Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Floyd Rose με σταθερό bridge σε Jackson PS4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Μπα.. όπως είπα δεν με νοιάζει να την πουλήσω

2.Καλά αν πάει τόσο πολύ άκυρο το project

..η hard tail κάνει τους άντρες. Πολύ στόκος αδερφέ μου, στράφι το κιθαρόνι και θα ξεκολήσει η γέφυρα να σου τσαλακώσει την μόστρα να ουμ

 

Εάν δεν το έχεις ξανακάνει, κατά 99,9% θα καταστρέψεις τη κιθάρα...αλλά θα σου μείνουν τα μηχανήματα (τριβεία, dremel κλπ) και οι μπογιές για το επόμενο project. Βεβαίως θα έχεις και λίγη περισσότερη εμπειρία για να καταστρέψεις και τη δεύτερη. Από τη τρίτη και μετά αρχίζεις και μαθαίνεις. Το έχω περάσει και εγώ αυτό το στάδιο, οπότε σου μιλάω εκ πείρας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτή εδώ, είχε τρέμολο.

dscn2042a.jpeg

Μου έβγαλε τη ψυχή στο στοκάρισμα, τρίψιμο. Στο τέλος βέβαια όλα καλά

dscna.jpeg

 

Υ.Γ Πολύ βρώμα και σκόνη

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μarathon χαρά στο κουράγιο σου, αλλά το αποτέλεσμα μάλλον σε δικαίωσε. Απο ήχο τουλάχιστον παρατήρησες διαφορά (στο sustain πχ.);

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτή είχε τρέμολο:

before.jpg

Το οποίο βγήκε, κλείστηκαν οι τρύπες και τέλος.

Ο στόκος δεν επειρεάζει τον ήχο σου και επίσης τίποτα δεν πρόκειτε να ξεκολλήσει για να σου "τσαλακώσει τη μόστρα" όπως λες. ;D

Ίσα ίσα, θα έχεις και περισσότερο sustain με λιγότερα "σιδερικά" πάνω στο σώμα.

Πλέον είναι έτσι:

DSCF1120.jpg

DSCF1126.jpg

...και όταν τελειώσει (δηλαδή, μετά που θα ξυστεί και θα ξαναβαφτεί) δεν θα φαίνετε τίποτα απ'το μοντάρισμα, όπως πολύ ωραία φαίνετε και στην κιθάρα του marathon.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μarathon χαρά στο κουράγιο σου, αλλά το αποτέλεσμα μάλλον σε δικαίωσε. Απο ήχο τουλάχιστον παρατήρησες διαφορά (στο sustain πχ.);

Το εικαστικό αποτέλεσμα λες...Το σώμα μου το χάρισαν (σε οικτρή κατάσταση) και το όλο project ήταν περισσότερο άσκηση ζωγραφικής παρά κατασκευή οργάνου.

Ουσιαστικά ήθελα να δοκιμάσω κάποιες τεχνικές βαψίματος και στοκαρίσματος (που μεταξύ μας σε 2ο στάδιο δεν πέτυχαν στο επίπεδο που εγώ θεωρώ αποδεκτό). Όλα τα άλλα σκοπό είχαν να μην κοστίσουν. Πχ και οι 2 μαγνήτες έκαναν 20 ευρώ. Απαιτήσεις δεν είχα από αυτό το όργανο, αλλά παρ όλα αυτά παίζει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το tremol-no παντως θα έχεις την δυνατότητα να έχεις και τις τρεις γέφυρες ουσιαστικά.Δηλαδή ανάλογα με το ποιες βιδες σφίξεις στο πίσω μέρος μέρος της κιθάρας μπορείς είτε να το κάνεις να συμπεριφέρεται σαν fixed,μόνο dive ή floating όπως ήταν εξαρχής.Μιας και η τρίτη επιλογή προφανώς δεν σε απασχολεί αλλά το να μπορείς να έχεις τις άλλες φαντάζομαι είναι δελεαστικό,βάλε το tremol-no και μην μπαίνεις σε διαδικασία στοκάρισμα-τρίψιμο και και και..είναι και πολύ πιο φθηνο..(κοντά στα 70e ) και η εγκατάσταση είναι 20 λεπτά υπόθεση..My 2 cents ;)

 

H ibanez μου μετά την προσθήκη των emg πάει σφαίρα για tremol-no στο τέλος του μήνα.. ;D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Watchmen: Καλές πατέντες! Είχα σκεφτεί επίσης να αντικαταστήσω τα ελλατήρια με κατι που δεν ταλαντώνεται πχ κανα σίδερο (σαν στραβωμένο άλεν)  :/

 

@ gmoll: 70e για tremol-no; Εγώ νόμιζα πιο φθηνά. Δεν είμαι φαν των EMG ειδικά αν είναι active αλλά θα περιμένω photos.. μη σου πω και clips.  ;D

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου