Προς το περιεχόμενο

2 ενισχυτες σε μια καμπινα 2χ12 γινεται ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθετω μια φωτο της καμπινας μου απο πισω... ΕΙναι 2χ12... Εγω δεν θελω να παιζω ταυτοχρονα  και με τους 2 ενισχυτες... Θελω να παιζω μια με τον εναν και μια με τον αλλο... Οποτε με το σκεπτικο οτι οταν θα παιζει ο ενας , ο αλλος θα ειναι κλειστος η τουλαχιστον σε σταντ μπαι , επιτρεπεται εφοσον θα παιζουν και οι 2 στα 8 ομ να συνδεσω στο ενα input τον εναν ενισχυτη και στο αλλο input  τον αλλο ?

 

Τα μεγαφωνα ειναι 16 ομ το καθενα... αρα μαζι παιζουν στα 8 ομ...

 

0349y.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν εχεις αλλαξει μεγαφωνα,τοτε τα μεγαφωνα δεν ειναι 16Ω το καθενα,ειναι 8Ω το καθενα.

Σου δινει σε ΜΟΝΟ λειτουργια δυο συνδεσμολογιες μεταξυ τους,την παραλληλη που σου βγαζει συνολικη αντισταση 4Ω και το γραφει στην αντιστοιχη υποδοχη,και την σειριακη που σου δινει συνολικη αντισταση 16Ω (στην αλλη υποδοχη).

Αν βαλεις το διακοπτακι στη θεση stereo τοτε μπορεις να συνδεσεις εναν ενισχυτη στην καθε υποδοχη ο οποιος θα παιζει ενα μεγαφωνο και θα βλεπει αντισταση 8Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις αλλαξει μεγαφωνα,τοτε τα μεγαφωνα δεν ειναι 16Ω το καθενα,ειναι 8Ω το καθενα.

Σου δινει σε ΜΟΝΟ λειτουργια δυο συνδεσμολογιες μεταξυ τους,την παραλληλη που σου βγαζει συνολικη αντισταση 4Ω και το γραφει στην αντιστοιχη υποδοχη,και την σειριακη που σου δινει συνολικη αντισταση 16Ω (στην αλλη υποδοχη).

Αν βαλεις το διακοπτακι στη θεση stereo τοτε μπορεις να συνδεσεις εναν ενισχυτη στην καθε υποδοχη ο οποιος θα παιζει ενα μεγαφωνο και θα βλεπει αντισταση 8Ω.

 

Eχω αλλαξει μεγαφωνα και εχω βαλει 2 16ωμα g12-t75 ...

 

Επειδη θα ηθελα να παιζω και με τα 2 μεγαφωνα δεν υπαρχει αλλη λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν υπαρχει?

Αν ακολουθησες την ιδια συνδεσμολογια που ειχε,με τον ιδιο ακριβως τροπο με παραπανω θα παιζεις απλα ο καθε ενισχυτης θα βλεπει 16Ω παιζωντας σε ενα μεγαφωνο.

Οι περισσοτεροι ενισχυτες παιζουν μια χαρα στα 16 (Αρκετοι μαλιστα τα προτιμανε κιολας στους λαμπατους γιατι χρησιμοποιουν ολα τα τυλιγματα του μετασχηματιστη εξοδου.Περισσοτερα για αυτο ακριβως το θεμα μη με ρωτησεις ομως,μεχρι εδω το ξερω).

(Μιλαμε παντα για να παιζεις χωρις βαλε-βγαλε καλωδια ή εξωτερικο switcher τυπου Α-Β Box)

 

edit: Σιγουρα μεσα στο σπιτι θελεις και τα 2 μεγαφωνα? Εγω προσωπικα μιση καμπινα σε καθε κεφαλη παιζω στο σπιτι και ειμαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν υπαρχει?

Αν ακολουθησες την ιδια συνδεσμολογια που ειχε,με τον ιδιο ακριβως τροπο με παραπανω θα παιζεις απλα ο καθε ενισχυτης θα βλεπει 16Ω παιζωντας σε ενα μεγαφωνο.

Οι περισσοτεροι ενισχυτες παιζουν μια χαρα στα 16 (Αρκετοι μαλιστα τα προτιμανε κιολας στους λαμπατους γιατι χρησιμοποιουν ολα τα τυλιγματα του μετασχηματιστη εξοδου.Περισσοτερα για αυτο ακριβως το θεμα μη με ρωτησεις ομως,μεχρι εδω το ξερω).

(Μιλαμε παντα για να παιζεις χωρις βαλε-βγαλε καλωδια ή εξωτερικο switcher τυπου Α-Β Box)

 

περιμενε λιγο γιατι μπερδευτηκα... Αν οπως ειναι τωρα η σθνδεσμολογια.. Το αφησω ως εχει το κουμπι στην καμπινα στο mono και συνδεσω και του δυο ενισχυτες στα 2 jacks με την ρυθμηση στα 8 ωμ οπως παιζουν τωρα  , ομως οταν παιζω με τον ενα , ο αλλος ειναι κλειστος... Θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε λιγο γιατι μπερδευτηκα... Αν οπως ειναι τωρα η σθνδεσμολογια.. Το αφησω ως εχει το κουμπι στην καμπινα στο mono και συνδεσω και του δυο ενισχυτες στα 2 jacks με την ρυθμηση στα 8 ωμ οπως παιζουν τωρα  , ομως οταν παιζω με τον ενα , ο αλλος ειναι κλειστος... Θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

 

Ναι. Μην το κάνεις καλύτερα. Αν εκει που είχε 8αρια έχεις βαλει 16αρια να ξέρεις οτι στη λειτουργια ΜΟΝΟ θα έχεις στη μια εξοδο 8 ΟHM (εκεί που γράφει 4) και στην άλλη 32 ΟΗΜ (εκεί που γράφει 16) . Καταλαβαίνεις οτι την 32Ohm δεν μπορεις να την συνδέσεις πουθενά

Ποιους ενισχυτές θα κουμπώσεις πάνω στην καμπίνα? Τον 6505+112 Head mod και ποιον άλλο? τον bandit? Αν είναι για τον bandit μην το σκέφτεσαι κάν. μια χαρά 12άρι μεγάφωνο έχει . Το να τον συνδέσεις στο ένα μεγάφωνο της 2χ12 δεν θα σου προσφέρει τίποτα. Ασε που από ότι έχω ακούσει το να παίζεις σε closed back καμπίνα με το ένα μεγάφωνο συνδεδεμένο σου δινει χειρότερο ήχο καθώς το άλλο μεγάφωνο δεν κινειται μαζί με το πρωτο αλλά αντίθετα με τον όγκο του αέρα που σπρώχνει αυτό που δουλεύει δινοντάς σου πιο thin ηχητικό αποτέλεσμα. (Δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει το συγκεκριμένο αλλα το έχω διαβάσει σε πολλά forum στο νετ)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε λιγο γιατι μπερδευτηκα... Αν οπως ειναι τωρα η σθνδεσμολογια.. Το αφησω ως εχει το κουμπι στην καμπινα στο mono και συνδεσω και του δυο ενισχυτες στα 2 jacks με την ρυθμηση στα 8 ωμ οπως παιζουν τωρα  , ομως οταν παιζω με τον ενα , ο αλλος ειναι κλειστος... Θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

 

 

Λογικα ναι.

Ασε που στην αλλη θεση 2 16αρια σειριακα δεν σου προσφερουν κατι χρησιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που από ότι έχω ακούσει το να παίζεις σε closed back καμπίνα με το ένα μεγάφωνο συνδεδεμένο σου δινει χειρότερο ήχο καθώς το άλλο μεγάφωνο δεν κινειται μαζί με το πρωτο αλλά αντίθετα με τον όγκο του αέρα που σπρώχνει αυτό που δουλεύει δινοντάς σου πιο thin ηχητικό αποτέλεσμα. (Δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει το συγκεκριμένο αλλα το έχω διαβάσει σε πολλά forum στο νετ)

 

Δεν ξερω σε τι εντασεις μπορει να γινει αντιληπτο αυτο και ποτε μια καμπινα θα ειναι τοσο στεγανη ωστε να "ρουφηξει" το μεγαφωνο που λειτουργει παθητικα σε μια μεγαλη κινηση του ενεργου μεγαφωνου,και μαλιστα σε κινηση μεγαφωνου αναπαραγωντας τη συχνοτικη περιοχη της κιθαρας και οχι μιας μποτας ή ενος μπασου.

Στο σπιτι παντως το υπογραφω και με τα δυο χερια οτι αποκλειεται να γινει κατι τετοιο αντιληπτο.

Εγω ακομη και στις προβες εδω και αρκετο καιρο παιζω με την μιση 4Χ12 μου (και δεν παιζουμε σε εντασεις πολιτισμενων και σοβαρων ανθρωπων...  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μην το κάνεις καλύτερα. Αν εκει που είχε 8αρια έχεις βαλει 16αρια να ξέρεις οτι στη λειτουργια ΜΟΝΟ θα έχεις στη μια εξοδο 8 ΟHM (εκεί που γράφει 4) και στην άλλη 32 ΟΗΜ (εκεί που γράφει 16) . Καταλαβαίνεις οτι την 32Ohm δεν μπορεις να την συνδέσεις πουθενά

Ποιους ενισχυτές θα κουμπώσεις πάνω στην καμπίνα? Τον 6505+112 Head mod και ποιον άλλο? τον bandit? Αν είναι για τον bandit μην το σκέφτεσαι κάν. μια χαρά 12άρι μεγάφωνο έχει . Το να τον συνδέσεις στο ένα μεγάφωνο της 2χ12 δεν θα σου προσφέρει τίποτα. Ασε που από ότι έχω ακούσει το να παίζεις σε closed back καμπίνα με το ένα μεγάφωνο συνδεδεμένο σου δινει χειρότερο ήχο καθώς το άλλο μεγάφωνο δεν κινειται μαζί με το πρωτο αλλά αντίθετα με τον όγκο του αέρα που σπρώχνει αυτό που δουλεύει δινοντάς σου πιο thin ηχητικό αποτέλεσμα. (Δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει το συγκεκριμένο αλλα το έχω διαβάσει σε πολλά forum στο νετ)

 

Oχι τον bandit ... Αγορασα αλλον ενα ενισχυτη... Τον engl firebal... Οποτε θα ηθελα να μπορω να εναλλασω οποτε θελβ χωρις κοπο , ειτε τον 6505 ειτε τον Fireball...

 

Βασικα τα νουμερα που γραφει πισω η καμπινα περι ομ δεν τα κοιταω καθολου... Ξερω οτι εχω Μι καμπινα με 2 16ομα και thats it... Οποτε η μονη περιπτωση ειναι να το βαλω σε στερεο και να παιζω με 1χ12 την καθε φορα σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου