Προς το περιεχόμενο

Κοστολογώντας το χειροποίητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αφορμή: Ανταλλαγή mail με κάποιον άσημο Ευρωπαίο luthier που βρέθηκε στο δρόμο μου εντελώς τυχαία.

(Όσα χρόνια σκαλίζω τα κιθαριστικά έχω στείλει πολλά mail σε πάρα πολλές μεριές - συχνά για πράγματα που δε με ενδιέφεραν άμεσα. Κρατάω ακονισμένα τα αγγλικά μου όμως, και σχηματίζω γνώμη για διάφορους παίκτες της αγοράς)  :D :D

Το δόλωμα: Σκέφτηκα λοιπόν, στο πλαίσιο της εξάσκησης των αγγλικών μου  ;D ;D, να του στείλω ένα mail ζητώντας του τιμή για μια χειροποίητη (προφανώς) SG. Έτσι, για να νιώθω εντός έδρας. Ζήτησα σώμα και μπράτσο από ο,ποιοδήποτε ξύλο (ελπίζοντας ότι θα βγει λαγός περί κουρδίλας αλλά μάταια), ταστιέρα έβενο (με binding), trapezoid inlays, 2 x P-90, Bigsby B5. Οι μόνες πραγματικές αποκλίσεις από το στερεότυπο ήταν:

 

Ι) μεταλλικό χρώμα

ΙΙ) 25.5 scale

 

Η ερώτηση: Ποιά τιμή θα δίνατε εσείς (αν είστε στην πλευρά των luthiers); Και ποιά τιμή, ως καταναλωτές, θα θεωρούσατε δίκαιη;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Τώρα... καληνύχτα  ;D

 

Το χειροποίητο όργανο είναι όπου κάτσει η μπίλια. (Σε μετάφραση): Αυτό που βαράνε στον σταυρό οι επώνυμοι κατασκευαστές οργάνων είναι τα ξύλα. Το aged... curly... premium... ultra premium... το «τίμιο ξύλο» που λένε ότι χρησημοποιούν, πάει βαπόρι...

 

Από εκεί και πέρα αν σου βάλει τους «υπέρ μαγνήτες», το όργανο έχει το finishing του θεού... κλπ και κυρίως παίζει και αφήνει πίσω του θύματα, εκεί πληρώνεις ότι σου πει.

 

Τώρα, το «δίκαιο» σε αυτές τις ιστορίες είναι «δυσδιάκριτη» έννοια... Εξαρτάται αν πληρώσεις τον κούκο αηδόνι για ένα όργανο «έπιπλο» (που εμφανισιακά σκίζει, αλλά δεν παίζει) ή πάρεις στα χέρια την κιθάρα της ζωής σου (γεγονός ανεκτίμητο).

 

Πάντως οι «μπουτίκ» κατασκευαστές είθισται να παίρνουν κεφάλια...

 

Για παράδειγμα αν κάνει κάποιος το λάθος και παραγγείλει ένα Dingwall Prima Artist- έτσι όπως το θέλει- με τα σούπερ ντούπερ ουάο ξύλα, το κοστουμάκι κοστίζει από 5.000 με 7.000 χιλιάρικα και περιμένεις και τρία με τέσσερα χρόνια μέχρι να σου έρθει.

 

Όμως ο μπάρμπα Sheldon σου λέει, μεγάλε παίρνεις τα καλύτερα ξύλα που παίζουν στην πιάτσα, το ζούπερ know how κατασκευής, το innovation κλπ...

 

Αξίζει 7.000 χιλιάρικα; Έλα μου ντε...  :)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλαγή mail με κάποιον άσημο Ευρωπαίο luthier

Εξαρτάται και από την χώρα....άλλο Ρουμανία, άλλο Γαλλία και άλλο Uk....ας πούμε.

Στην Ελλάδα (θεωρητικά) θα το πληρώσεις 1.500-2.000...λέω :D Προφανώς για τα ξυλουργικά, δεν υπολογίζω ηλεκτρικά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φλου ο τρόπος που το θέτεις..Το κόστος του χειροποίητου όπως το βλέπω εγώ αναλύεται στα εξής:

 

1)Υλικά.Hardware,μαγνήτες  και ποιότητα ξύλων

2)Εργατοώρες + όνομα , αν μιλάμε πχ για κάποιον γνωστό,αλλιώς σκέτο εργατοώρες.Πολλές φορές δίνεις κάτι παραπάνω το οποίο όντως δικαιολογείται από την επιμονή στη λεπτομέρεια επειδή ο άλλος ασχολήθηκε για να φτιάξει το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα

3)Υπερκοστολόγηση εργατοωρών,αν θες να σου παραδοθεί το όργανο πιο γρήγορα

 

Τα παραπάνω συνοψίζονται στον κανόνα:  χαμηλή τιμή-ποιότητα-χρόνος παράδοσης  , οπου ισχύει ότι μπορείς να διαλεξεις μόνο 2 από αυτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την απο δω μεριά του Παραπετάσματος, αν αυτό βοηθά. Ιρλανδία.

Χρόνος παράδοσης περίπου τρεις μήνες.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βεβαίως... βεβαίως πάντα (και) σε αυτήν την περίπτωση, το θέμα είναι λίγο γουρούνι στο σακί :). Θα σου αρέσει η κιθάρα που θα σου φτιάξει ο μάστορας;

 

Και κυρίως: Έχεις δει in the flesh κάποια άλλη δική του; Γιατί στις φωτογραφίες και το net όλα καλά δείχνουν...

 

Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση να σου κάτσει κάνα jack pot...

 

Σου έραψε... κοστουμάκι με βάση τα specs που του έστειλες;  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα (θεωρητικά) θα το πληρώσεις 1.500-2.000...λέω :D Προφανώς για τα ξυλουργικά, δεν υπολογίζω ηλεκτρικά.

 

Eγω παντως εχω βρει Ελληνα οργανοποιο με αποδεδειγμενο επιπεδο δουλειας (και απο εμενα προσωπικα) τον οποιο ειχα προσεγγισει παλαιοτερα για (κοιτα συμπτωση) μια χειροποιητη SG, πολυ κοντα στα κλασσικα προτυπα και η κιθαρα εβγαινε λιγο κατω απο 1500 ευρω πληρης (με SD μαγνητες και ποιοτικο hardware).

 

Για Ιρλανδια και ασημο κατασκευαστη, τολμω να πω μια τιμη κοντα σε αυτη που ανεφερα παραπανω. Μιλαμε ομως για πολυ προχειρη "μαντεψια" χωρις σοβαρα στοιχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έραψε... κοστουμάκι με βάση τα specs που του έστειλες;  ;D

 

Και βέβαια μου έραψε. Γι' αυτό άνοιξα το θέμα, για να το τζογάρουμε λίγο.  :D

 

Πολύ φλου ο τρόπος που το θέτεις..

 

Όσο φλου διαβάζεις τα specs τα έλαβε κι ο Ιρλανδός στο mailbox του. Εξίσου "φλου" μου είπε κι αυτός μια τιμή ενώ θα μπορούσε να κερδίσει χρόνο χρυσώνοντας το χάπι...πιάνοντας μου κουβέντα για εξωτικά ξύλα, bindind από πορσελάνινο κανάτι της Μ. Αικατερίνης και βαλίτσα με quotes από την Αγία Γραφή. ;D ;D

 

 

Τόσο φλου είναι και η κουβέντα μας, δεν υπογράφουμε συμβόλαια. :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χειροποιητη SG, πολυ κοντα στα κλασσικα προτυπα και η κιθαρα εβγαινε λιγο κατω απο 1500 ευρω πληρης (με SD μαγνητες και ποιοτικο hardware).

Είναι πολύ καλή τιμή...εάν υπολογίσεις ότι ένα επαγγελματικό βάψιμο πάει 170-200 ευρώ (για το μεταλλικό χρώμα)..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και βέβαια μου έραψε. Γι' αυτό άνοιξα το θέμα, για να το τζογάρουμε λίγο.  :D

 

ΟΚ λοιπόν... 1700 ευρώ και δώρο μια δωδεκάδα Guinness   ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου