Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με πωλητη στο E-Bay


metal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο καιρο κερδισα ενα οργανο σε δημοπρασια στα 100$ μαζι με τα μεταφορικα. Το παρελαβα μετα απο 1 μηνα περιπου κ το εκανα δωρο, οπως ειχα σκοπο.

Πριν απο λιγες μερες μου εστειλε mail ο πωλητης κ μου ειπε οτι μου ειχε στειλει λαθος οργανο και οτι πρεπει να τα ανταλαξουμε (ταχυδρομικα) αναλαμβανοντας εκεινος το κοστος η να του δοσω 1000$ !!!  :o

Βρισκομαι σε δυσκολη θεση γιατι τα λεφτα αυτα δεν τα εχω, κ τα δωρα δεν μπορεις να τα παρεις πισω...

Ειμαι υποχρεωμενος να του δοσω τα λεφτα? αν τον αγνοησω τι συνεπειες μπορει να εχω?

Παιδια σας εκληπαρω για βοηθεια!!!

 

Πραγματικά φίλε μου το όλο θέμα που έχετε φτιάξει είναι ασύλληπτο...τα σχόλια δε...ξεπερνούν το όριο της φαντασίας!Κορυφή.

Σε γενικές γραμμές απ'ότι είδα κανείς δεν σου απάντησε με ιδιαίτερη σιγουριά.

Η συναλλαγή ολοκληρώθηκε επιτυχώς...και εφόσον αυτό έγινε σημαίνει πως κάποιος πλήρωσε και κάποιος αγόρασε.Το paypal θα επενέβαινε αν εσύ δεν έπαιρνες το βιολί ή αυτός δεν έπαιρνε τα λεφτά...ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!Τώρα αν ο μάστορας έκανε το λάθος πριν σου στειλει εσένα mail να στείλει στο paypal και να εξιστορήσει όλο αυτό το ανιστόρητο θέμα , αυτό που θα άκουσε πίστεψέ με θα ήταν παραπλήσιες ιστορίες με αυτές που εξιστορούν τα παιδιά παραπάνω...αν και λόγω υπέρμετρης ηλιθιότητας είναι πιθανόν να μην του απάντησαν καν!

Τώρα στο e-bay τι να κάνει;Να τους πει πως φταις εσύ για το γεγονός ότι είναι...ηλίθιος;Μάλλον δεν θα το κανε.

Εν κατακλείδει το νεοσυστηθέν και πλέον εδραιωμένο (δόξα τω θεω) και στην ελλάδα οικονομικό ψηφιακό δίκαιο λέει ρητά πως κατα την εμπορική συναλλαγή δύο ατόμων ή εταιριών μέσω διαδικτύου εφόσον δεν υπάρξει πρόθεση δόλου ή απάτη (που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπήρξε) και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε επιτυχώς , τέτοιου είδους ''ατυχήματα'' δεν ισχύουν και δεν συνεπάγονται κυρώσεις για κανέναν...από την στιγμή που το πλήρωσες και σου ρθε...τέλος...είναι δικό σου!

Και 1 κιλό κοκαίνης να είχε μέσα στο βιολί ο τύπος...δικό σου θα ήταν...αλλά εκεί θα είχες αλλά προβλήματα...με σημαντικότερο το ότι φυσικά θα το έλεγες στο φορουμ αυτό και θα κατακλυζόσουν από μυνήματα για το σε ποιον να την δώσεις!

 

Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος λοιπόν...μέχρι το 2012 που θα ρθει το τέλος του κόσμου!

Μην μπεις στην διαδικασία να του εξηγήσεις πόσο μαλάκας είναι...ήδη το χει καταλάβει!

 

Υ.Γ.:.Όλα αυτά στην περίπτωση που όντως έκανε λάθος...τώρα αν είναι θέμα κομπίνας....πάλι στα π@π@ρι@ σου!Μην ασχοληθείς καν!

 

Υ.Γ.2:Όλα τα προαναφερθέντα δεν είναι τσάμπα...για το καλό που σου έκανα απαιτώ να μου χαρίσεις έναν peavy 500άρι και ένα audi A5!

Μετά δόξης και τιμής

Ζήτω η 28η οκτωβρίου!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και να πεις οτι ειπε και τιποτα το παιδι :D

 

 

Μετα απο 5 σελιδες απανωτων "συμβουλων" ο metal τις σταθμισε, τις σκεφτηκε και ειπε :

 

Ψαχνοντας στο ebay βρηκα μια παρομοια περιπτωση http://answercenter.ebay.com/thread.jspa?threadID=1000194036&forumID=1&start=0

Και καποιος λεει οτι μπορει να σε κατηγορησουν για κλοπη αν κρατησεις κατι που σου εστειλαν λαθος, ισχυει αυτο?

 

Και με την νεα του ερωτηση μαζεψε και τις τελευταιες 2 σελιδες "συμβουλων".

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου