Προς το περιεχόμενο

Μεταπώληση κιθαριστικού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μερικές φορές κρατιέμαι πάρα πολύ για να μην "κράξω αγγελίες", αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν πρέπει. Angry

Εννοώ, αν δούμε μια τρελή τιμή σε ένα μαγαζί, δε θα το συζητήσουμε εδώ; Γιατί ένα από τα καλά αυτού του φόρουμ είναι ότι βοηθάμε ο ένας τον άλλον να γίνουμε συνειδητοποιημένοι αγοραστές.

Γιατί λοιπόν να μην κάνουμε το ίδιο και με κάτι αγγελίες που είναι προφανές ότι ψάχνουν για θύματα Shocked;

 

Μερικές φορές νιώθω ότι επικρατεί τεράστιος παραλογισμός σε σχέση με την μεταπωλητική αξία των οργάνων στο φορουμ κ πραγματικά αισθάνομαι ηλίθιος από μερικές μεταπωλητικές συμπεριφορές...!! Κάποια στιγμή πωλούσε κάποιος ένα Nova delay 200ευρώ όταν ο Νακας το έφερνε 230. Όταν το είπα στο παιδί που το πουλούσε με την πρόταση να το πάρω στα 170 τα πήρε στο κρανίο κ δεν το έριχνε ευρώ κάτω! Για να μην πω για ενισχυτές που κάνουν 800ευρώ κ πωλούνται στο φόρουμ 700 επειδή είναι ενός μήνα κ.λ.π! Δείτε κ στις κιθάρες αυτήν την περίοδο κ θα καταλάβετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο φόρουμ γενικά επικρατεί η νοοτροπία "ε, άστον να την πουλήσει όσο θέλει...", κι έτσι σχεδόν ποτέ δεν βλέπω σχόλια στις αγγελίες

 

αυτό για μένα είναι λάθος

 

έχει προκύψει και η νέα καραμέλα, τα απολύτως αξιόπιστα μαγαζιά της ευρώπης ξαφνικά βαφτίζονται μογγολίες και σουαζιλάνδες για να "προσπεραστεί" ότι αυτά πωλούν το ίδιο προϊόν καινούριο 5-10% πάνω από τη ζητούμενη τιμή πώλησης του μτχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ υπάρχουν καταστήματα που δίνουν Gibson chinese replica για 780Ευρώ και Squier (και καλά vintage των 80'ς) στα 800ευρώ... Στους ιδιώτες θα κολλήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω βλεπω αγγελιες και αναρωτιεμαι: ''τωρα να τις ανεχτω ή να αρχισω τους πωλητες στις φαπες?'' ...πολλα λαμογια κυκλοφορουν...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω ότι ο mij θέτει μια σωστή παράμετρο στη συζήτηση.  ;)

 

Τα μουσικά όργανα δεν είναι... αυτοκίνητα για να ορίσουμε ποσοστό απώλειας αγοραστικής αξίας... ανά έτος  ::) ούτε ηλεκτρικές συσκευές και PC που ξεπερνιούνται μέσα σε μερικούς μήνες. Εκτός αν μιλάμε για κάποια ηλεκτρονικά όργανα βέβαια.

 

Ένα όργανο αξίζει όσο αξίζει και συνήθως τιμολογείται μεταχειρισμένο σε μικρότερη τιμή απ'αυτήν που αξίζει, μόνο και μόνο για ψυχολογικούς όρους. Εξαρτάται πάντοτε βέβαια και τι πουλάς.

 

Για παράδειγμα έχουμε συζητήσει πολλάκις για τις μεγάλες διαβαθμίσεις από όργανο σε όργανο για διάφορα ευρείας παραγωγής, με αποτέλεσμα, για παράδειγμα, η μία Am. Std. Strat να ακούγεται... πολύ μέτρια και η άλλη να ακούγεται θεϊκά. Αγοράζοντας "στα τυφλά" από online μαγαζί, το παίζεις κορώνα γράμματα να σου έρθει μια από την πρώτη κατηγορία... και να μπεις σε διαδικασία αλλαγής, ή να... το καταπιείς και να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις την καλύτερη Strat στο Ηλιακό Σύστημα.  ;)

 

Αν τώρα εγώ έχω μια από τη δεύτερη κατηγορία που έτυχε να ακούγεται και να παίζει σπουδαία, πόσο πρέπει να την πουλήσω? Όπως αναφέρθηκε, χάνεται αξία λόγω της κατάστασης των τάστων, αν υπάρχουν αξιοσημείωτες αισθητικές "αβαρίες", ενώ δε συζητάμε καν την περίπτωση κάτι να μην δουλεύει σωστά.

 

Αν η δική μου λοιπόν είναι σε άριστη κατάσταση, και η καινούργια "ό,τι νάναι" θα κοστίσει 850€, νομίζω ότι και τα 700€ είναι μια λογική τιμή.

 

Τα ίδια και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, νομίζω ισχύουν για τις partscasters. Αδιαφορώ πλήρως αν κάποιος μπορεί με 600€ να φτιάξει καινούργια μια Strat "σαν τη δικιά μου", από τη στιγμή που "η δικιά μου" πατάει κάτω Custom Shop των 2000. Αν μπορεί ας κάνει το ίδιο και θα του πω και μπράβο. Και δεν με ενδιαφέρει (σ'αυτό το σημείο) ο πιτσιρικάς που ψάχνεται με τα χαρτζιλίκια για να κάνει την έξυπνη αγορά του αιώνα. Αυτός που θα εκτιμήσει το όργανο γι'αυτό που είναι είναι ο υποψήφιος αγοραστής.

 

Πάμε τώρα σε όργανα περιορισμένης παραγωγής, μπουτίκ, αν θέλετε, κλπ. Εδώ, με δεδομένο ότι η μεταπωλητική τους αξία αφορά αυτούς που θα τα ήθελαν έτσι κι'αλλιώς, αλλά δυσκολεύονται να φτάσουν την τιμή καταλόγου του καινούργιου, θα παραμείνουν ακριβά. Επειδή αυτός που ξέρει, γνωρίζει ήδη ότι όποια Anderson, Suhr, Tyler, Huber, Ruokangas, De Temple, Grosh, κλπ κλπ πιάσει στα χέρια του, θα είναι "το ίδιο καλή" με οποιαδήποτε άλλη. Ωστόσο εδώ, παραδόξως, παρατηρούνται οι μεγαλύτερες "εκπτώσεις", ποσοστιαία μιλώντας.

 

Δεν αναφέρομαι καν σε limited editions που δεν παράγονται πλέον, one of κιθάρες, κλπ, μιας και εμπίπτουν στη συζήτηση περί συλλεκτικών.

 

Εν κατακλείδει, ο καθένας πουλάει όσο νομίζει παιδιά... Το αν θα βρει αγοραστές και ποιοι αγοραστές θα είναι αυτοί, είναι άλλο θέμα. Όμως μη θεωρείτε κορόϊδο κάποιον που δίνει "μόλις" 15-20% κάτω από την τιμή του καινούργιου για να αποκτήσει ένα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση.  ;) Μπορεί και να αγοράζει κελεπούρι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ υπάρχουν καταστήματα που δίνουν Gibson chinese replica για 780Ευρώ και Squier (και καλά vintage των 80'ς) στα 800ευρώ... Στους ιδιώτες θα κολλήσουμε?

Αν βρεις Squier αρχών της δεκαετίας του ΄80 με JV.... αγόρασέ την και με 800 Ε και θα με θυμηθείς.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως μη θεωρείτε κορόϊδο κάποιον που δίνει "μόλις" 15-20% κάτω από την τιμή του καινούργιου για να αποκτήσει ένα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση.  ;) Μπορεί και να αγοράζει κελεπούρι.  ;)

Mα δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο μέχρι τώρα, για αυτούς που πουλάνε σε ίση ή υψηλότερη

τιμή με τις καινούριες παραπονιόμαστε. Επίσης, έχει διαφορά η αγγελία κάποιου που θα

γίνει μέλος του noiz για να ανεβάσει αγγελία χωρίς σχόλια και τιμή 10% κάτω απο μία

που θα ανεβάσεις εσύ ή κάποιος άλλος που γνωρίζουμε μέσα απο το noiz, δε νομίζεις? ;)

Δεν θα δώσει κανείς την ίδια σημασία στην αγγελία του vasilakis_metal χωρίς

αξιολόγηση σε συναλλαγές, με 5 μυνήματα, περιγραφή αγγελίας σε greeklish που

πουλάει αμερικάνα strat στα 850 ευρώ και σε κάποιον που θα γράψει σοβαρή

περιγραφή, τιμή συζητήσιμη, άριστα σεταρισμένη, αξίζει να την παίξετε-ακούσετε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αποψη μου μετα απο πολλες αγοραπωλησιες, πολυ περισσοτερες απο αυτες που αναφραφονται στις αξιολογησεις μου γιατι δεν εχω και πολυ καιρο σε αυτο το φορουμ, ειναι οτι πουλας οχι παντα με γνωμωνα τις τιμες των καταστηματων αλλα και με γνωμωνα την τσεπη σου. Δλδ αν εγω εχω παρει πχ ενα πεταλι απο μια αγγελια το οποιο κοστισε 60 ευρο, πληρωσα αλλα 10 μεταφορικα, και το βαρεθω δεν σημαινει οτι θα το πουλησω παλι 60 ευρω η και λιγοτερο. Κοιταω να μικρυνω τη χασουρα μου σε λογικα παντα πλαισια.

Απο την αλλη ειχα μια διαμαχη για μια Gibson les paul standard που ειχα βαλει για 1400 ευρω, και καποιος μου ειπε οτι ειναι ακριβη γιατι υπαρχουν αλλες στις αγγελιες με λιγοτερα χρηματα.

Εγω θα σκεφτω ποσο την δινει ο αλλος, η ποσο αξιολογω εγω το οργανο μου συφωνα με τα σπεκς του και την τιμη του καινουριο? Δλδ αν ο Θωμας την εχει 2100 και την δινω 1400 ειναι 700 ευρω κατω, ασχετως αν ειναι υπερεκτιμημενο οργανο η οχι.

Αν αυτος που μου ειπε οτι την εχω ακριβα το κανει σε σχολιο κατω απο την αγγελια μου, αμεσως αμεσως μου την εχει χαλασει.

 

Γενικα για να κλεισω, πιστευω οτι στην περιπτωση που δεν χρειαζεσαι αμεσα χρηματα, απλα αλλαγη εξοπλισμου, η καλυτερη λυση ειναι η ανταλλαγη. Με την πωληση ενα μερος απο τα 2100 ας πουμε μιας λες πολ, γινεται αερας κοπανιστος γιατι ειναι μεταχειρισμενη. Στην περιπτωση της ανταλλαγης δεν συμβαινει αυτο. Δινεις ενα οργανο που εχει 2100 και περιμενεις ενα αλλο που εχει περιπου τοσο. Δεν βγαινεις χαμενος με τιποτα.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να προσθεσω πως οσο απαραδεκτος ειναι ο πωλητης που πουλαει mojo φουμαρα και οτι η κιθαρα που δινει εκατσε να ειναι το απολυτο οργανο ολων των εποχων,δινοντας ενα οργανο 10ετιας 1800 ευρω απο τα 2000 που κανει καινουριο,αλλο τοσο εξοργιστικος μπορει να γινει καποιος που,οταν δινεις το συγκεκριμενο οργανο 1300,θα σου προτεινει να σου δωσει ενα πεντακοσαρικο και να την παρει.Εχεις καθε δικαιωμα να κανεις οποια προταση θες,οσο μικρη και αν ειναι για ενα οργανο και αν ο πωλητης θελει να τα βρειτε.Ομως υπαρχουν και καποια ορια που και χωρις νοημα θα στειλεις πμ και τον πωλητη θα τσαντισεις δικαιολογημενα.

 

Τα μουσικά όργανα δεν είναι... αυτοκίνητα για να ορίσουμε ποσοστό απώλειας αγοραστικής αξίας... ανά έτος  ::) ούτε ηλεκτρικές συσκευές και PC που ξεπερνιούνται μέσα σε μερικούς μήνες.

 

Ναι αλλα 2 ιδια οργανα,με τα ιδια specs που το ενα ειναι του 2007 και το αλλο 1995,δεν ειναι λογικο να εχουν την ιδια τιμη.

 

Για παράδειγμα έχουμε συζητήσει πολλάκις για τις μεγάλες διαβαθμίσεις από όργανο σε όργανο για διάφορα ευρείας παραγωγής, με αποτέλεσμα, για παράδειγμα, η μία Am. Std. Strat να ακούγεται... πολύ μέτρια και η άλλη να ακούγεται θεϊκά. Αγοράζοντας "στα τυφλά" από online μαγαζί, το παίζεις κορώνα γράμματα να σου έρθει μια από την πρώτη κατηγορία... και να μπεις σε διαδικασία αλλαγής, ή να... το καταπιείς και να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις την καλύτερη Strat στο Ηλιακό Σύστημα.  ;)

Αν η δική μου λοιπόν είναι σε άριστη κατάσταση, και η καινούργια "ό,τι νάναι" θα κοστίσει 850€, νομίζω ότι και τα 700€ είναι μια λογική τιμή.

 

Δεν μπορω να καταλαβω προς τι η αποφυγη απο πολλους της χρησης του δικαιωματος επιστροφης.Τους ενημερωνεις και σε 5-10 μερες ερχονται και περνουν το οργανο απο την πορτα σου.Αρα αυτοματα το προβλημα του "οτι να ναι" αρεται.

 

 

Τα ίδια και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, νομίζω ισχύουν για τις partscasters. Αδιαφορώ πλήρως αν κάποιος μπορεί με 600€ να φτιάξει καινούργια μια Strat "σαν τη δικιά μου", από τη στιγμή που "η δικιά μου" πατάει κάτω Custom Shop των 2000. Αν μπορεί ας κάνει το ίδιο και θα του πω και μπράβο.

Καλα κανεις και αδιαφορεις στην περιπτωση που και εσυ δεν την εφτιαξες με 600.

 

Πάμε τώρα σε όργανα περιορισμένης παραγωγής, μπουτίκ, αν θέλετε, κλπ. Εδώ, με δεδομένο ότι η μεταπωλητική τους αξία αφορά αυτούς που θα τα ήθελαν έτσι κι'αλλιώς, αλλά δυσκολεύονται να φτάσουν την τιμή καταλόγου του καινούργιου, θα παραμείνουν ακριβά. Επειδή αυτός που ξέρει, γνωρίζει ήδη ότι όποια Anderson, Suhr, Tyler, Huber, Ruokangas, De Temple, Grosh, κλπ κλπ πιάσει στα χέρια του, θα είναι "το ίδιο καλή" με οποιαδήποτε άλλη. Ωστόσο εδώ, παραδόξως, παρατηρούνται οι μεγαλύτερες "εκπτώσεις", ποσοστιαία μιλώντας.

Ο λογος που αυτα τα οργανα χανουν πολυ απο την μεταπωλητικη τους αξια,εχει να κανει οτι λογω τιμης το"target group",συνεπακολουθα και η ζητηση τους ειναι περιορισμενη.

 

Εν κατακλείδει, ο καθένας πουλάει όσο νομίζει παιδιά... Το αν θα βρει αγοραστές και ποιοι αγοραστές θα είναι αυτοί, είναι άλλο θέμα. Όμως μη θεωρείτε κορόϊδο κάποιον που δίνει "μόλις" 15-20% κάτω από την τιμή του καινούργιου για να αποκτήσει ένα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση.  ;) Μπορεί και να αγοράζει κελεπούρι.  ;)

Συμφωνω,εφ οσων υπαρχει και ενα οριο.Καποιες φορες τυγχανει ενα οργανο που εχεις "να πεταει" και να σου αρεσει τοσο,που να λες πως ουτε για τα τριπλα λεφτα απο αυτα που το αγορασες το πουλας.Αν βεβαια αυτο το εκφρασω σε μια αγγελια θα με παρουν με τις λεμονοκουπες.

 

 

Η μεγαλητερη παπατζα που μου ειχε πει καποιος,οταν του προτεινα να χαμηλωσει την τιμη για να αγορασω ενα μπασσο που πουλαγε,γιατι το οργανο ηταν 5ετιας και το εδινε ακριβοτερα απο το dv247 ηταν οτι το μπασσο επαιζε καλα και μετα λεει το παροιμιωδες:

"Θελω να σκεφτεσαι σαν μουσικος,μην σκεφτεσαι σαν εμπορος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου