Προς το περιεχόμενο

Ποια resonator ρε παιδια?


chord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα στα γεραματα αποφασισα να ασχοληθω με το σπορ ;)Μετα απο 27 χρονια και καμποσες κιθαρες πρωην και νυν,αρχισα να σκαλιζω τα διαφορα κουρδισματα και να ψαχνομαι με τους εναλλακτικους ηχους των resonators - dobro.

To θεμα ειναι τι παιρνουμε?Αποριπτονται οι Gibson διοτι μιλαμε για πολλα λεφτα σε σχεση με την χρηση που θα κανω (απο 1800€ και ανεβαινουμε ).Κατοπιν ιντερνετικης ερευνας ειδα οτι οι τιμες κυμαινονται απο 150-550€ περιπου .Επισης στον Κουρμπη ειχα παιξει με μια για πρωτη μου φορα ΣΤΑ 400€(κινεζικα μπλουζ επαιζα... ;D),αλλα περαν αυτου δεν εχω αλλη εμπειρια

ΒΟΗΘΑΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά χαρά!

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει αυτό που ισχύει και για κάθε άλλη κιθάρα: οτι δηλ. είναι πολύ σημαντικό να παίξεις με οσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες μπορείς. Δεδομένου όμως πως μιλάμε για κιθάρα "ειδικού" ενδιαφέροντος είναι μάλλον δύσκολο να βρεις αρκετές, διαφορετικής μάρκας και είδους ώστε να τις δοκιμάσεις. Θα ξεκινούσα με τη διαφορά ανάμεσα στο υλικό με το οποίο είναι κατασκευασμένο το σώμα (ξύλο, steel, brass) όπου εδώ, πολύ περισσότερο από άλλα όργανα οι διαφορές είναι ιδιαιτέρως αισθητές. Μετά το υλικό, έρχεται το μέγιστης σημασίας θέμα του ηχείου (resonator). Αυτό διαχωρίζεται σε biscuit και spider cone. Ξεκίνησε σαν ένα θέμα πατέντας αλλά η διαφορά έχει να΄κάνει κυρίως με την τοποθέτηση του ηχείου και τον τρόπο που μεταδίδεται ο ήχος από τις χορδές στο ηχείο. Εν ολίγοις, spider cone κιθάρες (πχ dobro) έχουν έναν ιδιαίτερο ήχο (σκέψου country, bluegrass) ενώ biscuit cone κιθάρες φέρουν τον πιο "παραδοσιακό" ήχο των resonator (συνιστάται ο Brozman για ακούσματα). Μπες στο site της National (www.nationalguitars.com) και μπορείς να ακούσεις δείγματα από τα διάφορα είδη. Όσον αφορά τα φτηνά μοντέλα θα κοιτούσα σε Regal (κατασκευάζονται στην Κορέα ), Beard (www.beardguitars.com) και Johnson (www.johnsongtr.com). Βέβαια υπάρχουν και fender resonators οι οποίες όμως δεν και ό,τι καλύτερο. Θεωρώ πως κορυφαίες είναι οι National και επίσης άριστες (τις βρίσκεις και εν Ελλάδι) οι Amistar. Οι 2 τελευταίες όμως παίζουν σε άλλο price range.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω  για την βοηθεια  :)Μηπως μπορεις να γινεις λιγακι αναλυτικοτερος σε οτι αφορα το ηχειο ?Επειδη μαλλον μ ενδιαφερει το ...κατσαρολε σωμα (οχι οτι εχω αποφασισει δηλαδη) τι θα πρεπει να προσεξω?Κλινω περισσοτερο προς τα μπλουζ μιας και για τα βλαχικα προτιμω την τελε μου

Οπως ειπα θα ειναι η πρωτη μου τετοια κιθαρα με σκοπο να μαθω και να μην ...ξεκουρδιζω ολη την ωρα τις αλλες ;) οποτε μαλλον για απω ανατολη μερια παμε ...

Το θεμα ειναι στα φτηνιαρικα ισχυει οτι και στις ξυλινες απο πλευρας ηχου ηλογω μεταλου οι διαφορες ειναι αισθητα μικροτερες?

Οσο για να παιξω δικιο εχεις μεν αντε να βρεις δε οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει αυτή από τον Taranaki κανα 400. Πολύ καλή με εκπληκτικό piezzo

http://www.eastwoodguitars.com/Other/delta6/images/delta-big/delta6CHERRYBURST.jpg

Πολύ ευχαριστημένος και οι αγορές από Taranaki είναι εμπειρία. Πρώτα έρχεται το όργανο και μετά, εάν σου αρέσει στέλνεις τα λεφτά...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις τις διαφορές στον ήχο, μπορείς να ακουσεις τα samples από το site της National. Δε σημαίνει βέβαια ότι και άλλες πιο φτηνές μάρκες θα ακούγονται το ίδιο, αλλά σίγουρα θα πάρεις μια ιδέα για τις διαφορές

 

Πήγαινε λοιπόν στο http://nationalguitars.com/admin/mp3comparedeploy/soundclips.html και επέλεξε και άκου από τη λίστα, τις 3 παρακάτω κιθάρες

 

Delphi (biscuit bridge -steel body)

Style O (biscuit bridge -brass body)

Model D (spider bridge - wooden body)

 

Οι τρεις αυτές είναι αντιπροσωπευτικές των κατηγοριών που υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη παρε μια φτηνη να δεις πως ειναι η φαση!

μια johnson ειχα εγω κ ειναι μια χαρα για τα λεφτα της!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη παρε μια φτηνη να δεις πως ειναι η φαση!

μια johnson ειχα εγω κ ειναι μια χαρα για τα λεφτα της!

 

+1

πάντως η χειρότερη κιθάρα που έχω πιάσει στα χέρια μου είναι η resonator (my ass) της Fender.

Μιά johnson είναι σούπερ γιά αρχή

 

(αν και αυτό που σου λέει ο marathon είναι πολύ ενδιαφέρον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη παρε μια φτηνη να δεις πως ειναι η φαση!

μια johnson ειχα εγω κ ειναι μια χαρα για τα λεφτα της!

 

Kαμια αντιρηση αλλα που μπορω να την ακουσω (στην Αθηνα οχι στο Memphis...) ;)

Συμφωνω για τις fender αλλοστε δεν μ αρεσουν κι αισθητικα Οποιος ξερει κανενα μαγαζι για ψαξιμο ας προτεινει περικαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να γινω πιο συγκεκριμενος απο Ευρωπη βρηκα αυτα

http://www.thomann.de/gr/dobro_hound_dog_deluxe_round_neck.htm

http://www.musik-produktiv.de/(s(q6dpk8vk7wa9kuqap37ew58w))/johnson-jm-998-d.aspx

http://www.dv247.com/invt/50631/#

 

Απο Αμερικη και e-bay δεν εψαξα γιατι αρχιζει και μπερδεβει το πραμα με μεταφορικα φορους κλπ.,ακουω γνωμες πλιζζζζζζζζζζζζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου