Προς το περιεχόμενο

Peavey Jack Daniels guitar...


dvat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν ο τυχερός την Τετάρτη το βράδυ στο live των Loose Rag με τους Blues Wire και κέρδισα την Jack Daniels...

 

Χθες λοιπόν το βραδάκι, είπα να δω τι λέει το όργανο. Ακριβή specs δεν κατάφερα να βρώ, (μαγνήτες κλπ κλπ) πέραν του ότι το σώμα είναι μαόνι και το bolt on μπράτσο μαόνι, με rosewοod ταστιέρα (στην αρχή μου φάνηκε για baked maple)...

 

Κουρδίζω (2 με 2,5 τόνους κάτω ήταν....) και τσεκάρω truss rod που ήθελε ένα ελαφρύ χαλάρωμα... Βαρέθηκα ωστόσο και δεν το πείραξα (θα το κάνω σύντομα...). Ταστάρισμα απίστευτο, οπότε σήκωμα στην γέφυρα μέχρι το όργανο να παίζει ψιλοικανοποιητικά... Το action δεν είναι βέλτιστο αλλά ούτε τραγικό.. Στο τελικό set up θα χαμηλώσει κι άλλο..

 

Πάμε στο ψητό... Παίζω αρχικά στο guitar rig... Απογοήτευση μεγάλη... ( Που έτσι και αλλιώς δεν συγκρίνεται με το real thing και είναι χρήσιμο μόνο για άλλα πραγματάκια, όχι όμως για να ακούς τα οργάνά σου !!!!  ;) ;) ;D ;D ;D )

 

Κουμπώνω την κιθάρα καπάκι στον Traynor ( που μαζί με τον Deluxe Reverb θεωρώ από τους τίμιους ενισχυτές την κατηγορίας...) και ακούω άλλα πράγματα....

 

Η κιθάρα έφερνε αρκετά σε Tele και συγκεκριμένα πήγαινε προς Albert Collins το θέμα...

Δοκιμάζω ένα δύο φρασούλες από το Honey Hush και .... that's it.... πρώτη φορά πλησίασα τον ήχο του Albert.... (Το προσπαθούσα καιρό ...)

 

Μαγνήτες hot μεν, καθόλου κομπρεσαρισμένοι δε... Άρχιζα να μην το πιστεύω και είπα να το τραβήξω το θέμα με τις δυναμικές... Άρχισα να ακούω πολύ καλή απόκριση στο δεξί χέρι... Ανέλπιστα καλή, θα έλεγα...

 

Βάζω drive, πολύ ωραίος bluesy o ήχος... Μια χαρά...

 

Πάω τέλος σε πιο hard rock ήχο και όλα μια χαρά (Τονίζω πως η κιθάρα διατηρούσε έναν χαρακτήρα και δεν ήταν κομπρεσαρισμένη του κερατά...  ;D ;D ;D)

 

Εν'ολίγοις, αν εξαιρέσω ότι ίσως ήθελε λίγο παραπάνω ταστοδουλειά (χωρίς να είναι κακοστημένη... !!!!) είναι ένα εξόχως διασκεδαστικό και ευχάριστο όργανο !!!! Το μανίκι της είναι απίστευτο και το radious κατά πάσα πιθανότητα 12" ...

 

ΥΓ. Ηλία και πάλι σε ευχαριστώ που το μαγικό χέρι σου εκτός από ψυχαγωγία, μου προσέφερε και κιθάρα...

 

ΥΓ2. Δεν ξαναανεβάζω κλιπ με guitar rig.. Αδικώ και τον εαυτό μου και τα αυτιά σας

 

ΥΓ3. Πρέπει να βρώ τρόπο να γράψω με σωστό τρόπο τον Traynor και να ανεβάσω κλιπ... Μια φορά ανέβασα με εξωτερική λήψη της πλάκας και τον αδίκησα κατάφωρα...

Άν ακουστεί σωστά θα αναθεωρήσετε πολλα πράγματα....

 

 

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρε τυχεράκια, ανέβασε και καμιά φωτό να ξέρουμε πως είναι η κιθάρα!

Καλόπαιχτη να 'ναι!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ποσοστά.....  ;) ;D

Και ο Buzu....

 

Λίγο μαύρη αλλά για τα λεφτά της, πολύ καλή κιθάρα.  ;D

 

Έπρεπε να ζητήσεις στο πακέτο να μπει και η κοπέλα. Αν ήταν έξτρα, όλοι θα τσοντάραμε κάτι. :P

 

Καλόπαιχτη Μητσάρα.

Και για τον Collins, κάτι θα κανονίσουμε.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε τυχεράκια, ανέβασε και καμιά φωτό να ξέρουμε πως είναι η κιθάρα!

Καλόπαιχτη να 'ναι!

Εγώ πάντως θέλω τη φωτογραφία που βγάλατε με τα κορίτσια και τον Ηλία!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε βρε και κανενα Collins για να ακουσουμε το κιθαρονι.

Aυτόν;

ή αυτόν;

ή αυτήν;

JUDY COLLINS - "Amazing Grace" with the Harlem Boys Choir 1993

;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγχαρητήρια μου κύριε υπερ-τυχερέ .... (όλοι οι υπόλοιποι ήμασταν απλά τυχεροί)

 

http://www.facebook.com/jackdanielsgreece

 

απ'ότι βλέπω δεν έχουν ανέβει ακόμα φωτοζζζ ... τα κορίτσια μπορούμε να τα χαλβαζιάζουμε στο παραπάνω λίνκ ωστόσο  ;D 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά που δεν βρήκα Johnny σε μαγαζί και τελικά δεν με χάλασε.. ;D ;D ;D ;D

 

Άν αρχίσουν να δίνουν μαζί και τα κορίτσια, δεν το συζητάω, θα γίνω αλκοολικός.... ;D ;D ;D

 

Τόσα χρόνια ποτό... ο αγώνας τώρα δικαιώνεται... (μην το συνδέσετε πολιτικά, καμία σχέση... :P :P :P)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου