Προς το περιεχόμενο

Ludwig Acrolite 14x5 Mid 90's VS Ludwig Supraphonic 14x6.5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριε Χάρη,το κουρδισμα φροντισα να ειναι οσο το δυνατον το ιδιο και στα δυο.Ακομα και οι χορδες ειχαν την ιδια απόσταση απο το δερμα και στα δυο.Αυτο με τα κουρδισματα ηθελα να το κανω αλλα με πίεζε ο χρονος.Θα φροντισω στα επομενα ταμπουρα να το κανω και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτα τα δυο τυμπανα σαν τα πιο ηχογραφημενα ever

 

Μόνο το 5x14 Supraphonic είναι από τα πιο ηχογραφημένα ever.

 

αλλα το εχω στόχο να αποκτήσω ενα Supra εκεινης της εποχης το οποιο παω στοίχημα πως θα ακουγεται καλυτερα απο αυτο που παιζω στο βιντεο το οποιο αγοραστηκε φετος απο τον Νακα.

 

Μην βάζεις στοίχημα και μην πιστεύεις ό,τι διαβάζεις στο Internet.  :)

 

Αυτο με τα κουρδισματα ηθελα να το κανω αλλα με πίεζε ο χρονος.Θα φροντισω στα επομενα ταμπουρα να το κανω και αυτο!

Nice! (αλλά μη με ξαναπείς κύριο!  ;D )

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζεις στοίχημα και μην πιστεύεις ό,τι διαβάζεις στο Internet.

 

+1000

 

Μόνο το 5x14 Supraphonic είναι από τα πιο ηχογραφημένα ever.

 

+2000

 

Ειδικα η Ludwig φτιαχνει σημερα τα καλυτερα drums ολοκληρης της ιστοριας της.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα η Ludwig φτιαχνει σημερα τα καλυτερα drums ολοκληρης της ιστοριας της.

Ακριβώς! (αλλά το mojo το έχουν οι βιντατζιές! ;D )

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! (αλλά το mojo το έχουν οι βιντατζιές! ;D )

 

Εχω μια Ludwig του 1960,αν θες παρε μου μια καινουργια Legacy & στη δινω

 

26Χ14,8Χ12 & 16Χ16 να ειναι τα μεγεθη περικαλω!  ;D...champagne sparkle το φινιρισμα αν μπορεις....(η δικια μου ειναι silver sparkle και εχει  μικρη κασα δυστυχως 24Χ14)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Ludwig του 1960,αν θες παρε μου μια καινουργια Legacy & στη δινω

 

Θα το κανονίσω άμεσα... NOT! Είμαι καλυμμένος από ...παλιατζούρες! ;D

 

η δικια μου ειναι silver sparkle και εχει  μικρη κασα δυστυχως 24Χ14

 

Ναι, καταλαβαίνω τον πόνο σου. Είναι πρόβλημα αυτές οι μικρές κάσες.  ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριος ειναι καθαρα απο σεβασμό!Μαλλον εκρινα απο προσωπική εμπειρια μια φιλοι και γνωστοί και κάποιοι καλλιτεχνες που ξερω ορκιζονται στο Acrolite!Εχω ακουσει και vintage Ludwig 6-ply και καινουρια.Το θεμα ειναι οτι τα τοπ της Ludwig σαν τιμες τωρα ειναι απλησιαστα ενω τα vintage τα βρισκεις το πολυ 1.500€.Εννοειται τα hardware ειναι κορυφαια στα καινούρια και δεν συγκρίνονται με των vintage.Αλλα αφου φτιαχνει τα καλυτερα τυμπανα στην ιστορια της που ειναι ολο αυτο το hype που ειχε εκεινη την εποχη;Δεν θα επρεπε τωρα να ειναι η πιο γνωστη εταιρεια εφοσον εγινε καλυτερη απο αυτο που ηταν τοτε;Το οτι μια τετοια εταιρεια βγαζει entry τυμπανα τύπου Supralite(τι τενεκες ειναι αυτος;),κατι σετακια made in Taiwan των 600€ κτλ δεν την τιμα καθόλου.Φανταστειτε οτι το Acrolite ηταν entry ταμπουρο για μαθητες και ειχε 100 δολλαρια απο κατι εφημεριδες που εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Το θεμα ειναι οτι τα τοπ της Ludwig σαν τιμες τωρα ειναι απλησιαστα

 

ΟΛΑ τα τοπ σετ ειναι πλεον απλησιαστα,ευτυχως υπαρχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ σετ σε λογικοτατες τιμες κατι που πριν απο 20 χρονια ηταν απλα ΟΝΕΙΡΟ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ.

 

Δεν θα επρεπε τωρα να ειναι η πιο γνωστη εταιρεια εφοσον εγινε καλυτερη απο αυτο που ηταν τοτε;

 

ΠΟΛΥ γνωστη ειναι ακομα,απλα τοτενες  ;D..ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ τοσες πολλες εταιρειες οπως σημερα μια και οι ΙΑΠΩΝΕΣ δεν ειχαν μπει στο κολπο  ;D

 

 

οσο για τα τυμπανα που βγαζει τωρα βγαζει ΑΚΡΙΒΗ αντιγραφα των τυμπανων των 60s & early seventies (3 ply maple/poplar/maple) τα οποια εχουν το προνομοιο να ειναι καλυτερα κατασκευασμενα και φυσικα να μην εχουν "στραβωσει" λογω πολυετιας (οπως τα δικα μου που δεν ειναι εντελως...στρογγυλα πλεον)

 

επισης βγαζει και πιο μοντερνες σειρες 6 ply maple αλλα και τυμπανα ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΛΑΝΤΙΑ (μια χαρα τιμη ειναι τα 600 ευρω για ενα πολυ καλο entry level set)

 

κατι σετακια made in Taiwan των 600€ κτλ δεν την τιμα καθόλου

 

δηλαδη την Pearl που φτιαχνει ολα τα τυμπανα της στην Taiwan (ακομα και αυτα των 8.000 ευρω το σετ) τι την εχεις?  ;D....για να μη πουμε πλεον για τη YAMAHA που τα φτιαχνει ΟΛΑ στην ΚΙΝΑ (ακομα και τα Phoenix που κανουν οσο ενα...σπιτι  ;D)....δεν παιζει ρολο η ΧΩΡΑ κατασκευης αλλα η ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατασκευης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα το κανονίσω άμεσα... NOT! Είμαι καλυμμένος από ...παλιατζούρες! Grin

 

καλα παρε μου τοτε ενα σετακι TRILOGY απο τον συν.καταλογο,μια χαρα με βολευει και αυτο.. ;D

 

http://sakaedrums.com/en/products/SakaeCatalog2015.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα οι Ιάπωνες άλλαξαν το τοπίο με μαζική παραγωγή και με διάφορες εταιρείες.Απλά την Ludwig την είχα συνδέσει με Αμερικάνικο Muscle Car του 80-90!Μεγάλων διαστάσεων,με πολύ θόρυβο και φυσικά Made in USA!Θα μου άρεσε να έμενε πάντα στην ήπειρο της Βόρειας Αμερικής και να μην μετακόμιζε σε κάποιες Ασιατικές χώρες για να μπορέσει να συμμετέχει στο entry level στάδιο (περί ορέξεως!).

Το θέμα τώρα είναι καθαρά mojo όπως είπε και ο Χάρης.Μ'αρέσει η ιδέα το σετ μου να έχει φτιαχτεί σε αμερικάνικο εργοστάσιο μια εποχή που δεν ζούσα καν,να έχει παιχτεί και από άλλους ντραμμερ που ίσως να μην ζουν τώρα.Φυσικά με την προϋπόθεση να είναι καλοδιατηρημένο και όχι να έχει στραβώσει όπως μου είπες.

Σίγουρα λαμβάνω υπ'όψιν και όλα αυτά τα θετικά που προσφέρει ένα καινούριο Ludwig(φοβερό hardware,ποιότητα κατασκευής πολύ καλύτερη από παλιά,τεχνογνωσία κτλ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου