι έχει μόνο 5 κανάλια).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν όχι, μια μικρή κονσολίτσα και το out της στο in της αυτοενισχυόμενης (μην ξεχνάς ότι έχει μόνο 5 κανάλια).

Αρα τα 4 mic της μικρής στο ένα της μεγάλης  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

η μπορείς να δώσεις τα μέτρα στον ντράμερ και να γράψει πρώτα αυτός το κομμάτι μόνος του και μετά να κάνεις playback και record ταυτόχρονα... να γράφουν οι κιθάρες και να ακούνε την ντραμ και μετά το ίδιο με τη φωνή... αν και η λύση με τον μίκτη είναι πολυ καλή.... πρακτικά ήθελα και γω να ρωτήσω... στέκει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόοοοον.

 

Πέρασε ο καιρός, ωρίμασαν και πέσανε τα σύκα, πέσαν και τα συκόφυλλα.

 

Ο Μπέχρινγκερ αντικαταστάθηκε με μια 8κάναλη αυτοενισχυόμενη κονσόλα και τα πάει μια χαρά σαν PA amp φωνής και μπάσου (οι κιθαρίστες δεν πείθονται ακόμα να το δοκιμάσουμε για όλα)….. whatever.

Είπαμε λοιπόν να αρχίζουμε να γράφουμε τα διαλλείματα μπυροποσίας που κάνουμε για να δούμε τα παραληρήματά μας.

Ο χώρος (αν αυτό παίζει ρόλο) είναι όπως στην επισυναπτόμενη εικόνα.

Μία φωνή, μπάσο, δυο κιθάρες, ντραμς. Κονσόλα – κάρτα ήχου – λαπιτόπι. Εχουμε και δυο τρία παραβαν από πλεξιγκλας αν χρειαστεί.

Άρα όλα καλά, όλα ωραία.  Όχι ακόμα.

Τα μικρόφωνα;

Εδώ σας θέλω. Υποθέτω ότι είναι ένα δυναμικό για κάθε κιθάρα (αν δεν μπούνε στην κονσόλα) και φωνή. Η φωνή προς το παρόν βολεύεται (χωρίς μεγάλες απαιτήσεις αξιοπρεπώς) με ένα Behringer XM8500. Για τις κιθάρες θα μου πείτε εσείς.

Όπως επίσης για ντραμς ( max 4)  το είδος και το μέρος τοποθέτησης, θα μου πείτε εσείς.

Το TBone για την ντραμς που πρότεινε ο Fleamail σε πρότερο thread μου άρεσε.

Σε αυτό το πνεύμα (υπέρτατης φτήνειας) θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας.

Αν νομίζετε ότι τα χετε ξαναπεί, λινκ πλιζ.

Αν νομίζετε ότι είμαι τεμπέλης, σήμερα, για το noiz, έχετε δίκιο.

ProvaRoom.JPG.8b83f28fa15eccbc9323384648edb011.JPG

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουελ σε τέτοιες περιπτώσεις boundary mics αρ γιορ φρεντς!

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=boundary_microphones&oa=pra

 

Με δύο τέτοια μικρόφωνα τοποθετημένα σε στρατηγικά σημεία + 1 μικρόφωνο στην φωνή και ένα d.i. στο bass μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα! Όλα αυτά για συνθήκες πρόβας και μόνο αν ο ήχος που βγάζετε εκεί μέσα σας ικανοποιεί!

 

Αλλιώς για να πάτε σε ποιο close mic καταστάσεις πρέπει να γίνουν κάποιες αναπροσαρμογές στον χώρο. Πχ εκείνα τα monitor πρέπει να φύγουν δίπλα από τον ντράμερ και να πάνε στα πόδια σου, ή το ένα στα πόδια σου και το άλλο κοντά σε όποιον γουστάρει να ακούει την φωνή σου  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου