Προς το περιεχόμενο

Pro Junior και προβληματάκι με επιλογή V1


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

έχω ένα pro junior με JJ τελικές, μία EH 12AU7 στη V2 και μια JAN GE 5751 στη V1

 

Ο ήχος που παιρνω με τις λάμπες αυτές σε συνδυασμό με ένα jensen p10r που έχω βάλει είναι ακριβώς αυτός που θέλω όταν παίζω με το volume στο 5 - 6 (ψιλοδυνατά)

 

Όταν όμως θέλω να παίξω σε πιο χαμηλή ένταση (2 - 3) ακούγεται ένας θόρυβος απο τον ενισχυτή όπως κάνει ένα ραδιόφωνο όταν δεν πιάνει σταθμό και είναι πάντα σταθερός ανεξάρτητα απο τον τόνο και την ένταση. Ακούγεται και χωρίς κιθάρα στον ενισχυτή.

Αυτός ο θόρυβος είναι αμελητέος όταν παίζω δυνατά και δεν με πειράζει, αλλά σε συνθήκες δωματίου και απόλυτης ησυχίας είναι πολύ εκνευριστικός

 

Αν αντί για 5751 βάλω τη μαμίσια 12ΑΧ7 ο θόρυβος εξαφανίζεται εντελώς αλλά ο ήχος δεν είναι τόσο "ζεστός" όσο με την 5751.

 

Αποτέλεσμα είναι όταν πρόκειται να παίξω δυνατά να κουμπώνω την 5751 (και το 'φχαριστιέμαι :)) και όταν σιγά την 12ΑΧ7 (αλλά χωρίς τον ήχο που θέλω :'()

 

Έχετε δοκιμάσει κανένα παρόμοιο συνδυασμό V1 & V2?

Γίνεται να φτιαχτεί αυτό το θέμα με το θόρυβο?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις άλλη 5751? Μάλλον η λυχνία σου είναι "θορυβώδης". Ή πάρε άλλη 5751 για να έχεις τον ήχο που θέλεις ή δοκίμασε μία 12ΑΤ7 που έχει το ίδιο gain. Δεν θα έχεις το ιδιο αποτέλεσμα γιατί δεν μοιάζει η 5751 με την 12ΑΤ7... η 5751 ειναι σαν 12ΑΧ7 με το gain της 12ΑΤ7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε την 5751,τα εχει φτυσει.....

 

Το έχω δoκιμάσει με δυο 5751 και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και με τις 2 (JAN GE βέβαια και οι δύο) τις οποίες μάλιστα μου τις έδωσε ένας φίλος καινούριες !

 

Έχω δικιμάσει και με μια ECC81 αλλά χαμηλώνει πολύ η ένταση

 

Nα δοκιμάσω με 5751 άλλης μάρκας μήπως παίζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον και οι δύο έχουν προβλημα. Οχι αναγκαστικα οτι δεν είναι καινούργιες ή οτι είναι χαλασμένες. Απλά ειναι noisy. Ειδικά αν είναι μεταγενεστερες 5751 και οχι παλιές. Οι τελευταίες 5751 δεν ήταν τόσο καλές κατασκευαστικά όπως οι κορυφαίες παλιές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ένα πρόχειρο ψάξιμο στο δίκτυο είδα οτι γενικά ο pro junior βγάζει θόρυβο με τις 5751 :'(

 

θα δοκιμάσω καμια άλλη μάρκα και βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ο Pro Jr δεν είναι και ιδαίτερα ήσυχος ενισχυτής. Πρέπει να επέμβει έμπειρος τεχνικός στο κύκλωμα για να ησυχάσει.... το πρόβλημά σου ειναι hum το οποιο διορθώνεται με επέμβαση στην τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημά σου ειναι hum το οποιο διορθώνεται με επέμβαση στην τροφοδοσία.

 

Ξεφευγουμε λιγο φανταζομαι, αλλα το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο?

Σορυ για το hijack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω γιατί με 12ΑΧ7 δεν ακούγεται τίποτα...

 

καθόλου θόρυβος σε οποιαδήποτε ένταση

 

μάλλον θέμα 5751 είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου