Προς το περιεχόμενο

Ποια resonator ρε παιδια?


chord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ευχαριστημένος και οι αγορές από Taranaki είναι εμπειρία. Πρώτα έρχεται το όργανο και μετά, εάν σου αρέσει στέλνεις τα λεφτά...

 

:o  :o  :o

 

Έτσι μάλιστα, να πάρουμε αμα ειναι καμια 10αρια κιθαρόνια!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

H 2η (johnson) και η 3η (Tanglewood) είναι λίγο πολύ ίδιες κιθάρες (brass body, nickel plated, biscuit bridge, 9,5'' cone 14 fret), για πιο blues καταστάσεις.

 

H πρώτη, η Dobro (http://www.gibson.com/en-us/Divisions/Gibson%20Original/GibsonDobros/Dobros/HoundDogDeluxeRoundNeck/) σίγουρα έχει διαφορετικό ήχο (αφού είναι wood body, spider bridge, 10,5'' cone), πιο γλυκό και πιο "country". H συγκεκριμένη έχει και piezo pickup.

 

Εξαρτάται τι ήχος σου αρέσει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω  για την βοηθεια  :)Μηπως μπορεις να γινεις λιγακι αναλυτικοτερος σε οτι αφορα το ηχειο ?Επειδη μαλλον μ ενδιαφερει το ...κατσαρολε σωμα (οχι οτι εχω αποφασισει δηλαδη) τι θα πρεπει να προσεξω?Κλινω περισσοτερο προς τα μπλουζ μιας και για τα βλαχικα προτιμω την τελε μου

Οπως ειπα θα ειναι η πρωτη μου τετοια κιθαρα με σκοπο να μαθω και να μην ...ξεκουρδιζω ολη την ωρα τις αλλες ;) οποτε μαλλον για απω ανατολη μερια παμε ...

Το θεμα ειναι στα φτηνιαρικα ισχυει οτι και στις ξυλινες απο πλευρας ηχου ηλογω μεταλου οι διαφορες ειναι αισθητα μικροτερες?

Οσο για να παιξω δικιο εχεις μεν αντε να βρεις δε οποτε...

Η διαφορά ανάμεσα στις spider cone και στις υπόλοιπες είναι ιδιαιτέρως χαρακτηριστική. Όπως έλεγα (στο πρότειναν και άλλοι) ενας καλός τρόπος να καταλήξεις είναι να ακούσεις από τα samples στο site της National. Να σημειώσω δε, πως λέγοντας country & bluegrass μιλάμε για κάτι πιο παραδοσιακό σε άκουσμα από country που ακούς με ηλεκτρική κιθάρα. Εννοείται δε, πως bends σε resonator δεν είναι κάτι συνηθισμένο, μιας και το action (απόσταση χορδής από τάστα) είναι πολύ ψηλό. Έχοντας θεωρητικά "αποκλείσει" τις spider cones (δεν θα τις απέκλεια τόσο εύκολα) μπαίνει το θέμα (όσον αφορά τον ήχο) στο είδος υλικού που είναι κατασκευασμένη μια biscuit cone. Για να το πω πολύ γενικά και για μερικούς που έχουν ακούσματα, λίγο απόλυτα: η steel bodied resonator έχει έναν πιο αρχετυπικό ήχο. Στεγνό και "no frills" που παραπέμπει περισσότερο σε Delta Blues προσωπικά δεν με ενθουσιάζει, αλλά στα χέρια ενος καλού παίκτη... Μια με ξύλινο σώμα έχει πιο ζεστό ήχο. Μια brass bodied (τύπου Style O) έχει ιδιαίτερα γλυκό ήχο και κατά την ταπεινή μου άποψη έναν κάπως περισσότερο all inclusive χαρακτήρα. Δηλαδή από Blues, Hawaian, Calypso, Jazz (ενός βέβαια πολύ ιδιαίτερου τύπου). Τίποτε δεν είναι απαγορευτικό και τίποτε δεν είναι απόλυτο. Απλά όπως προείπα μιλάμε για μια πολύ γενικευμένη άποψη προκειμένου να διαχωρίσουμε τα είδη. Έχοντας παίξει και με τα 3 είδη (σε National) κατέληξα σε Style O. Εδώ δεν έχω υπ'όψιν μου ποιος έχει τις φτηνότερες μάρκες ή γενικά μεγάλη ποικιλία σε resonator.  O Κουρμπής (αν δεν κάνω λάθος) είναι τις Amistar. Στον Καγμάκη έχω δει Fender και κάπου πήρε το μάτι μου κάποια στιγμή (στον πάνω όροφο) μια National. Δες και αυτό το site (www.palmguitars.nl) Είναι φερέγγυος και έχει κατα καιρούς κάποια μεταχειρισμένα ή μάρκες φτηνές.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τις tricone ποια ειναι η γνωμη σας ρε παιδια? δε βλεπω να τις αναφερετε, κι εγω ας πουμε tricone σκεφτομουν να παρω οταν παρω resonator ...

 

να ενα αρθρο που βρηκα με αρκετες πληροφοριες...

 

http://bobbrozman.com/national.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις tricone ποια ειναι η γνωμη σας ρε παιδια? δε βλεπω να τις αναφερετε, κι εγω ας πουμε tricone σκεφτομουν να παρω οταν παρω resonator ...

 

να ενα αρθρο που βρηκα με αρκετες πληροφοριες...

 

http://bobbrozman.com/national.html

Πραγματικά, δεν ξέρω πως μπορεί να μην αναφέρθηκαν οι τρίκωνες. Είναι οι ακριβότερες στην κατηγορία τους και θεωρούνται ως οι κορυφαίες. Πρόκειται για ένα σύστημα 3 κώνων που επικοινωνούν μεταξύ τους με μια γέφυρα σε σχήμα Τ. Μέσω του συστήματος αυτού μεταφέρεται ο ήχος από τη χορδή στους κώνους. Αρχικά κατασκευάζονταν από German Silver (ένα είδος αλουμινίου). Σήμερα υπάρχουν διάφορα υλικά κατασκευής καιο ίδιος ο Brozman έχει sponsor-άρει / βοηθήσει στην κατασκευή μιας τρίκωνης βαρίτονης (αν θυμάμαι σωστά). Γενικά, ο Brozman θεωρείται η αυθεντία σε ό,τι αφορά τα όργανα αυτά και η ίδια η National χρησιμοποίησε τη γνώμη και τις γνώσεις του για τα όργανα αυτά. Μάλιστα ο ίδιος έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο για τις National (http://www.amazon.com/History-Artistry-National-Resonator-Instruments/dp/0931759706/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1227852768&sr=8-1). Κλείνοντας, από πολλούς θεωρείται πως η καρδιά μιας resonator είναι ο ίδιος ο κώνος. Πολλοί (στο εξωτερικό, όπου ευδοκιμούν τα όργανα αυτά) έχουν πάρει φτηνές resonator κιθάρες και έχουν αλλάξει τον κώνο με έναν National κώνο. Δυστυχώς όμως, αυτό απαιτεί τεχνίτη με ιδιαίτερες γνώσεις και εμπειρία. Στις κιθάρες αυτές αν κάνεις το λάθος και βγάλεις όλες τις χορδές μαζί ( πχ κατα την αλλαγή χορδών) επειδή αυτές πατούν πάνω στο biscuit ξαφνικά η πίεση που ασκείται από το biscuit στον κώνο μηδενίζεται. Μόλις ξαναβάλεις τις χορδές, ο κώνος δεν ξανάρχεται ποτέ στην ίδια θέση όσο και να νομίζεις πως το κατάφερες. Το αποτέλεσμα είναι τριξίματα καθώς παίζεις. Είναι πολύ ευαίσθητα όργανα (κατ' αυτή την έννοια μόνο) αλλά ο ήχος τους δεν έχει όμοιο. Η λύση αν αλλάζεις χορδές είναι απλά να τις αλλάζεις μία μία. Αν όμως πας για αλλαγή κώνου, θες μάστορα!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξερω και πολλα πανω στο θεμα, αλλα ο brozman στο αρθρο του δεν χαρακτηριζει σαν καλυτερες γενικα τις tricone ισα ισα προτεινει τις single cone για αρκετα στυλ παιξιματος.. καπου εχει και μια λιστα (για οποιον θελει να ακουσει):

 

Vintage Single cone artists: Blind Boy Fuller, Son House, Casey Bill Weldon, King Benny Nawahi…

Vintage Tricone artists: Tampa Red, Oscar Buddy Woods, Black Ace, Oscar Aleman (jazz), Sol Hoopii…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις tricone ποια ειναι η γνωμη σας ρε παιδια? δε βλεπω να τις αναφερετε, κι εγω ας πουμε tricone σκεφτομουν να παρω οταν παρω resonator ...

να ενα αρθρο που βρηκα με αρκετες πληροφοριες...

http://bobbrozman.com/national.html

δεν ξερω και πολλα πανω στο θεμα, αλλα ο brozman στο αρθρο του δεν χαρακτηριζει σαν καλυτερες γενικα τις tricone ισα ισα προτεινει τις single cone για αρκετα στυλ παιξιματος.. καπου εχει και μια λιστα (για οποιον θελει να ακουσει):

Vintage Single cone artists: Blind Boy Fuller, Son House, Casey Bill Weldon, King Benny Nawahi…

Vintage Tricone artists: Tampa Red, Oscar Buddy Woods, Black Ace, Oscar Aleman (jazz), Sol Hoopii…

 

φίλε alter, προφανώς δεν έχω κάτι να προσθέσω σε αυτά που λέει ο Bob Brozman. Σίγουρα μία tricone είναι εναλλακτική και κάποιοι τις προτιμούν (όπως και ο ίδιος ο Brozman) λόγω κυρίως του μεγαλύτερου sustain, χρήσιμου για το Slide, σε κάποιους μπορεί να αρέσει σε κάποιους όχι. Νομίζω μια Single-cone είναι πιο κλασική λύση.

Προσωπικά δεν τις ανέφερα επειδή α) είναι πιο ακριβές και β) μάλλον δεν είναι ότι έχει στο μυαλό του κάποιος που ψάχνει 1η resonator (και προσωπικά δε μου αρέσουν και .... αισθητικά  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον raindog. Ο Brozman είναι σίγουρα ο ειδικός και προφανώς δεν υπάρχουν και πολλά που μπορεί κανείς να προσθέσει. Τελικά το θέμα επιλογής είναι καθαρά υποκειμενικό και μακάρι να υπήρχαν διαθέσιμες τέτοιες κιθάρες (διάφορα είδη, μάρκες, κλπ) ώστε να μπορεί ο καθένας να έχει μια σφαιρική εικόνα.

Ως παρένθεση για την ορθότητα των όσων ανέφερα παραπάνω – και κατόπιν επισήμανσης – ήθελα να επισημάνω πως γράφοντας biscuit cone ή spider cone εννοώ κώνους στους οποίους εφάπτεται γέφυρα τύπου biscuit και αντίστοιχα το σύστημα της γέφυρας τύπου spider. Αυτά ως μικρή επισήμανση.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ένα πολύ καλό forum για resonators (και ακουστικές γενικότερα) με πάρα πολλές πληροφορίες

 

http://www.guitarseminars.com/gs/viewforum.php?f=1

 

Τα posts mέχρι το Μάιο του 2008 εδώ

http://www.guitarseminars.com/cgi-bin//forumdisplay.cgi?action=topics&forum=The+IGS+Guitar+Forum&number=1&DaysPrune=1000&SUBMIT=Go

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου