Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για Lucille Epiphone....


VAGTANPLAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα τις αποψεις / προτασεις σας για να αλλαξω τους στοκ μαγνητες της γνωστης Lucille με καλυτερους εννοειται.

 

Εχω ριξει μια ματια για Gibson 57 (που φορανε στις ΕS335) αλλα μεχρι εκει.  Στρατοκαsτεροπληκτος ων, δεν εχω αποψη περι hums για semi hollow κιθαρες και ειδικα για Gibson.

 

Τα φωτα σας παρακαλω....

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν υπαρχει αλλος paf like μαγνητης με τετοια καθαρα 57 στο neck 57+ στη γεφυρα.

 

και αν σου τη δωσει και θες overdrive το σηκωνουν ανετα μεχρι hard rock πολυ ευελικτοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει αλλος paf like μαγνητης με τετοια καθαρα 57 στο neck 57+ στη γεφυρα.

 

Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα όρκο για αυτό... ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/guitars/bare-knuckle-pickups-stormy-monday--34725

 

Τους άκουσα σε σκάφος των 250 ευρώ με έναν blues junior και μου έπεσε το σαγόνι

(είχαν αλλαχτεί και τα ηλεκτρικά- όλα τα άλλα στοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τους BK Stormy Monday, τους έβαλα σε σκαφάκι Ibanezπου ήδη είχε πολύ καλούς στόκ μαγνήτες, και ο ήχος βελτιώθηκε κατά πολύ

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνήθως στα σκαφάκια συνηθίζονται πολύ χαμηλού output μαγνήτες. Αλλά πρέπει να μας δώσεις κι έναν προσανατολισμό. Πάντως οι Bare Knuckle "Stormy Mondays" και οι WCR "Crossroads" είναι κορυφαίοι (και πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους) αν πάς σε vintage ήχο.

 

Αν πάς σε πιο εξεζητημένες λύσεις μπορείς να κοιτάξεις τους Skattebranes "Shawbranes", και τους Throbak SLE (που είναι όμως πανάκριβοι).

 

Σε budget λύση, Seymour Duncan AlNiCo II Pro και Seymour Duncan Seth Lover.

 

Γενικά να προτιμήσεις έναν μαγνήτη με αρκετά πρίμα είτε κοντινό στους πρώτους humbuckers της Gibson που ήταν ψοφιοι (όπως είναι οι Stormy) είτε κάτι κοντινό στους Τ-Tops που ήταν πολύ πριμάτοι (όπως είναι οι WCR, οι Τhrobak και οι Skatterbranes).

 

Κάνε και μια αναβάθμιση σε ποτενσιόμετρα κ.λ.π να μπορείς να δουλεύεις και το tone, κάν' την 50s wiring και θα έχεις έναν κλασικό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας .....εχω παρει αρκετη δουλεια για το σπιτι .... χαχα

 

Ξεκιναει το ψαξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seymour Duncan Seth Lover (ο αγαπημενος μου,λεμε τωρα.. ;D, humbucker)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου