Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με πωλητη στο E-Bay


metal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνοντας στο ebay βρηκα μια παρομοια περιπτωση http://answercenter.ebay.com/thread.jspa?threadID=1000194036&forumID=1&start=0

Και καποιος λεει οτι μπορει να σε κατηγορησουν για κλοπη αν κρατησεις κατι που σου εστειλαν λαθος, ισχυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και καποιος λεει οτι μπορει να σε κατηγορησουν για κλοπη αν κρατησεις κατι που σου εστειλαν λαθος, ισχυει αυτο?

Metal, τύποι με παρόμοιους προβληματισμούς με σένα είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο εξακολουθώ να λαμβάνω τέτοια mail:

Hello,

 

I am Madam Arlene Snizore from Philippines, widow to the late former minister of finance in Philippine who died on 15th of May 2006. I inherited a total sum of $21.5 Million American dollars from my late husband, the money was concealed in a metallic trunk box and was deposited with a security and finance company in Abidjan Cote D'Ivoire, that was because I needed a maximum security/safety of my consignment and no body nor government organization can trace the where about of the money until I am ready and prepare to claim it. but the Security company didn't know the real content of the box, because it was deposited as a family valuables.

 

My main purpose of sending you this mail is because of the way I found you and perhaps trustworthy to give you this priority of shipping the box of money to any address that you think is very secure and save in your country for onward lodgement your account for the purpose of future investment with your percentage of which we shall chat on soon.

 

I will send you the Authorization Certificate to call them in my next mail which is the Certificate of deposit that they gave me on the very day when the box of money was deposited under their company. I give thanks immensely for your co-operation as I look forward to hear from you soon for quick conclusion of this transaction.

 

best regards,

 

Madam Arlene Snizore.

 

Μην ασχολείσαι άλλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναληφθώ:

Δεν είναι ίδια με την δική σου περίπτωση.

Στο link που παραθέτεις γράφει: ''So I sent the second buyer the correct item, but she has not sent me back the original item(which is of greater value), and is not responding to any of my e-mails.

Εκεί έχουμε προφανώς έναν (ίσως) καλοπροαίρετο πωλητή, ο οποίος αναγνωρίζοντας το λάθος του και με δικά του έξοδα στέλνει το σωστό item  ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

Στην δική σου περίπτωση τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Στείλε του λοιπόν ένα mail ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ να σου στείλει το κανονικό και ενημέρωσέ τον οτι όλη η συναλλαγή θα γίνει ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΧΡΕΩΣΗ,μιας και εσυ δεν φερεις καμια ευθύνη για το συμβάν.

Είμαι πολύ περίεργος αν θα το δεχτεί.

Αν δεχτεί τότε εχεις να επιλύσεις μονο το ηθικό πρόβλημα με τον φίλο σου.

Αν δεν δεχτεί μπορεις να είσαι 1000% σίγουρος ότι είναι απατεώνας.

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα του εστελνα ενα μαιλακι και θα του ελεγα οτι το φθηνο βιολι το ηθελα για μια θεατρικη παρασταση και σε μια σκηνη επρεπε να γινει παρωδια του βιολιστη στη στεγη οπου ο βιολιστης γκρεμοτσακιζεται μαζι με το βιολι οποτε το βιολι του εχει γινει βιδες.

Αν θελει πες του μπορεις να του στειλεις πισω τις σκληθρες που απεμειναν.

Εκει ειμαι περιεργος να δω απαντηση :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεστου να σου στηλει αυτο που ηθελες

αφου το παρεις στα χερια σου πεστου οτι δεν ειναι αυτο

που ηθελες και οτι πρεπει να σου δωσει πισο 100 ευρω γιατι

η ισοτιμια του ευρω με του δολαριου ηταν μικροτερη τοτε

και εχεις χασει λεφτα

 

επεισεις λογο λαθους κουρδισματος του βιολιου η δουλεια σου πηγε πισο

με αποτελεσμα να χασεις 5000ευρω απο το λαθος του

πρεπει να πληρωσει 5000ευρω και αλλες τετοιες μπουρδες

οτι σου ζηταει 1000 ευρω και εσυ δεν κοιμασε τα βραδια

επειδη θελεις να εχεις την συνηδηση σου καθαρη

πηγενεις στον γιατρο.σε εδιωξαν απο την δουλεια

σε παρατησε η γκομενα και γενικα καταστραφηκες

 

ζητα του λοιπον

1 καινουργια γκομενα (γραψε προτιμηση)

2 5000ευρω

3 δουλεια με υψηλες αποδοχες

4 το βιολι κουρδισμενο

5 θηκη για το βιολι και σετ χορδες

6 μια πενα για την ηλεκτρικη σου κιθαρα

7 εναν ανθρωπο να παιζει το βιολι

8 τα cd του σακη ρουβα + 2 αφισες

9 εισητηρια για μετρο

10 βαλε και κατι δικο σου ντε

αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα του εστελνα ενα μαιλακι και θα του ελεγα οτι το φθηνο βιολι το ηθελα για μια θεατρικη παρασταση και σε μια σκηνη επρεπε να γινει παρωδια του βιολιστη στη στεγη οπου ο βιολιστης γκρεμοτσακιζεται μαζι με το βιολι οποτε το βιολι του εχει γινει βιδες.

Αν θελει πες του μπορεις να του στειλεις πισω τις σκληθρες που απεμειναν.

Εκει ειμαι περιεργος να δω απαντηση :P

 

FLUXUS ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera file mou,

 

epeidi exw polieti empeiria me to Ebay, agorazw kai exw poulisei kiolas sto exwteriko, akou ti simvouli mou:

 

Apo ti stigmi pou i apostoli egine kai to antikeimeno einai stin katoxi sou, oti kai na sou zitisei aston na xtipietai. Den exei kamia dikaiodosia sto thema, akoma kai lathos violi na sou esteile den eisai ipoxrewmenos na to steileis pisw (to lathos einai OLO diko tou, an prokeitai gia lathos fisika).

 

An sinexisei na se enoxlei, kantou ena dispute sto paypal kai anefere ton sto Ebay giati mirizw kobina. Ayto to lew dioti: opoiadipote sinallagi sou zitaei EKTOS Ebay einai PARANOMI.

 

Min epistrefeis lefta, pes tou evgenika na parei ton poulo kai na min se enoxlisei xana.

 

Twra se periptwsi pou se enoxlisei, steiltou mia gymni fwtografia tis Vanessa May bas kai anoixoun ta matia tou kai katalavei poso MAL>>>>>PITOURAS einai.

 

Ayta,

 

Vassilis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε περίπτωση προβλήματος ή παρεξήγησης, ο πωλητής ή ο αγοραστής, μπορούν να ανοίξουν ενα dispute console μέσα απο το οποίο θα πρέπει να λύσουν το πρόβλημά τους.

Σε περίπτωση που δεν βρεθεί λύση, τα παραπάνω μυνήματα έχουν καταγραφεί και διαβάζονται απο το σχετικό τμήμα του ebay, το οποίο και θα αποφανθεί μιας οριστικής λύσης του προβλήματος.

 

Οποιαδήποτε συνομιλία η "νταλαβέρη" πραγματοποιηθεί εκτός ebay, είναι ενάντια στους κανονισμούς και σε αφήνει "ξεκρέμαστο" σε περίπτωση μεγαλύτερης επιπλοκής του θέματος.

 

Μίλα ουδέτερα και ευγενικά στον πωλητή για την "κατάληξη" του προϊόντος που αγόρασες και ζήτησέ του να λύσετε το πρόβλημα μέσω ebay. Ακόμη και αν έχει δίκιο, δεν μπορείς να αρκεστείς στο λόγο του ότι η αγοραπωλησία θα έχει ευχάριστη κατάληξη και για τους δύο σας.

 

Επίσης, σε περίπτωση που πράγματι επιστρέψεις το όργανο και ο αγοραστής ισχυριστεί ότι δεν το έλαβε, πάλι θα έχεις πρόβλημα, μιας και τα track numbers των συστημένων απο ΕΛΤΑ δεν αναγνωρίζονται απο e-bay και Paypal. Δε γνωρίζω τι γίνετε με τις ιδιωτικές εταιρίες αποστολής...

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πάντως, ρε παίδες. Κ εγώ κάνω παραγγελίες από internet πάνω από 10 χρόνια τώρα, και προφανώς συμφωνώ ότι κατά 99% είναι απάτη. Επειδή όμως είμαστε άνθρωποι και υποτίθεται ότι σεβόμαστε την πιθανότητα ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ, μπορείς φίλε μου απλούστατα να πας στο help του ebay και να μιλήσεις με κάποιον από εκεί (είτε από online helpdesk, e-mail, phone) και να αναλάβουν αυτοί να λύσουν το θέμα. Ώστε α) αν όντως (όσο απίθανο και αν είναι) έχει γίνει λάθος από τον πωλητή να μη χάσει τα λεφτά του, β) να μην υπάρξει κίνδυνος να σε εξαπατήσει κανένας και γ) αν ο τύπος είναι όντως απατεώνας να του κόψουνε τον κώλο.

 

Δεν κατανοώ τι λογική του mail "άντε και γ... και μη με ξαναενοχλήσεις" διότι αν όντως ο άνθρωπος (είπαμε, απίθανο, but still possible) έχει κάνει λάθος ουσιαστικά τον κλέβεις (με δική του υπαιτιότητα βέβαια, αλλά και πάλι: αν πω σε έναν άγνωστο "κράτα το rolex μου μισό λεπτό να πάω να κατουρήσω" και το πάρει και φύγει μπορεί να είμαι εγώ ο μαλάκας, αυτός παραμένει όμως κλέφτης) και φυσικά διότι αν είναι απατεώνας θα συνεχίσει να το κάνει και αν θες τη γνώμη μου θα έχεις ηθικά ευθύνη γιατί είχες στοιχεία και δεν τον "κατήγγειλες". Γνώμη μου λοιπόν είναι να του απαντήσεις "φίλε μου, ευχαρίστως να το δούμε το θέμα, θα επικοινωνήσω σήμερα κιόλας με το ebay ώστε να μου πουν πώς μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα με τρόπο που να μας εξασφαλίζει και εμένα και εσένα". Αν είναι απατεώνας απλά θα σταματήσει να ασχολείται και τέλος πάντων στη χειρότερη των περιπτώσεων απλά δε θα πάθεις απολύτως τίποτα. Το λάθος είναι 100% δικό του, εσύ θα έχεις δείξει όλη την καλή διάθεση να τον εξυπηρετήσεις και το ebay θα φροντίσει να βγάλει άκρη για το όλο θέμα και αν ο τύπος σε δουλεύει να κινήσει πιθανώς και νομικές διαδικασίες εναντίον του. Ορισμένοι νόμοι και κανόνες υπάρχουν για να μας προστατεύουν, δικαίωμα και υποχρέωσή μας είναι να τους χρησιμοποιούμε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου