Προς το περιεχόμενο

Ludwig Acrolite 14x5 Mid 90's VS Ludwig Supraphonic 14x6.5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα!Έκανα ένα comparison μεταξύ αυτών των δύο θρυλικών ταμπούρων ώστε να μπορέσει κάποιος επίδοξος αγοραστής να κατασταλάξει στο ποιο από τα δύo να αγοράσει (why not both?  ;) ).

Δείτε το και σχολιάστε ότι νομίζετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eπειδη εχω το Acrolite ( ειναι δανεικο ) θα ηθελα οσο τιποτα ενα ταμπουρο σαν το Supraphonic !!Το εχω χρησιμοποιησει σε καποια recordings παλαιοτερα και μου εχει καρφωθει να το ''τσιμπησω''!!Ψηφιζω Supraphonic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τα ίδια!Έχω το εικονιζόμενο Acrolite αλλά θέλω και ένα Supraphonic(για εμένα αυτά τα δύο είναι must-have και ας κάθονται που λέει ο λόγος).Πιστεύω ότι καλύπτεις ένα 80% των μουσικών ειδών με αυτά τα δύο.Παίρνεις και ένα καλό ξύλινο και τελείωσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι ολιγαρκης και ξερεις τι θελεις ετσι ειναι!!Αν ομως σε πιασει αυτο που λενε αγοραστικη μανια τοτε την εβαψες (θα χωνεις συνεχεια λεφτα)!Προχθες δεν προλαβα ενα

Pearl Ian Paice signature που πουλιοτανε στις αγγελιες !!Καινουργιο σε πολυ καλη τιμη!Ειναι το αδελφακι του Supraphonic (14X6,5) ,πολυ καλη κατασκευη ,με tension screw stabilazers

και στις 20 βιδες του με πολυ ωραια κομψα Lugs,ανα κουκλι!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που ήρθε η κρίση και καταλαβαμε επιτέλους οτι δεν χρειάζεσαι πολλά.Λιγα και καλα!Αυτες οι ευκαιριες ομως στις αγγελιες δοκιμαζουν τις αντοχες μας  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση δεν ειναι δικαια μια και οποιος προτιμα 5αρια ταμπουρα ,οπως εγω,θα προτιμησει το Acrolite ενω οποιος προτιμαει 6,5αρια θα προτιμησει το Supraphonic,

 

εχουμε παντως 2  Supraphonic στο στουντιο (ενα hammered chrome 90s & ενα original του 68)  και τα δυο 5αρια και ειναι οντως Bread & butter snares,ΜΕΤΑ απο το ROGERS dynasonic ειναι το καλυτερο μεταλικο ταμπουρο μαζικης παραγωγης ΙΜΗΟ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω ότι η μονη διαφορα τους ειναι το βάθος.Εξάλλου ποτέ δεν κρίνεις ενα ταμπουρο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικά του.Αν ηταν ετσι θα ψωνιζαμε τυμπανα από το ίντερνετ χωρις να τα ακούμε καν βασιζόμενοι στις στανταρ αποψεις (πχ τα βαριά μεταλλικά είναι μόνο ορχηστρικά,τα ξυλινα δεν έχουν ευαισθησία σαν αυτή των μεταλλικών κτλ.).Εγώ προσωπικά έχω μείνει έκπληκτος από τύμπανα που πίστευα ότι θα μου άρεσαν και τελικά απογοητεύτηκα όταν τα έπαιξα και το ανάποδο.Γι'αυτό έκανα και το βιντεο εξαλλου!Για να μπορει οποιος θέλει να κλεισει τα ματια και να αφησει τα αυτια του να διαλέξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω ότι η μονη διαφορα τους ειναι το βάθος

 

Δεν ειπα κατι τετοιο.Απλα ειπα οτι θα ηταν πιο "σωστο" να συγκρινεις ΙΔΙΟΥ βαθους ταμπουρα με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ χαρακτηριστικα κατασκευης ωστε να ακουσουμε πιο καθαρα τη διαφορα που οφειλεται στα κατασκευαστικα χαρακτηριστικα .

 

Ειναι σαν να συγκριναμε μια 26χ14 ΚΑΣΑ Yamaha Recording με μια 22Χ14 ΚΑΣΑ Gretsch.....ΣΙΓΟΥΡΑ το ΜΕΓΕΘΟΣ θα επαιζε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στη διαφορα του ηχου (μαζι με τη διαφορα birch/gumwood-maple) & καποιος που του αρεσει ο πιο....παχιος ηχος μιας μεγαλης κασας θα προτιμουσε την YAMAHA ,ενω καποιος που του αρεσουν πιο μαζεμενες κασες θα προτιμουσε τη Gretsch ανεξαρτητως κατασκευαστικων χαρακτηριστικων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λείπει από τη δοκιμή σου είναι τα διαφορετικά κουρδίσματα (χαμηλό-μεσαίο-ψηλό, σε γενικές γραμμές). Το συγκεκριμένο Acrolite πάντως μ' άρεσε (λίγο) περισσότερο από το Supra. Αλλά πάλι, μπορεί να έχει να κάνει με το κούρδισμα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανως και θα ειχε διαφορα αν συγκριναμε ανόμοια τελειως πραγματα.Απλα θεωρησα οτι αυτα τα δυο τυμπανα σαν τα πιο ηχογραφημενα ever θα μπορουσαν να συγκριθούν.Επιπλεον δεν πιστεύω οτι η διαφορά τους ειναι και τεράστια.Βέβαια με την πατάτα που εκανε η Ludwig και ανοιξε αλλου τα εργοστασια υπο νεα διεύθυνση,εκανε τους ντραμμερ να ψάχνουν με μεγεθυντικό φακο ενα ταμπουρο εκεινης της καλης εποχης και συγκεκριμενα ενος Supra.Εγω ειμαι 20 χρονών,αλλα το εχω στόχο να αποκτήσω ενα Supra εκεινης της εποχης το οποιο παω στοίχημα πως θα ακουγεται καλυτερα απο αυτο που παιζω στο βιντεο το οποιο αγοραστηκε φετος απο τον Νακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου