Προς το περιεχόμενο

Οι καθημερινοι σας ηχοι poll


manosx

Οι καθημερινοι σας ηχοι  

25 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιους ηχους και οργανα χρησιμοποιειτε σε συχνη η καθημερινη βαση;

    • Ακουστικο Πιανο/ Τσεμπαλο
    • Ηλεκτρικο Πιανο/ Rhoads
    • Pitched Percussion/ Ξυλοφωνα/ Μεταλλοφωνα
    • Ηλεκτρικα Οργανα/ Hammond
    • Φυσαρμονικα/ Ακκορντεον
      0
    • Κλασσικη/ Ακουστικη Κιθαρα
    • Ηλεκτρικη κιθαρα Clean/ Low Gain
    • Ηλεκτρικη κιθαρα High Gain/ Distorted
    • Ακουστικο/ Αταστο Μπασο
      0
    • Ηλεκτρικο Μπασο
    • Analog/ Synth Bass
    • Strings Section/ Βιολι
    • Brass Section/ Σαξοφωνο
    • Woodwinds/ Φλαουτο
    • Synth Leads/ Plucks
    • Synth Pads/ Atmospheres
    • Ethnic Instruments/ Μπουζουκι
    • Acoustic Drums/ Percussion
    • Electro Drum Machines
    • Ambience/ Foley/ Synth FX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ολων των ειδων οι ηχοι ειναι χρησιμοι, και κατα καιρους ολοι μας λιγο πολυ εχουμε κανει τις τρελες μας 😆 και εχουμε βαλει ηχους που δεν συνηθιζουμε σε κομματια μας.

 

 Ποιοι ειναι ομως αυτοι οι ηχοι και τα οργανα που αποτελουν τη βαση των κομματιων μας; Αν ειχαμε να διαλεξουμε δηλαδη, ποιοι ειναι οι ηχοι που δε θα ζουσαμε χωρις αυτους;

 

 Μπορουμε να κανουμε παραπανω απο μια επιλογη, και φυσικα το θεμα δεν αφορα αυστηρα τα πληκτρα, αν εχουμε τους ηχους απο φυσικα οργανα ακομα καλυτερα. 😁

 

 Ψηφιστε.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της κιθάρας, που είναι το όργανό μου, εάν δεν είχα pads για να δημιουργώ ατμόσφαιρα, δεν θα είχα φτιάξει τα μισά κομμάτια μου. Τους υπόλοιπους ήχους, λίγο πολύ τους φτιάχνω με κιθάρα. Τα pads αδύνατον να τα υποκαταστήσω με κάτι.

 

(έκανα μόνο μια επιλογή, καθώς δεν πήρα χαμπάρι μπορεί κανείς να κάνει πάνω από μία. Ίσως είναι καλό να το τονίσεις στο αρχικό ποστ)

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φτιάχνω πολλά arrangements για pre-production σε rock context αυτόν τον καιρό, οπότε κυρίως ακουστικά τύμπανα και πιάνα. Επίσης όργανα όποτε βαριέμαι να συνδέσω το Korg CX-3 με το Ventilator, plugin synths όποτε βαριέμαι να συνδέσω τα hardware και μπάσο όταν δεν μπορώ (slaps κλπ) ή βαριέμαι να το παίξω ο ίδιος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάφορα vintage drum kits απο Superior (κυρίως Rogers/Gretsch/Ludwig/Slingerland) και ένα μοντερνο (Ayotte).

Hammond, Farfisa,Vox & Rhodes απο Arturia.

Jupiter 8 απο Arturia για όλους τους synth ηχους  (βασικα επειδη το ειχα και σε φυσικη μορφη και το ξερω καλα) .

Το...πεθαμενο μου Fender Sting P Bass με flat χορδες 15ετιας παντα γραμμενο connect.

3 εντελως διαφορετικούς handwired ενισχυτές ανάλογα με την περίπτωση (tweed deluxe, Marshall 1974x, deluxe reverb) 

12 ηλεκτρικες κιθαρες άναλογα με την περιπτωση.

Μερικα βασικα πεταλια (κυριως tremolo & delay).

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ψήφισα και μετά διάβασα και ψήφισα λάθος 🤪

Νόμισα τι όργανο παίζουμε πιο συχνά καθημερινά,  και ψήφισα ακουστικά ντραμς, γιατί κάθε μέρα βαράω από λίγο. 

Ως βάση όμως για να γράψω κάτι, είναι η κιθάρα. 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς με όρους πλήκτρων ως πληκτράς που είσαι... τι θα πει '' αν εχουμε τους ηχους απο φυσικα οργανα''? ότι παίζουμε άλλα όργανα εκτός πλήκτρων προφανώς. Μόνο μια ακουστική χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, μονό σε αυτή αλλάζω χορδές και δεν γράφω πια μουσική με τον υπολογιστή, σκοπεύω κάποια στιγμή θα ξαναρχίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ το τελευταίο διάστημα κάνω 2-3 διαφορετικά πράγματα. Για την πάρτη μου γράφω κάτι σαν post rock/progressive, αλλά για τα μαθήματα γράφω με keyboard. Άρα:

 

Ηλεκτρική κιθάρα, distorted και clean/ambient.

Piano/synth VSTs.

Toontrack EzDrums με 2-3 expansions (κυρίως το Progressive).

Μπάσο από Submission Audio.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ΠΣΗΦΙΣΑ τι ψήφισα ως όργανα γενικά και θα πω πως έτσι όπως προσεγγίζω τη σύνθεση και με τον αυστηρό όρο του με τι δεν θα μπορούσα να μην έχω ως βάση για να γράψω, είναι ο ρυθμός, είτε σε μορφή έτοιμης λούπας, λούπας επεξεργασμένης ή γράφοντας ρυθμικά μέτρα μόνος μου για να φτιάξω τον κορμό του κομματιού στο βασικό κουαρτρέτο οργάνων(όπως μου έχει επισημάνει να δουλεύω ενορχηστρωτικά ένας μεγάλος μου δάσκαλος) ή και ένας απλός μετρονόμος που χτυπάει τον χρόνο αν γράψω κομμάτι χωρίς ρυθμικά.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Μιλάς με όρους πλήκτρων ως πληκτράς που είσαι... τι θα πει '' αν εχουμε τους ηχους απο φυσικα οργανα''? ότι παίζουμε άλλα όργανα εκτός πλήκτρων προφανώς. Μόνο μια ακουστική χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, μονό σε αυτή αλλάζω χορδές και δεν γράφω πια μουσική με τον υπολογιστή, σκοπεύω κάποια στιγμή θα ξαναρχίσω

 

 

 Θα σου πω ακριβως τι εννοω:

 

 Σκοπευα να βαλω το θεμα στο producing section, και θα ειχα περισσοτερες κατηγοριες οργανων για επιλογη, ομως διαπιστωσα με λυπη οτι μεχρι 20 επιλογες εχουν τα pole, οποτε επρεπε να τα συμπτυξω, και να τα ξαναγραψω, και στα νευρα μου το εβαλα σε λαθος κατηγορια 😆

 

 Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρα τα περι πληκτρα. Απλα τη διευκρινιση για τα φυσικα οργανα την εβαλα μετα, μαζι με το οτι υπαρχουν πολλαπλες επιλογες, ετσι για να συνεννοηθουμε 😆 Ετσι και αλλιως το ποιους ηχους χρησιμοποιουμε ειναι το ζητημα, το αν ειναι απο φυσικα οργανα η απο samples λιγη σημασια εχει, αλλωστε τη σημερον ημερα samplers και synths εχει οποιος ασχολειται με DAWs, ειτε παιζει πληκτρα ειτε οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιω αλλους ηχους καθημερινα οταν πειραματιζομαι/γραφω δικα μου κοματια και αλλους τα σκ οταν παιζω live, οποτε μου ειναι δυσκολο να απαντησω....

 

ετσι οπως τα βλεπω τα χρησιμοποιω ολα....🤔 + loops, sampling, effects κτλ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου