Προς το περιεχόμενο

Κοστολογώντας το χειροποίητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eγω παντως εχω βρει Ελληνα οργανοποιο με αποδεδειγμενο επιπεδο δουλειας (και απο εμενα προσωπικα) τον οποιο ειχα προσεγγισει παλαιοτερα για (κοιτα συμπτωση) μια χειροποιητη SG, πολυ κοντα στα κλασσικα προτυπα και η κιθαρα εβγαινε λιγο κατω απο 1500 ευρω πληρης (με SD μαγνητες και ποιοτικο hardware).

 

Για Ιρλανδια και ασημο κατασκευαστη, τολμω να πω μια τιμη κοντα σε αυτη που ανεφερα παραπανω. Μιλαμε ομως για πολυ προχειρη "μαντεψια" χωρις σοβαρα στοιχεια...

 

+1

 

Γιατί όχι σε Έλληνα οργανοποιό? Είναι κρίμα να πάρεις χειροποίητο όργανο και να μην είσαι σε άμεση επαφή με τον ίδιο τον κατασκευαστή! Προσωπικά αν επέλεγα την λύση του χειροποίητου, μέχρι και τα δάχτυλα θα του έβαζα για να ''μετρήσει'' για να μου κατασκευάσει το αντίστοιχο μανίκι, που να είναι το κατάλληλο μόνο και μόνο για εμένα! Θα σου το κάνει αυτό ένας άγνωστος, εξ'αποστάσεως μέσω νετ?

 

Η κιθάρα που θα σου φτιάξει ο τύπος μπορεί να είναι καλλιστα πολύ καλή. Όμως στο χειροποίητο, δεν πληρώνουμε απλά τα specs που θέλουμε (άμα είναι έτσι φτιάχνουμε απλά μια partcaster) αλλά την προσοχή στην παραμικρή λεπτομέρεια (σε αντίθεση με ακόμα και ακριβά και επώνυμα μαζικής παραγωγής όργανα που έχουν στόχο το κερδος και η δουλειά πάνω σε αυτά όσο πιο γρήγορη είναι και ''άντε να φεύγει'' τόσο πιο πολύ το κέρδος). Επομένως, όλα αυτά σε συνδυασμό με το παραπάνω που ανέφερα (ότι η κιθαρα θα είναι για τα χεράκια σου και μόνο) νομίζω θα με οδηγούσε σε ντόπιο, έμπιστο και γνωστό κατασκευαστή!

 

Γνώμη μου  :)

 

Υ.Γ. Κοστολόγηση? Νομίζω εσύ ο ίδιος γνωρίζεις καλύτερα..ανάλογα με το hardware-ηλεκτρικά-κλειδιά-μαγνήτες που θα επιλέξεις (και γνώμη μου είναι να βάλεις τα καλύτερα, αμαρτία να κάνεις συμβιβασμούς) αλλά αν πούμε 700-900 ευρώ μαζί με το φινίρισμα, κόστος ξυλείας και κατασκευής δεν γνωρίζω, καλού-κακού θα πρόσθετα το λιγότερο άλλο 1.5 χιλιάρικο..υποθέτω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.500 γιούργια

 

Αυτή είναι και η δική μου εκτίμηση.

Είναι τρελοί αυτοί οι ιρλανδοί...  ;D

 

@Lord_Goumis :Διάβασε πιο προσεχτικά το αρχικό post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τολμησω να πω κατω απο 1500 8) αν και δεν το πιστευω!

Αλλα αφου δεν το ζαλισατε με τα ξυλα μπορει και να ειμαι μεσα! ;)

 

 

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Είναι τρελοί αυτοί οι ιρλανδοί...  ;D

 

 

 

Τρελοί δεν ξέρω αν είναι, αλλά σε μνημόνιο είναι και αυτοί! Οπότε θα έχουν αρχίσει τις... εκπτώσεις  ;D

 

Από την άλλη τι να είπε ο μάστορας όταν είδε Έλληνας; Φτωχό παιδί θα είναι, να του κόψω κάνα ευρώ; ΔΝΤ και εκεί ΔΝΤ και εδώ...  ;D

 

Η αγωνία μεγαλώνει... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω 1800 ευρω δηλαδη 100 ευρω πανε στα ξυλα, 200 στους μαγνητες, 100 στο hardware , 200 ευρω στον κινεζο που θα την ετοιμασει και ολα τα υπολοιπα στην τσεπη του Ιρλανδου  ;D

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου