Προς το περιεχόμενο

Απορια περι οhm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους :DΕιχα μια απορια.Αν βαλεις σε καμπινα 90watt 8οhm ενα κεφαλακι πχ 5watt το οποιο ομως εχει εξοδο 16ohm παιζει να καει κατι απο τα 2; :-\Θα παιζουν οκ η' θα υπαρχουν καποιες υπερσημαντικες απωλειες; :-\Ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθουν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο στα 16Ω δίνει η κεφαλή; τίποτε παρακάτω; πολύ περίεργο

 

αν ναι, τότε ναι υπάρχει κίνδυνος, οι ενισχυτές δεν θέλουν να δουλεύουν με φορτία κάτω του ελάχιστου, υπερθερμαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο στα 16Ω δίνει η κεφαλή; τίποτε παρακάτω; πολύ περίεργο

 

αν ναι, τότε ναι υπάρχει κίνδυνος, οι ενισχυτές δεν θέλουν να δουλεύουν με φορτία κάτω του ελάχιστου, υπερθερμαίνονται

Ναι.βασικα για να σου μιλησω συγκεκριμενα,προκειται για μια mesa boogie καμπινα με ενα celestion black shadow 90watt 8 ohm και ενα κεφαλακι vox ac4 το οποιο εχω βαλει στο ματι.Υπαρχει τροπος αλλαζοντας την καλωδιωση να γινει η καμπινα 16 οhm (σορυ αν ειπα μεγαλη βλακεια αλλα ξερω πως γινεται απο 2μεγαφωνα σε 16ohm να γινει καμπινα 8αρα).Επισης θεωρητικα ενας ενισχυτης με εξοδο σε 16ohm δεν οδηγει δυσκολοτερα μια καμπινα σε 8 οhm; :-\Χιλια σορυ αν τα εχω καταλαβει εντελως λαθος και ευχαριστω πολυ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους :DΕιχα μια απορια.Αν βαλεις σε καμπινα 90watt 8οhm ενα κεφαλακι πχ 5watt το οποιο ομως εχει εξοδο 16ohm παιζει να καει κατι απο τα 2; :-\Θα παιζουν οκ η' θα υπαρχουν καποιες υπερσημαντικες απωλειες; :-\Ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθουν :D

 

 

5 watt στα 16 ohm ειμαι η κεφαλη!

άρα οταν θα το συνδέσεις με ηχείο 8 ohm το πιο λογικο ειμαι,αν τον αναγκασεις να παιξει πιο δυνατά, θα ανεβασεις το T.H.D.(total harmonic distortion),

και ενδεχομενος να καψεις καποια μονάδα της κεφαλής.

σίγουρα δεν κατεβαίνει στα 8 ohm?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 watt στα 16 ohm ειμαι η κεφαλη!

άρα οταν θα το συνδέσεις με ηχείο 8 ohm το πιο λογικο ειμαι,αν τον αναγκασεις να παιξει πιο δυνατά, θα ανεβασεις το T.H.D.(total harmonic distortion),

και ενδεχομενος να καψεις καποια μονάδα της κεφαλής.

σίγουρα δεν κατεβαίνει στα 8 ohm?

 

 

Oυπς.Καταλαβα.Δυστυχως δεν κατεβαινει,τουλαχιστον απ'οτι γραφει στο site και απ'οτι μπορεσα να βρω :-\Η καμπινα δεν γινεται να γινει 16ohm ε; :-\Σορυ αν λεω βλακειες αλλα δεν σκαμπαζω και πολλα απο ρευματα ;DΕυχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θεωρητικα ενας ενισχυτης με εξοδο σε 16ohm δεν οδηγει δυσκολοτερα μια καμπινα σε 8 οhm;

 

ναι

 

η καμπίνα ζητά "περισσότερο" ρεύμα και ο ενισχυτής υπερθερμαίνεται

 

θα σου πρότεινα να κοιτάξεις άλλο κεφάλι, έιναι το πρώτο που βλέπω που δεν παίζει παρα μόνο στα 16Ω, αυτό είναι μεγάλος περιορισμός

 

 

ή βάλε δύο ίδιες 8Ω καμπίνες σε σειρά, να 'χεις και περισσότερο  όγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

η καμπίνα ζητά "περισσότερο" ρεύμα και ο ενισχυτής υπερθερμαίνεται

 

θα σου πρότεινα να κοιτάξεις άλλο κεφάλι, έιναι το πρώτο που βλέπω που δεν παίζει παρα μόνο στα 16Ω, αυτό είναι μεγάλος περιορισμός

 

 

ή βάλε δύο ίδιες 8Ω καμπίνες σε σειρά, να 'χεις και περισσότερο  όγκο

Α...οκ :)Μαλλον πως θα παρω την matched καμπινα που ειναι στα 16 τοτε :DΣε ευχαριστω πολυ και παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου