Προς το περιεχόμενο

Αδιέξοδο για επιλογή κάρτας ήχου.


Iason Stefanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίζοντας, είμαι σχετικά έμπειρος μουσικός, αλλά αρχάριος σε θέματα περί ηχογράφησης κλπ.

Λοιπόν, βρίσκομαι στις αρχές της δημιουργίας ενός home studio και αυτή την στιγμή προσπαθώ να διαλέξω κάρτα ήχου.Στις ηχογραφήσεις μου λειτουργώ, γενικά, με 4-5 τ πολύ κανάλια-κυρίως 1-2- κ αυτές κινούνται σ ηχογραφήσεις κιθάρας, φωνής, μπάσου, πλήκτρων, πιάνου, σπανίως τύμπανα-περισσότερο λούπες τυμπάνων- καθώς κ samples (orchestral etc.).

Μ έχουν προτείνει τις Presonus Firepod B-stock, Focusrite saffire pro 40, Tascam US-1641 καθώς και RME HDSPE AIO κ γενικά κατί τέτοιο ψάχνω και μ τιμή να μην πολυξεφεύγει απ'τα 500 euro. Ποια απ'αυτές ή ποια άλλη μου προτείνετε?

Επίσης κάτι άλλο π μ προτάθηκε είναι ν μην λειτουργήσω μ κάρτα ήχου, αλλά μ ένα π.χ. alesis multimix 8 usb 2.0  και κάτι άλλο για τ midi μου, αν κ κάτι τέτοιο δεν μου φαίνεται να με βολεύει.

Please help! I'm in great need of serious opinions!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω να αγοράσεις κάποιο σύστημα το οποίο να έχεις ήδη δει να λειτουργεί σωστά, ίσως σε κάποιο φίλο. Δεν θα υποθέσω ότι έφτασες να ενδιαφέρεσαι για αυτά τα πράγματα δίχως να έχεις τουλάχιστον ένα "καλό παράδειγμα" ανθρώπου που να χρησιμοποιεί αποτελεσματικά αυτή τη τεχνολογία.

 

Παρακαλώ, κατανόησε ότι πρέπει να δείξεις εμπιστοσύνη σε κάποιον ή κάποιους. Αυτό είναι δύσκολο για τον καθένα μας, οπότε θα βρεθείς να έχεις ακούσει 4.000 γνώμες και να θέλεις 4.000 ασπιρίνες.

 

Κράτα τη συζήτηση σε ένα αμιγώς πρακτικό επίπεδο, πάντα στα πλαίσια των οικονομικών σου δυνατοτήτων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου...παρε την m-audio 1010 και καμια αλλη.το σημαντικοτερο οταν γραφεις σε υπολογιστη,ειναι η σταθεροτητα,και η απλοτητα κι αυτη ειναι το κατι αλλο εκτος απ τα πολυ καλα χαρακτηριστικα της.αναζητησε την εδω απο καποιον που τη δινει,(την ειχε ενας 200ευρω)παρτην ακομα κ μεταχειρισμενη και δωσε τα υπολοιπα για προενισχυτη η οτι αλλο θες...ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΑΛΛΟΥ,την εχω και θα με θυμηθεις,μη μπλεκεις με εταιρειες πολυπλοκες και ασταθεις παρ ολα τα μεγαλοπρεπη τους ονοματα...Καλη τυχη!(στο να βρεις μια τετοια)και καλη εμπνευση!(μονο αυτο θα θες μετα...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΑΛΛΟΥ,την εχω και θα με θυμηθεις,μη μπλεκεις με εταιρειες πολυπλοκες και ασταθεις παρ ολα τα μεγαλοπρεπη τους ονοματα...

 

Φιλε μου μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα τι εννοεις;Βρισκω λιγο αφοριστικη τη θεση σου ειδικα οταν υπαρχουν καρτες ομολογουμενως καλυτερες, πιο εξελιγμενες και σταθερες. Οταν κανουμε τετοιες δηλωσεις δινοντας συμβουλες σε καποιον ανθρωπο ο οποιος ξεκιναει ειναι καλο να ειμαστε πιο προσεκτικοι και να τεκμηριωνουμε αυτο που λεμε με επιχειρηματα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ημουν λιγο αφοριστικος κ ισως υπερβολικος...

τα επιχειρηματα μου ηταν η σταθεροτητα κ η απλοτητα με βαση τα οικονομικα δεδομενα και τις απαιτησεις σε analog ins του φιλου.

παιρνω πισω λοιπον το απολυτο της γνωμης.

περιμενουμε τις προτασεις σου φιλε airborne με πληρη επιχειρηματολογια,

απλα μην αρχισουμε με khz,bit,dynamic range,dbu,dbv,snr,kai dither....,γιατι ετσι θα τον μπερδεψουμε τον ανθρωπο που απ οτι φαινεται,ειναι μουσικος...

φιλε jason, επειδη κι εγω μουσικος ειμαι κι οχι κομπιουτερακιας,με την m-audio,εγω τουλαχιστον,ειμαι 100% ικανοποιημενος.Σιγουρα παντως υπαρχουν πολλα καλα προιοντα εκει εξω..

 

Να στε καλα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ημουν λιγο αφοριστικος κ ισως υπερβολικος...

τα επιχειρηματα μου ηταν η σταθεροτητα κ η απλοτητα με βαση τα οικονομικα δεδομενα και τις απαιτησεις σε analog ins του φιλου.

 

That's fair. Μαζι σου. Απολυτως δεκτο.

 

περιμενουμε τις προτασεις σου φιλε airborne με πληρη επιχειρηματολογια,

απλα μην αρχισουμε με khz,bit,dynamic range,dbu,dbv,snr,kai dither....,γιατι ετσι θα τον μπερδεψουμε τον ανθρωπο που απ οτι φαινεται,ειναι μουσικος...

 

Εδω με ολη την καλη διαθεση θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Το οτι ο φιλος μας ειναι μουσικος(οπως και εγω και οι περισσοτεροι πιστευω εδω) δε σημαινει οτι ειναι και...ηλιθιος! Για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι ειπες κατι τετοιο απλα θεωρω οτι ενας μουσικος αν θελει να ασχοληθει με το "αθλημα" της μουσικης τεχνολογιας θα πρεπει να μαθει καποια βασικα πραγματα σιγα σιγα. Πως μπορω να δωσω μια προταση με πληρη επιχειρηματολογια οπως σωστα ειπες χωρις να αναφερω khz, snr, bit depth, converters κλπ? Δεν αρκει να του πω "Παρε αυτη ειναι καταπληκτικη θα παθεις πλακα", δε νομιζω οτι θα τον βοηθησει.

 

Περα απο ολα αυτα εγω πρωτα θα ηθελα απο το φιλο Jason να μας πει γιατι δεν ειμαι σιγουρος ακομα, ποσα καναλια σκοπευει να γραψει ταυτοχρονα. Επισης αν χρησιμοποιει VST instruments. Eπισης ποιο προγραμμα χρησιμοποιει. Αν εχει ηδη καποιο usb midi keyboard η αν εχει απλα ενα keyboard με απλο midi out.

 

Oλα αυτα παιζουν ρολο.  Δεν αρκει μονο να γνωριζουμε το budget που διαθετει.

 

Οποτε φιλε Jason let us know so we can help you :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ έχουν προτείνει τις Presonus Firepod B-stock, Focusrite saffire pro 40, Tascam US-1641 καθώς και RME HDSPE AIO κ γενικά κατί τέτοιο ψάχνω και μ τιμή να μην πολυξεφεύγει απ'τα 500 euro. Ποια απ'αυτές ή ποια άλλη μου προτείνετε?

 

Δουλεύω με την Focusrite Saffire Pro 40 εδώ και κάποιους μήνες και την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ καλή ποιότητα ήχου, πολλές επιλογές για παντός είδους εισόδους/εξόδους, πλέον έχει και πολύ σταθερούς drivers.

Λογικά μπορείς να τη βρεις και κοντά στα 400€ αν μπορέσεις να χτυπήσεις καλή τιμή. Εγώ την πήρα κοντά στα 470€.

Για τις υπόλοιπες που αναφέρεις δεν έχω γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου