Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Floyd Rose με σταθερό bridge σε Jackson PS4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες

 

Έχω μια Jackson PS4 και θέλω να απαλλαγώ μια και καλή απο το floating Floyd Rose που φοράει. Μπορώ με το υπάρχων routing να το αντικαταστήσω με σταθερό bridge ή με μια bridge τύπου strat και αν ναί έχετε να προτείνεται κάποιο σύστημα και που θα το βρώ στην Αθήνα;

 

Ευχαριστώ

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνωμη μου........ Αν δεν σου αρεσει το floyd rose οπως καταλαβα, σημαινει μαλλον οτι δεν σου κανει η κιθαρα που εχεις.....οποτε ή την πουλας ή ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ!!!! τι δεν σου αρεσει στο floyd rose??? η κιθαρα θα αλλαξει εντελως εμφανιση και ΗΧΟ......και σιγουρα χρηματα αν καποτε αποφασισεις να την δωσεις...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή βάζεις το tremol-no για να το κλειδώσεις, ή κάνεις καμιά από τις γνωστές πατέντες για να το κλειδώσεις (μπλοκάρεις) ή πουλάς την κιθάρα και παίρνεις άλλη χωρίς FR. Να το μετατρέψεις σε σταθερη γέφυρα γίνεται, αλλά είναι αρκετά μεγάλη δουλειά που και να πετύχει... δεν θα πετύχει! Θα φαίνεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το σημειο που αντικαταστάθηκε το κενό με ξύλο, μια και το βάψιμο ποτέ δεν πετυχαίνει ακριβώς και δεν θα το πρότεινα με τίποτα - άσε που φυσικά είναι πανάκριβη μετατροπή (απ'όσο γνωρίζω). Kate me δεν αξίζει.

 

Αν δεν θες να τα σκάσεις για το tremol-no google για tremolo/floyd rose block και θα σου βγάλει 600 τρόπους να το κάνεις μόνος σου. Ξύλα, βίδες, 9βολτες, όλα παίζουν!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My cents στον από πάνω εδώ. Ή τremol-no, ή πούλημα και αγορά καινούριας με σταθερή γέφυρα, ή την κρατάς και παίρνεις μια καινούρια με σταθερή γέφυρα.

Το κόστος μιας σωστής μετατροπής θα είναι μεγαλύτερο από την συγκεκριμένη κιθάρα. Άρα πας για 2η

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ίσως να έχετε δίκιο. Απλά ήταν η πρώτη μου κυρία και εκτός οτι είναι γενικά καταπονημένη (θα έλεγα) κιθάρα θα προτιμούσα να μην την σκοτώσω αλλά να της κάνω καμιά μόντα, ξεκινώντας απο την γέφυρα. Για το τι δεν μ'αρέσει στο floyd.. περί ορέξεως που λένε.

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείδωσέ το με κάποιο block κοντραπλακέ στο cavity από την πίσω πλευρά και και είσαι εντάξει. Όπως είπαν, ψάξε το και θα βρεις σίγουρα μια λύση κατάλληλη. Για να έχεις και το floyd με τις χρήσιμες ρυθμίσεις του(σε intonation, action, fine tuning) αλλά και έξτρα σταθερότητα κι ευκολία σε κούρδισμα κλπ(αν είναι αυτό που αναζητας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ψιλοαπασχολεί και μένα το θέμα με μια ίδια ακριβώς κιθάρα ,αυτό το tremol-no στη ουσία μπαίνει κάτω απο τη γέφυρα και δεν την αφήνει να πέσει τέρμα κάτω;Δηλαδή σφίγγεις αρκετά τα ελατήρια να έχουν καλή κόντρα και το floyd το αφήνεις στο ύψος που είχες ωστε να μη χάνεις σε action;

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα...

 

έχω και εγώ μία παρόμοια τζάκσον

1.αν αλλάξεις τη γέφυρα η αλλαγή θα έίναι εξαιρετικά ορατή...το οποίο αν δεν ενοχλεί εσένα θα σε δυσκολέψει πολύ όταν αποφασίσεις να την πουλήσεις...

2.δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει μία τέτοια εργασία αλλά μήπως το κόστος της φτάσει τελικά κοντά στην αξία μίας ίδιας μεταχειρισμένης κιθάρας....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.αν αλλάξεις τη γέφυρα η αλλαγή θα έίναι εξαιρετικά ορατή θα σε δυσκολέψει πολύ να την πουλήσεις...

2.μήπως το κόστος της φτάσει τελικά κοντά στην αξία μίας ίδιας μεταχειρισμένης κιθάρας....?

 

1.Μπα.. όπως είπα δεν με νοιάζει να την πουλήσω

2.Καλά αν πάει τόσο πολύ άκυρο το project

 

Πριν αποφασίσεις να κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, δες αυτό εδώ το ... φωτορομάντζο:

http://www.projectguitar.com/tut/tht1.htm

 

..η hard tail κάνει τους άντρες. Πολύ στόκος αδερφέ μου, στράφι το κιθαρόνι και θα ξεκολήσει η γέφυρα να σου τσαλακώσει την μόστρα να ουμ

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου