Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Engl Thunder 50 Reverb τον οποίο θέλω να modάρω. Για την ακρίβεια θέλω να αφαιρέσω το σώμα του ενισχυτή και να τον μετατρέψω σε κεφαλή (για λόγους μείωσης βάρους και χώρου) Επειδή λοιπόν δεν χρησιμοποιώ ποτέ reverb, θέλω να αφαιρέσω το reverb tank χωρίς όμως να το χρησιμοποιήσω στον modαρισμένο ενισχυτή.

 

Η απλή αφαίρεση του reverb θα έχει καταστροφικά αποτελέσματα για τον ενισχυτή (ξέρετε εκρήξεις, μανιτάρια καπνού και φωτιάς, γυναικόπαιδα να κλαίνε...) και γι'αυτό θα πρέπει να γίνει μετατροπή και στο κύκλωμα ή ο ενισχυτής θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικά χωρίς reverb και χωρίς κάποια ιδιαίτερη μετατροπή? Αν διατηρώ το reverb knob στο μηδέν θα είναι ΟΚ ή δεν αρκεί αυτό?

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλιες φορες να τον πουλησεις και να παρεις το κεφαλι. οσο για το reverb μπορεις πολυ ευκολα να το ξεφορτωθεις,και μπορεις εσυ ο ιδιος να το κανεις χωρις να ξοδεψεις λεφτα ασκοπα....

 

 

ΑΠΛΑ ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να ξεφορτωθώ το reverb tank για μείωση μεγέθους και βάρους στον αποκεφαλισμένο ενισχυτή. Τώρα γιατί δεν τον πουλάω, υπάρχουν διάφοροι λόγοι αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Αν διατυπώσω λίγο διαφορετικά το ερώτημα μπορεί η απάντησή του να γίνει λίγο πιο χρήσιμη.

 

Αν κοπεί το καλώδιο που ενώνει το σώμα του ενισχυτή με το reverb tank χωρίς να το πάρω χαμπάρι και συνεχίζω να παίζω, θα γίνει του Αρμαγεδώνα ή no problem?

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν έτοιμα κουτιά για κεφαλή, αγόρασε ένα, ξεβυσμάτωσε το Reverb Τank και άστο μέσα στο Combo να υπάρχει....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό σκεφτομουν και εγώ, ώστε αν ποτέ επιθυμήσω να τον επαναφέρω στην αρχική κατάσταση, να μπορώ.

 

Το ερώτημα είναι αν σε πρώτη φάση η απλή αποβυσμάτωση του reverb tank θα προκαλέσει κάποια βλάβη στον ενισχυτή και σε δεύτερη φάση αν θα επηρεάσει τον ήχο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα προκαλεσει καμια βλαβη στον ενισχυτη και ουτε θα επηρεασει στον ηχο. Αν εχει βυσματα απλα βγαλτο απο τα βυσματα... αν εχει καλωδιο που πηγαινει μεσα στο σασι μην το κοψεις απλα και τελειωσες! Θα βγαινει ευκολα εσωτερικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μπορείς να μετατρέψεις το in out του reverb..... ακόμα και σε λούπα  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου