Προς το περιεχόμενο

Dod Fx40b ή Boss Equilizer GE-7 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση. Ενδιαφέρων το Tone Jam GE-7 Sniper EQ (το αρχικό Boss GE-7 μάλλον δε θα μπω στον κόπο να δοκιμάσω μετά απ' αυτά που διάβασα) αλλά μου φαίνεται ρίσκο από οικονομικής άποψης σε περίπτωση που κι εγώ δεν ξέρω τι πάει στραβά στην μετατροπή. Από την άλλη, φίλοι που μου μιλήσαν για την danelectro ήταν αρκετά κάθετοι (τ' αποφεύγουν σαν ο διάβολος το λιβάνι). Της MXR ίσως κοιτάξω, από την άλλη δεν ειπώθηκε κάτι για το fx40b της dod. Θα ψάξω, που το πουλάνε κέντρο, μπας και μπορέσω να το δοκιμάσω.

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το& danelectro (οι φιλοι σου μαλλον δεν το εχουν καν ακουσει..em.icon.bigsmile.png) ειναι καλυτερο απο ολα τα πεταλια που αναφερεις στο ποστ σου (εντελως αθορυβο & πιο οικονομικο ασε που το μικρο του μεγεθος βολευει..)&&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ge-7 ths boss wdws exei provlima (hiss, dhladi thorivo). afto einai epeidh ftiaxnete sthn taiwan me oso pio fthna ilika ginete. Iparxei ena modification to opoio adikathista arketa hlektronika merh me pio ipsilis piothtas (piknwtes,trantzistor klp) kai to fenomeno tou thorivou sxedon eksafanizete. sto ebay pou asxoloumai to telefteo kairo (gia agora petaliwn) exw petixei kapoia metaxirismena boss ge-7 me 30$ peripou + 20$ to mod me 50-60 ebro telika me ola mesa (taxidromika klp) boreis na exeis ena poli kalo petali (kai piotiko kai tha sou kratisei polal xronia [boss]).

 

Apo thn allh ean eixa lefta tha eperna sth thesi to MXR M-108 10 Band EQ [gam@ei :wink: ]...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afto einai epeidh ftiaxnete sthn taiwan me oso pio fthna ilika ginete

 

ΟΛΑ τα BOSS φτιαχνονται στην TAIWAN & ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φτιαχνονται απο τα φθηνοτερα υλικα! (Πολλα made in taiwan BOSS π.χ το PN2 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τα παλαια αντιστοιχα γιαπωνεζικα).Πιστεψε με εχουν περασει ΤΟΝΟΙ απο made in Japan & made in Taiwan BOSS απο τα χερια μου...

 

Απλα η σχεδιαση του GE7 δεν ειναι και η καλυτερη...& για αυτο & βγαζει θορυβο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afto einai epeidh ftiaxnete sthn taiwan me oso pio fthna ilika ginete

 

ΟΛΑ τα BOSS φτιαχνονται στην TAIWAN & ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φτιαχνονται απο τα φθηνοτερα υλικα! (Πολλα made in taiwan BOSS π.χ το PN2 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τα παλαια αντιστοιχα γιαπωνεζικα).Πιστεψε με εχουν περασει ΤΟΝΟΙ απο made in Japan & made in Taiwan BOSS απο τα χερια μου...

 

Απλα η σχεδιαση του GE7 δεν ειναι και η καλυτερη...& για αυτο & βγαζει θορυβο

ναι τα boss ολα φτιαχνονται στην ταιβαν πια. Παλια επι εποχης roland φτιαχνονταν και στην ιαπωνια. Το ds-1 πχ το καινουργιο εαν δεις τι ηχο εχει θα φριξεις. Εαν δε δεις το παλιο vintage ds-1 MADE IN JAPAN θα παθεις πλακα. Σα μαρσαλακος ειναι σε κουτι.

 

Τελοσπαντων εμενα η γνωμη μου ειναι οτι τα mit ειναι χειροτερα απο τα mij. Οχι μονο τα πεταλια, και οχι μονο τα boss. Αλλα γενικα τα προιοντα.

 

Οσο για το pn2. Το οτι το παλαιο ειναι χειροτερο απο το καινουργιο ειναι απλα νομιζω θεμα σχεδιασης. Και η καινουργια εκδοση βελτιωθηκε. Το πεταλι αυτο δεν ειναι distortion/overdrive πεταλι και επομενως δεν μπορεις να συγκρινεις την ποιοτητα της παραμορφωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΕΧΩ το παλιο ds & ειναι&οντως θαυμασιο.

παντως η λογικη του&οτι ειναι mit ειναι χειροτερο mij δεν εχει επιχειρηματα.. (π.χ. το με διαφορα καλυτερο delay αυτη τη στιγμη ειναι το DD20 & ειναι mit)&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ean ipirxe kai ekdosi dd20 made in japan pistepse me tha htan kaliteri :wink:

 

koita daksi pera apo thn plaka, simfwnw mazi sou oti den einai ola apolyta. apla skepsou to ws ekshs...

 

oi strat oi amerikanes den einai kaliteres piotika apo tis meksikanes oi ti giapwnezes? e me ta idia epixeirimata kai h poiothta kataskevhs twn japan made einai kaliteri apo ta taiwanezika. einai peripou to idio pragma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου