Προς το περιεχόμενο

Orange Terror Bass - Απορίες


teousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Το θέμα που θα αναπτύξω (εν συντομία), φαντάζομαι θα έχει απαντηθεί δεκάδες

έως εκατοντάδες φορές μέσα στο forum και σε πολλά άλλα forum. Ωστόσο, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου (λόγω δουλειάς), να διαβάσω τα τόσο υπέροχα και πλούσια άρθρα ολονών σας, ώστε να πάρω τις απαντήσεις που ψάχνω.

 

Όποιος θελήσει να μου απαντήσει απλά και ανθρώπινα (χωρίς να με παραπέμψει σε προϋπάρχοντα κατεβατά και επιστημονικά ακαταλαβίστικα άρθρα), τον ευχαριστώ προκαταβολικά και το εκτιμώ απεριόριστα.

 

Λοιπόν, επειδή δεν τυγχάνω φυσικός, όσο και να προσπάθησα μέσα στα χρόνια, ποτέ δεν ξεκαθάρισα επαρκώς μέσα μου την σχέση Watt και Ohm, αναφορικά με τα κεφάλια και τις καμπίνες. Ποτέ δεν κατάφερα να κατανοήσω τι συμβαίνει όταν συνδέεις 2 και πάνω καμπίνες στο ίδιο κεφάλι και τι παράμετρους πρέπει να προσέξεις.Κατάφερα μόνο να μη καίω τα μηχανήματα και να μπορώ να συνεννοούμαι τυπικά.

 

Ας το κάνουμε πιο συγκεκριμένο και πιο σαφές...

Έχω ένα MusicMan Classic Stingray 4...(passive single humbucker-active προενίσχυση)

Έχω επίσης αγοράσει πρόσφατα το εξής κεφάλι:

Orange Terror Bass (Class D - 500Watt)

...Για όποιον δεν γνωρίζει...επρόκειτο λοιπόν για ένα υβριδικό κεφάλι μπάσου με λαμπάτη προενίσχυση και τρανζίστορ κύκλωμα.

 

Εγώ θέλω να τον ταιριάξω με μια αξιόπιστη καμπίνα 4χ10''...και τίποτε άλλο.

Θέλω 4χ10" για λόγους εργονομίας-ευκολίας μεταφοράς και οι ανάγκες μου δεν

είναι για παραπάνω απο αυτό...ούτε οι χώροι που παίζω.

Ο προβληματισμός τώρα έγκειται στα εξής κάτωθι και τα παραθέτω σαν ερωτήσεις...

 

1.) Ο κατασκευαστής δίνει την δυνατότητα ρύθμισης της αντίστασης με διακοπτάκι και στα 4 αλλά και στα 8 Ohm...χωρίς να ξεκαθαρίζεται πουθενά και σε κανένα manual τι απόδοση έχει στα 4 και τι απόδοση δίνει στα 8. Πως μπορώ να το καταλάβω αυτό; Πως θα επιλέξω λοιπόν εγώ καμπίνα αν δεν ξέρω αυτή τη σχέση; Πως μπορώ να το μάθω; Εγώ ξέρω συνήθως οι καμπίνες (κυρίως οι solid-state) σου λένε π.χ. 500Watt στα 4Ohm και 300 Watt στα 8Ohm. Εδώ τώρα τι ακριβώς συμβαίνει;

2.) Εγω θέλω να εκμεταλλευτώ (απο άποψη δύναμης-έντασης) τα maximum του ενισχυτή. Θέλω να ξέρω πως αν βρεθώ σε έναν μεγάλο χώρο που έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις έντασης να μπορώ να έχω τις maximum εντάσεις του ενισχυτή με ασφάλεια.Με γνώμονα αυτό, θε πρέπει να επιλέξω καμπίνα στα 4 ή στα 8 Ohm; Θα πρέπει να παίζω τον ενισχυτή στα 4 ή στα 8 Ohm;

3.) Γνωρίζω βέβαια πως η καμπίνα θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη απο άποψη Watt σε σχέση με το κεφάλι σε αναλογία 10%-15%. Μια καμπίνα λοιπόν 4χ10" στα 600Watt, είναι σοφή επιλογή για αυτό το κεφάλι απο άποψη ασφάλειας;

4.) Αν δεν βρώ καμπίνα 600Watt στα 4Ohm και ανταυτού βρω καμπίνα 800Watt στα 4Ohm, αυτό σημαίνει κάτι λάθος ή κάτι επικίνδυνο; ή απλά τα περισσευούμενα 300Watt της καμπίνας απλά πάνε στράφι;

5.) Υποθετικά μιλώντας...αν ξεκαθαρίσουμε ότι όντως το κεφάλι είναι 500Watt στα 4Ohm και έχω και μια καμπίνα ποιοτική 4χ10" 600Watt στα 4Οhm, αυτό σημαίνει αυτόματα ότι εκμεταλλεύομαι και τα 500Watt του ενισχυτή όταν αυτό είναι το ζητούμενο; Τότε με αυτή τη λογική για ποιό λόγο κανείς να συνδέει 2 και παραπάνω καμπίνες στο ίδιο κεφάλι;

Ναι οκ...μπορεί να θέλει περισσότερο headroom ή να βάλει και ένα 12'' για περισσότερα χαμηλά ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά απο άποψη έντασης-δυναμής...σε τι οφελεί αυτό; Αφού και τα 500Watt του ενισχυτή περνάνε ήδη στην 4χ10" καμπίνα...

6.) Αν θέλω να περνάω απο την balanced έξοδο του ενισχυτή...κατευθείαν στα PA, χωρίς την παρεμβολή της οποιαδήποτε καμπίνας...και ο ήχος να βγαίνει μόνο απο τα PA...τι παραμέτρους πρέπει να προσέξω για να μη τον κάψω ή να μη δημιουργήσω το οποιοδήποτε πρόβλημα;

7.) Για ελλάδα, σε τι ρύθμιση Volt πρέπει να είναι το ρεύμα; Στα 220;

 

Δεν μπαίνω σε ερωτήσεις του τύπου...πως συνδέουμε 2 καμπίνες στο ίδιο κεφάλι και τι προσέχουμε και τι υπολογίζουμε και τι αρθροίζουμε και τι αφαιρούμε...Τι σημαίνει συνδέω καμπίνες σε σειρά και τι παράλληλα...και διάφορα τέτοια που επίσης μου είναι παντελώς κινέζικα...διότι θα πλατιάσουμε.

Πάνω κάτω και συνοπτικά αυτές είναι οι κύριες απορίες μου.

Όποιος έχει διάθεση να μου απαντήσει τον ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη σε κουραζω λοιπον θα σου πω τα εξης:

 

φροντιζε παντα η καμπινα η οποια συνδεεις τον ενισχυτη σου να ειναι στα ΙΔΙΑ ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ohm απο αυτον,αν τον συνδεσεις με καμπινα με ΛΙΓΟΤΕΡΑ ohm μπορει να καει.

 

αλλο πραγμα τα watt & αλλο τα ohms τα μεν μετρανε ισχυ (power) τα δε αντισταση (resistance).

 

Το καλυτερο αποτελεσμα θα το εχεις παντα ματσαρωντας τον ενισχυτη σου σε καμπινα με τα ΙΔΙΑ ohm.....οσο για τα βαττ μη φοβασαι....δεν πανε χαμενα...ετσι κι αλλοιως ακομα και ΔΙΠΛΑΣΙΑ βαττ να ειχες τα DECIBEL (το ποσο δυνατα θα ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ δηλ. το μπασο σου) θα ανεβαιναν μολις κατα 3 μοναδες (3 db)  

 

Παντα ειναι καλο η καμπινα να εχει παραπανω βαττ απο τον ενισχυτη  (τουλαχιστον διπλασια,σε μπασο καλο ειναι να ειναι και τετραπλασια)..

 

Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες στο ποσο δυνατα θα ακουγεσαι κυριως Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΦΩΝΩΝ.

 

Στην Ελλαδα θα τον βαλεις στα 220v (230v εχουμε)

 

για ποιό λόγο κανείς να συνδέει 2 και παραπάνω καμπίνες στο ίδιο κεφάλι;

 

για να εχεις πιο απλωμενο ηχο (ο οποιος τελικα γινεται αντιληπτος...ψυχοσωματικα.. ;D...ως και πιο δυνατος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω 4χ10" για λόγους εργονομίας-ευκολίας μεταφοράς και οι ανάγκες μου δεν

είναι για παραπάνω απο αυτό...ούτε οι χώροι που παίζω.

??? :o ???

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου