Προς το περιεχόμενο

Τραγουδια για την γιορτη της 17 Νοεμβρη


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε audiokostas...στειλε οτι θες σε πμ...

Ορίστε...οταν λέω ανουσιες απαντήσεις αυτο που εκανες μόλις εννοώ...

Ολη σου η απάντηση δεν νομιζω να βοηθάει στη συνέχεια του thread...

το μονο που βοηθάει ειναι να μην πέσει ο εγωισμός σου...

Ναι φιλε μου και εσυ και εγω τωρα spamaroume...

περιμένω πμ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ορίστε...οταν λέω ανουσιες απαντήσεις αυτο που εκανες μόλις εννοώ...

Δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω έγκριση για την άποψή μου και λυπούμαι για την άγνοια του σαρκασμού.

Τέλος πάντων

Επιμένω ότι αποκωδικοποιείς λάθος τα τραγούδια.

Δεν μπορείς να μην μιλήσεις για Πολυτεχνείο χωρίς να αναφερθείς σε πολιτικές επιλογές.

Το Πολυτεχνείο ξεκίνησε αλλιώς, εξελίχτηκε αλλιώς και κατέληξε αλλιώς

Τι γιορτή είναι πως καθιερώθηκε από ποιούς και γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.

 

Τώρα για το playlist η ερώτηση είναι απλή.

Για ποιόν παίζετε τα τραγούδια και γιατί.

Για την πάρτη σας, για το κοινό, για την εποχή που αναπαράγει, ή ....... ;

 

Και μετά επιλέγεις.

 

Προς Evilnye: Ναι, αυτα τα ξερω κ εγω, απλα λεγαμε να ξεφυγουμε απο την κλασσικη, πατροναρισμενη σχολικη γιορτη του πολυτεχνειου...

 

Αρα προτείνεις μία σχολική επαναστατική γιορτή; Μάλλον οξύμωρο.

 

Αμα θες αρνήσου το σχολικό / κυβερνητικό καπέλλωμα και κάνε αυτό που γινόταν όταν δεν ήταν επίσημη γιορτή. Πες ότι δεν είναι γιορτή, είναι αποχή, να μπούνε απουσίες και μαζευτείτε και παίξετε ότι εσείς γουστάρετε. Δεν θα είστε πολλοί όμως. Βλέπεις η μαγκιά που έχει και συνέπειες, αντίθετα με την τζάμπα, δεν έχει πέραση.

 

Viva La Revolucion.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peruvian, θα έβλεπες πολιτικές προεκτάσεις και στο "Νιάου βρε γατούλα".

1. "Νιάου βρε γατούλα". Ο θρίαμβος της αθωότητας σε έναν κόσμο διαφθοράς και καταπίεσης. Το δίστιχο "κι όταν φούντωσε ο χορός κι έγινε πιο ζωηρός" σαφώς παραπέμπει σε επαναστάσεις και εξεγέρσεις ενώ ο πονηρός γάτος συμβολίζει τα άτομα που καπηλεύονται τις αξίες των λαϊκών αγώνων.

2. "Γαϊδαράκος". Προφανής αναφορά στην ψυχολογία των μαζών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ ο πονηρός γάτος συμβολίζει...

Kάποιον που κοιτάει με "άλλο" μάτι, τις φοιτητριούλες που σε έχουν ερωτευτεί, θα σε καταγγείλω πονηρέ πολιτευτή...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. "Νιάου βρε γατούλα". Ο θρίαμβος της αθωότητας σε έναν κόσμο διαφθοράς και καταπίεσης. Το δίστιχο "κι όταν φούντωσε ο χορός κι έγινε πιο ζωηρός" σαφώς παραπέμπει σε επαναστάσεις και εξεγέρσεις ενώ ο πονηρός γάτος συμβολίζει τα άτομα που καπηλεύονται τις αξίες των λαϊκών αγώνων.

2. "Γαϊδαράκος". Προφανής αναφορά στην ψυχολογία των μαζών.

 

Χαιρετίζω τον σύντροφο Spy και τις επαναστατικά ρηξικέλευθες αναλύσεις του.

 

Είναι πλέον φανερό πλέον ότι η ταινία "η κόρη μου η Σοσιαλίστρια" δείχνει την Αυγή του σοσιαλιστικού νεορεαλισμού στον Ελληνικό κινηματογράφο.

 

Ημουν τυφλός και οίδα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Παιδια πραγματικα Ε Λ Ε Ο Σ...

Εγω ενα γ***playlist εβαλα που παιξαμε πριν 5-6 χρονια σε μια γιορτη που για τον καθενα συμβολίζει κατι που στο κατω κατω δεν ηταν και δικη μου επιλογη...και ο καθε ΑΑΑ καθεται και σχολιαζει κομματι κομματι....

 

Ακομη, τη θα παει "ΛΑΘΟΣ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ"???Εχεις τον οδηγό στιχουργικής κωδικοποιησης να μου τον δώσεις?τι ειναι γλωσσα προγραμματισμού ειναι?

...Ενα καλλιτεχνικό εργο στον καθε ανθρωπο βγαζει αλλο πραμα ειδικά αν έχει σουρεαλ στιχο...που πολλα απο αυτα έχουν...

 

Τες πα...

Δεν ασχολούμαι αλλο γιατι θα πάρω καρμα - παλι, γιατι εχω κο-μπλέξει με τις παλιοσειρές του noiz...και λαθος μου που εγραψα να βοηθήσω...1000 συγγνώμη...υπάρχουν εδω τα ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ...να σας λυσουν όλα τα προβληματα...

 

Αυτα, no more time...για χάσιμο...

παω studio...

bb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ησυχα μην εξάπτεσαι

 

Οδηγό στιχουργικής με δόσεις δεν έχω αλλά μίλησα για αποκωδικοποίηση.

Τα τραγούδια που αναφέρεις ΔΕΝ έχουν σουρρεαλιστικό στίχο (ελπίζω να γνωρίζεις τι πρεσβεύει το κίνημα του υπερρεαλισμού) ίσως λίγο το Ερωτικό.

Η αποκωδικοποίηση ενός έργου τέχνης  είναι ενίοτε υποχρέωση, πέραν του κατανοητού μεν αλλά μάλλον αμερικανοτεμπελιάς, if it feels good it must be good.

Για να αποκωδικοποιείς όμως χρειάζεται γνώση.

Δεν έχω επιρροή στα κάρμα και δεν με πολυαγγίζουν

Δεν είμαι παλιοσειρά.

Αυτά.

Καλά να περάσεις.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφεντια μου...δεν εχω χρονο...

Αυτη ειναι η "δουλεια μου" στην ουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν είναι να βγάζουμε τα μαχαίρια στο έτσι ας ηρεμήσουμε... Το διδυμότειχο blues είναι μαμώ τα κομμάτια αλλά δεν είναι τραγούδι του πολυτεχνείου όπως ούτε η συγκέντρωση της ΕΦΕΕ διότι ιστορικά τον αγώνα του πολυτεχνείου και οποινδήποτε άλλο αγώνα εκείνης της περιόδου τον συντόνιζε η αντιΕΦΕΕ καθότι η ΕΦΕΕ ήταν δάχτυλος της Χούντας... Το πολυτεχνείο δεν ήταν γιορτή. Έτσι το έχει μετατρέψει το σύστημα ώστε να νομίζουμε πως συμφωνεί με την ΕΞΕΓΕΡΣΗ του πολυτεχνείου. Πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Αν θες να κάνεις μία "γιορτή" που να έχει πιο "σωστά τραγούδια και ταιριαστά με το πολυτεχνείο" σου προτείναμε πολλά και θα βγάλεις άκρη. Αν όμως θέλετε να αποδώσετε σωστά το κλίμα κάντε κατάληψη εκείνη τη μέρα και βάλτε ότι μουσική ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ (από Sepultura μέχρι Βανδή) και φύγετε μπλοκ από το σχολείο με πανώ να πάτε στην πορεία... Αυτό είναι διαφορετικότητα!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να κανετε κατι πιο χρησιμο και να παιξετε καπου που θα ΜΕΤΡΑΕΙ χοντρα & δεν θα χανετε το χρονο σας να.....στη ΓΙΟΡΤΗ του ΚΡΑΣΙΟΥ π.χ.......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου