Προς το περιεχόμενο

Teaser ή ολόκληρο βίντεο, ιδού η απορία..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

έχω ένα δίλλημα εδώ και αρκετό καιρό, που αφορά τη διάρκεια των βίντεο που ανεβάζω στα social media μου,

στα οποία το περιεχόμενο είναι κατά 99% κιθάρα και κυρίως βίντεο.

 

Τα βίντεο αυτά είναι πάντα μικρής διάρκειας και αφορούν κυρίως:

-Promo για συναυλίες, με αποσπάσματα των κομματιών που θα παίξω και τις ημερομηνίες/πόλεις.

-Cover με solo κιθάρας από τραγούδι συγκροτήματος στου οποίου θα πάω στη συναυλία,

solo το οποίο έχουν επιλέξει οι μαθητές. Δηλαδή όταν πήγα στους Guns n Roses,

έδωσα προηγουμένως 10-15 τραγούδια να ακούσουν οι μαθητές,οι οποίοι ψήφισαν το outro του November Rain.

 

Οι λόγοι που κάνω τα cover είναι αρχικά για να δείξω στους μαθητές ότι και εκείνοι με μελέτη, επιμονή και τον εξοπλισμό που πλέον έχουν στα χέρια τους,

μπορούν να πετύχουν πολύ κοντινά αποτελέσματα του κιθαρίστα/μπάντας που θαυμάζουν.

Επίσης για να έχουν την ευκαιρία να ακούν τραγούδια από κιθαρίστες/μπάντες που στην καθημερινότητά τους αποκλείεται να έρθουν σε επαφή.

Δυστυχώς αν είσαι 15 χρονών και έχεις πιάσει την ηλεκτρική, αν δεν σου πει κάποιος ποιος είναι ο Jimmy Page,

θα μείνεις στα βίντεο του Tik Tok που κάποιος παίζει μόνο ανοιχτές χορδές και ακούγεται το Nothing Else Matters...

 

Πάμε και στο προκείμενο..

Στα social media έχω φίλους πολλούς μουσικούς,καθηγητές και άτομα του χώρου.

Σχεδόν σε κάθε βίντεο θα δεχτώ μήνυμα που θα μου λένε ότι πρέπει να ανεβάζω τα κομμάτια πλήρη.

Στο βίντεο που επισύναψα έφαγα κράξιμο και από Ισπανούς πιουρίστες, γιατί ενώ π.χ.η Malagueña όπως την παίζω κανονικά κρατάει πάνω από 9 λεπτά,

ανεβάσα μόνο 2 αποσπάσματα πρόβας των 30 δευτερολέπτων "αλλοιώνοντας" το κομμάτι...

Εγώ απλά είχα δώσει πριν τις διακοπές σε αρκετούς μαθητές διαφορετικής δυσκολίας παρτιτούρες της Malagueña και ήθελα  να τους 

δείξω, πως ακούγεται πιο πλήρες το κομμάτι, σε δύο συγκεκριμένα σημεία.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα..

Πόσοι πιτσιρικάδες/μαθητές/έφηβοι, θα πατήσουν το play όταν δουν ότι πρόκειται για ένα βίντεο 9 λεπτών;

Aν ανεβάσω Whatsapp Story, ποιος θα δει 18 αποσπάσματα των 30 δευτερολέπτων στη σειρά;

Ξέρω ποιος...

Ένας έτερος κιθαρίστας, θαμώνες κιθαροφεστιβάλ,κ.λ.π.

Αλλά εμένα δεν είναι ο στόχος μου εκείνοι..

Εγώ θέλω να δώσω ένα ερέθισμα στους "εκτός" και προτιμώ να ρισκάρω με ένα μονόλεπτο, παρά να μην πατήσουν καν το play.

Τι λέτε για αυτό;

 

Αν κάποιος έφτασε μέχρι εδώ, τον ευχαριστώ.

Αν έχετε κάποια πρόταση επί του θέματος ή κάποια άλλη μέθοδο να παίρνουν μια κάποια γεύση οι μαθητές από το έργο κάποιων 

κιθαριστών/μπαντών, γράψτε ελεύθερα.

 

Υ.Γ. Το βίντεο κροπαρίστηκε στα απολύτως απαραίτητα, ώστε να χωράει και σαν μέγεθος εδώ.

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις τα βίντεο που ταιριάζουν στις ανάγκες σου. Πολλά επαγγελματικά σποτ, πχ τρείλερ ταινιών, κόβουν και ράβουν ένα πασίγνωστο κομμάτι για να χωρέσει στις σκηνές που θέλουν. Όλα είναι θέμα των δικών σου αναγκών (ώστε να επικοινωνήσεις σωστότερα με τον μέσο όρο του κοινου στο οποίο απευθύνεσαι) και όχι των απαιτήσεων καποιων Ισπανων.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στα περισσότερα μέσα μπορείς να κάνεις και τα δύο, μεγάλα βίντεος η reels, και μικρότερα shorts η stories. Εγώ θα έκανα ότι με ευχαριστούσε πιο πολύ, η ότι είναι πιο εύκολο.

 

Στα δικά μου συνήθως κάνω βίντεος μερικών λεπτών που τα ανεβάζω κανονικά, και κόβω το καθένα σε αρκετά μικρότερα, που τα ανεβάζω σαν stories, shorts, κτλ.. 

 

Πιθανότατα η καλύτερη πρακτική είναι να ανεβάζεις στο κάθε μέσο το πιο δημοφιλές μέγεθος. Άλλο το YouTube, άλλο το TikTok..

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Να κάνεις τα βίντεο που ταιριάζουν στις ανάγκες σου. Πολλά επαγγελματικά σποτ, πχ τρείλερ ταινιών, κόβουν και ράβουν ένα πασίγνωστο κομμάτι για να χωρέσει στις σκηνές που θέλουν. Όλα είναι θέμα των δικών σου αναγκών (ώστε να επικοινωνήσεις σωστότερα με τον μέσο όρο του κοινου στο οποίο απευθύνεσαι) και όχι των απαιτήσεων καποιων Ισπανων.

 

 

 

Kάπως έτσι το κάνω μέχρι τώρα, μιας και το κοινό που θέλω να απευθυνθώ είναι οι "μη μυημένοι"

μιας και θεωρώ πως κάποιες μουσικές απομακρύνονται ολοένα και περισσότερο από το μέσο αυτί.

 

Εγώ να πω την αλήθεια, πέρα από το να προμοτάρω κανένα live μου, που και εκεί ο κύκλος είναι συγκεκριμένος, δεν έχω κίνητρο.

Θεωρώ μάλιστα ότι το να ανεβάσω ένα cover του November Rain στο youtube, χωρίς να είμαι ο Igor Paspalj ή μια ντουζίνα άλλοι εξαιρετικοί, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

 Άλλο ένα χιλιοπαιγμένο cover ανάμεσα σε δεκάδες ή εκατοντάδες του ίδιου τραγουδιού.

Ένα παραθυράκι αφήνω για διασκευές,παραλλαγές,κ.λ.π.

Π.χ.στο noiz  είχε ανέβει πριν καιρό αυτό

η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων(Μάνος Χατζιδάκις ) -jazz/blues διασκευή

 

που θα ήταν πολύ κρίμα να μείνει στο συρτάρι.

 

Όσο για τους Ισπανούς, μάλλον πάτησα ευαίσθητη χορδή με το συγκεκριμένο τραγούδι.

Σαν να πήρε κάποιος το δικό μας ζειμπέκικο της Ευδοκίας και να ανέβασε μόνο την εισαγωγή και το τέλος..

 

Βασικά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ ο δικός μου δάσκαλος πέτυχε τον Paco de Lucia στην υενεδ ή την ερτ, οι επόμενοι άκουσαν ροκ σε δημόσιο κανάλι από το jammin,κομφούζιο,κ.λ.π.

εγώ συναντάω μια γενιά που αν δεν τους σφυρίξει κάποιος μεγαλύτερος στο αυτί κάποια πράγματα,

δεν παίζει στην καθημερινότητάς τους να τα πετύχουν πουθενά..

 

9 ώρες πριν, Alter είπε

Στα περισσότερα μέσα μπορείς να κάνεις και τα δύο, μεγάλα βίντεος η reels, και μικρότερα shorts η stories. Εγώ θα έκανα ότι με ευχαριστούσε πιο πολύ, η ότι είναι πιο εύκολο.

 

Στα δικά μου συνήθως κάνω βίντεος μερικών λεπτών που τα ανεβάζω κανονικά, και κόβω το καθένα σε αρκετά μικρότερα, που τα ανεβάζω σαν stories, shorts, κτλ.. 

 

Πιθανότατα η καλύτερη πρακτική είναι να ανεβάζεις στο κάθε μέσο το πιο δημοφιλές μέγεθος. Άλλο το YouTube, άλλο το TikTok..

 

Έχεις δίκιο ότι το βίντεο πρέπει να προσαρμόζετε στο μέσο και να ανεβαίνει το πιο δημοφιλές μέγεθος.

Απλά έχω διαπιστώσει πως η ικανότητα συγκεντρωσης των πιτσιρικάδων είναι περιορισμένη.

Έχει τύχη στο παρελθόν να ανεβάσω 7 λεπτά βίντεο και να διαπιστώσω ότι δεν το κλίκαραν καν,

ενώ όταν ξεχώρισα 2 μέρη των 30 δευτερολέπτων το κλίκαραν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχω αντιστοιχη πείρα, υποθέτω ότι απο τη στιγμή που έχεις ξεκάθαρο το σε τι κοινό θέλεις να απευθυνθείς (άτομα μικρής ηλικίας και με ελάχιστα ως καθόλου μουσικά ερεθίσματα) και φαίνεται να έχεις στοιχειοθετήσει και τα χαρακτηριστικά του, πρέπει να κάνεις ότι κάνεις. Δηλαδή μικρά αποσπάσματα.

 

Εαν δε βαριέσαι βέβαια ή ο χρόνος σου δεν είναι περιορισμένος, θα μπορούσες να κάνεις ολόκληρο το βίντεο, να το ανεβάσεις κάπου και μετά να κόψεις κομμάτια στο μοντάζ βάζοντάς τα σε όποια πλατφόρμα θες, με μια παραπομπή στο πλήρες.

 

Ελπίζω να έχεις αναφέρει κάπου όλα αυτά που είπες εδώ για να μην μπερδεύονται οι πιουρίστες που λες ωστε να ξέρουν το σκοπό.

Επεξεργασμένο από shelter
  • Ευχαριστώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πλατφόρμα πρέπει να έχει το δικό της βίντεο, κομμένο και ραμμένο στο κοινό που απευθύνεται. Στο TikTok θα ανεβάσεις χαζοβιντεάκι 30 δευτερολέπτων το πολύ, με τα πρώτα 2 δευτερολεπτα να είναι τα πιο σημαντικά. Το ίδιο θα το ανεβάσεις σαν Reel στο instagram, και στα YouTube Shorts. Το πόσο "καραγκιόζης" θες να γίνεις στα πρώτα δευτερόλεπτα είναι δικό σου θέμα. Όσο περισσότερο, τόσο περισσότερα views/shares/γενικότερο engagement, γιατί έτσι δυστυχώς λειτουργεί.

 

Στο "κανονικό" YouTube, όσο το μεγαλύτερο βίντεο, τόσο το καλύτερο για τον αλγόριθμο, οπότε εκεί τα 9 λεπτά είναι θησαυρός, ανεξάρτητα αν εν τέλει το δουν ή όχι. Εκεί θα πρέπει να κάνεις όσο πιο επαγγελματική δουλειά γίνεται.

 

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Για κάποιον που ανεβάζει πολύ συχνά βίντεο, σε όλες τις πλατφόρμες, μπορεί να του πάρει πολλές ώρες, ειδικά αν δεν "το 'χει" και πολύ. Όλα αυτά θέλουν χρόνο και μεράκι σίγουρα. Εγώ επιλέγω να μην κάνω ούτε shorts, ούτε TikTok γιατί θα έβγαινα τελείως εκτός εαυτού. YouTube full κομμάτια και σ' όποιον αρέσω.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, shelter είπε

Εαν δε βαριέσαι βέβαια ή ο χρόνος σου δεν είναι περιορισμένος, θα μπορούσες να κάνεις ολόκληρο το βίντεο, να το ανεβάσεις κάπου και μετά να κόψεις κομμάτια στο μοντάζ βάζοντάς τα σε όποια πλατφόρμα θες, με μια παραπομπή στο πλήρες.

 

Πολύ καλή ιδέα! Σ'ευχαριστώ!

 

51 λεπτά πριν, shelter είπε

Ελπίζω να έχεις αναφέρει κάπου όλα αυτά που είπες εδώ για να μην μπερδεύονται οι πιουρίστες που λες ωστε να ξέρουν το σκοπό.

 

Έχω απαντήσει ακόμη και κάτω από το βίντεο σε σχόλια.

Εγώ αν ήμουν Ισπανός, τουλάχιστον για την περίπτωση της Malagueña, θα χαιρόμουν αν ένα άτομο από άλλη κουλτούρα ασχολούνταν με την μουσική του τόπου μου και την διέδιδε παραπέρα.

Άλλωστε ακόμη και στην Ισπανία, η νέα γενιά πέρα από κάτι nuevo flamenco και κανά festival,

απομακρύνεται από την παράδοση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Εγώ αν ήμουν Ισπανός, τουλάχιστον για την περίπτωση της Malagueña, θα χαιρόμουν αν ένα άτομο από άλλη κουλτούρα ασχολούνταν με την μουσική του τόπου μου και την διέδιδε παραπέρα.

 

Και εγώ μαζί σου.

Δυστυχώς η βλακεία είναι διεθνής και ο χώρος της κιθάρας φοβερά συντηρητικός. Γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς παραπάνω για να το αναλυσεις. Αμα το εχεις γραψει ως επεξηγηση και δεν το πρόσεξε είναι δικό του πρόβλημα.

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου