Προς το περιεχόμενο

Ludwig Acrolite 14x5 Mid 90's VS Ludwig Supraphonic 14x6.5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου άρεσε να έμενε πάντα στην ήπειρο της Βόρειας Αμερικής και να μην μετακόμιζε σε κάποιες Ασιατικές χώρες για να μπορέσει να συμμετέχει στο entry level στάδιο (περί ορέξεως!).

 

Παλι κακα πληροφορημενο σε βρισκω,η Ludwig δεν εχει μετακομισει σε καμμια ασιαστικη χωρα,το εργοστασιο της βρισκεται στις ΗΠΑ (στη Βορεια Καρολινα)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ξέρω ότι είναι στο Monroe!Με το μετακόμισε εννοώ ότι κάποια σετάκια της τα φτιάχνουν στην Taiwan.Προς θεού να μετακόμιζε μια τέτοια εταιρεία στην Ασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα entry level kits τα κατασκευαζουν (οπως και σε ολες τις αμερικανικες, εταιρειες που βγαζουν enty level kits) με τη μεθοδο φασον κινεζικα και ταϊβανεζικα εργοστασια.

 

Και η Gretsch & η DW το ιδιο κανουν.

 

Το ιδιο και η Premier & η SONOR.

 

αλλος τροπος να παρεις entry level σετ με "κλασσικη" μαρκα δεν υπαρχει.

 

Φυσικά με την προϋπόθεση να είναι καλοδιατηρημένο και όχι να έχει στραβώσει όπως μου είπες.

 

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ vintage set που να ειναι 100% round (απο κατασκευης του ετσι κι αλλοιως μια και δεν υπηρχανε τοτενες μηχανηματα που να μπορουν να φτιαξουν 100% round τυμπανα,ακομα και σημερα μεχρι 99,8% μπορουν να φτασουν),αυτο δεν παιζει βεβαια κανενα ρολο στον ΗΧΟ του (καλα δε μιλαω να εχει καταστραφει τελειως,απλα εχει χασει λιγο απο το roundness του λογω χρονου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κίνα πλέον είναι μονόδρομος για τέτοια φτηνά σετάκια entry-level.

Πάντως η Sakae μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον από τότε που έπαψε να φτιάχνει τα σετ της Yamaha και άλλων και έγινε ξεχωριστή εταιρεία.

Αλήθεια,μπορείς να μαντέψεις τις διαστάσεις της κάσας που χρησιμοποιώ στο βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Sakae μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον από τότε που έπαψε να φτιάχνει τα σετ της Yamaha και άλλων και έγινε ξεχωριστή εταιρεία.

 

Τα TRILOGY που επαιξα στο Βερολινο ειναι απιθανα,ακουγονται ΙΔΙΑ με τα δικα μου αρχαια Ludwig.Αλλα ειναι απιστευτα καλα κατασκευασμενα και λιγο πιο ελαφρια.

 

Εχουν και ενα 5αρι stainless steel snare που ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ!

 

Αλήθεια,μπορείς να μαντέψεις τις διαστάσεις της κάσας που χρησιμοποιώ στο βίντεο;

 

ακουστικα φυσικα και οχι (τι να σου κανει το youtube & τα pc speakers?) ΟΠΤΙΚΑ δεδομενου οτι υπαρχει πολυς χωρς μεταξυ snare & bass drum hoop την κοβω για πολυ μικρη (20χ14,20χ16?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως είναι 16x15.5  :P

 

αυτο δεν ειναι κασα,αυτο ειναι tom με γιγαντισμο.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ένα μικρό βαθύ :P

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί την έχουν πατήσει με τον ήχο της.Ακούγεται σαν μεγαλύτερη χωρίς καθόλου editing.Εγώ προσωπικά ηχογράφησα με δύο μικρόφωνα:ένα για το snare(φυσικα το SM57) και ένα για την κάσσα.

Για να δώσω λίγο reverb μετά φτιάχνοντας το βίντεο,άφησα ένα 10% του ήχου που είχε πάρει η κάμερα και voila!Έτοιμο και γρήγορο reverb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου