Προς το περιεχόμενο

"Το νυχτοκάματο του τρόμου"


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάλυμνος. Χειμώνας - καλοκαίρι 2003.

Δούλευα κάθε σάββατο και στις μεγάλες γιορτές ώς ηχολήπτης-φωτιστής σε ενα Dog-House . Το νυκτοκάματο που έπαιρνα ήταν 60 ευρώ. Οι τραγουδιστές έπαιρναν 100 ευρώ (οι "φίρμες" δεν γνωρίζω πόσα παίρναν). Ο κιθαρίστας 90 ευρώ, ο ντράμμερ 70 ευρώ, το βιολί 100 ευρώ, ο κρουστός 70 ευρώ.

Οι τραγουδιστές έτσι κι αλλιώς είναι πάντα η πιο καλοπληρωμένη. Ο κιθαρίστας, ο ντράμερ, ο κρουστός που χτυπιούνται όλη την νύχτα, που "φτύσαν αίμα" για να μάθουν, γιατί να παίρνουν το μικρότερο μεροκάματο? Το βιολί για παράδειγμα, παίζει μισή ώρα και μετα κάθετε στο μπάρ, πίνει τα ποτάκια του και κάνει το οφθαλμόλουτρο του! Τι παραπάνω αξίζει το βιολί απο την κιθάρα? Εγω νομίζω πως ο κιθαρίστας, (ο οποίος είναι και ροκάς ) :) και ο ντράμερ , πρέπει να παίρνουν το μεγαλύτερο νυχτοκάματο.

Ο ηχολήπτης-φωτιστής, εγω δηλαδή, και αυτός όλη νύχτα τρώει ταλαιπωρία. (Εγω πήγαινα πρώτος και έφευγα τελευταίος.)

Κάποια στιγμή ζήτησα αύξηση και την πήρα. 5 ευρω ! ! ! Τον διαολόστειλα και πηγα σπιτάκι μου. Δυστυχώς κάποιοι είναι παγιδευμένοι στα δύχτια του Dog-Manager γιατί δεν έχουν άλλοι επιλογή. Δεν μπορούν να τον διαολοστείλουν γιατι η μόνη πηγή εισοδήματος γι' αυτούς είναι η μουσική.

Εδω τα μαγαζιά είναι ελάχιστα και δύσκολα βρίσκεις κάπου να δουλέψεις.

Δεν ξέρω ποιά είναι τα νυχτοκάματα στις μεγάλες πόλεις και θα ήθελα πάρα πολύ να μου πει κάποιος πόσο πληρώνονται!!!! Έτσι, απο περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο εξωτερικό οι τραγουδιστές παίρνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ περισσότερα χρήματα από τους μουσικούς.Εχω αρκετές γνωριμίες με session μουσικούς στην Αμερική,και ρώτησα τι χρήματα ακριβώς παίρνουν για τα LIVE (οχι studio).

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

To κατώτερο επιτρεπόμενο μεροκάματο (union scale) το οποίο επιβάλεται από το ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ (στο οποίο η συμμετοχή είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αλλοιώς δεν βρίσκεις δουλειά!) είναι $200/εμφάνιση .

 

Από εκεί και πέρα έχουμε κατηγορίες μουσικών (ανάλογα με το πόσο ονόματα είναι) οι οποίοι αμοίβονται με double/triple κτλ scale.

(το ίδιο ισχύει και για Recording π.χ ο STEVE GADD ανήκει στην Triple Scale κατηγορία).

 

Τα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ονόματα (επιπεδου MADONA,LENNY KRAVITZ,SHERRYL CROW) τα οποία κάνουν Arena-shows πληρώνουν αρκετά καλύτερα ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο SESSION ΜΟΥΣΙΚΟΣ είναι από $1000-$3000/εμφάνιση.Αν σκεφτείς ότι ο LENNY KRAVITZ παίρνει περίπου $ 500.000/εμφάνιση η διαφορά είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ και εδώ!

 

Βέβαια θα μου πείς άλλο να παίζεις με τον LENNY KRAVITZ και άλλο με την Καλομοιρα & την Πέγκυ Ζήνα! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου