Προς το περιεχόμενο

Κοστολογώντας το χειροποίητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όταν είσαι άσημος, όταν δεν έχεις σοβαρά διαπιστευτήρια, δεν μπορείς να χρεώσεις πολύ παραπάνω απο αυτό που υποτίθεται οτι χρησιμοποιείς ως "μοντέλο" για να φτιάξεις κάτι.

Αν έχει παρόμοια specs φυσικά, αν όμως του ζητήσεις κάτι που δεν υπάρχει στην αγορά

(25.5 scale, περίεργο χρώμα) και αντιληφθεί οτι το θέλεις πολύ, πολύ καλά θα κάνει αν

σου τα αρπάξει ή τουλάχιστον αν προσπαθήσει ελπίζοντας οτι δεν θα στραφείς σε άλλον

κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα πω για τα χρωματα και τα λουστρα και θα μαθουμε να κανουμε sunburst ;D

Σε τρωω mike οι δικες μου δευτερες αριθμουν 20+ :o

 

Εγώ πρακτική κάνω τετάρτου έτους,εσύ μπορεί να χεις εμπειρία συνάδελφε ;D Μια φορά μου έχε τύχει πέμπτη με 27 :o Περιττό να πω ότι η φωνή μου είχε κλείσει για 2 μέρες ::)

 

 

Τι κερδίζει αυτός που έπεσε πιο κοντά? (Πάντως για μη γνωστό luthier πολλά μου φαίνονται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To γεγονός ότι σε τέτοια τιμή παίρνεις Gibson SG reissue, σε συνδυασμό με το σκεπτικό μου (που ανέλυσα προηγουμένως) με το υπό ποιες συνθήκες θα αγόραζα χειροποίητο όργανο κάνει την παραπάνω τιμή να μου φαίνεται προσωπικά κάπως απαγορευτική (αν και έπεσα σχεδόν μέσα στην τιμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα!  (Αμα αντιγραψει epiphone sg  ποσο βγαινει? ;D)

 

οφφ τοπικ

Μικε τα καλυτερα ερχονται! 37 το προσωπικο μου ρεκορ. 2 πρωτες μαζι ! :)

Τον πρωτο χρονο που δουλευα δεν ειχε μεινει depon στα γυρω φαρμακεια ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει παρόμοια specs φυσικά, αν όμως του ζητήσεις κάτι που δεν υπάρχει στην αγορά

(25.5 scale, περίεργο χρώμα) και αντιληφθεί οτι το θέλεις πολύ, πολύ καλά θα κάνει αν

σου τα αρπάξει ή τουλάχιστον αν προσπαθήσει ελπίζοντας οτι δεν θα στραφείς σε άλλον

κατασκευαστή.

 

Έχεις δίκιο, αλλά εγω δεν έχω μπει ποτέ σ'αυτήν τη λογική, ξέρω οτι μια καλή κιθάρα γνωστής ας πούμε "συνταγής" το πιο πιθανό είναι οτι θα μου κάνει...

 

Αφου λοιπόν αποκαλύφθηκε η τιμή, ας γίνει και η σχετική ερώτηση...

 

Πόσοι θα τα έσκαγαν στον κύριο jerry και πόσοι θα προτιμούσαν πχ κάτι τέτοιο?...

http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_standard_reissue_vos_fc.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικε τα καλυτερα ερχονται! 37 το προσωπικο μου ρεκορ. 2 πρωτες μαζι ! :)

Τον πρωτο χρονο που δουλευα δεν ειχε μεινει depon στα γυρω φαρμακεια ;D

 

::) ::) :o :o

 

Και ακόμα δεν έχουν τελειώσει οι συγχωνεύσεις σχολείων ;D

 

Εαρέντιλ πέρα από το διαφορετικό scaling που ζήτησες και διαφορετικούς μαγνήτες γιατί να έφτιαχνες κάτι χειροποίητο από το να μόνταρες μία sg reissue όπως είπαν και παραπάνω?Ή απλά το κανες από προσωπικό ενδιαφέρον για να μάθεις τι τιμές ζητάει ο τύπος αυτός?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

2.100 και χωρίς τις Guinness;  Φυσικά 2.100, αφού κοτσάμ Μποναμάσα σου έχει φόρα παρτίδα...  ;D Ε, άσημος ξε άσημος... τον Μποναμάσα να μην τον πληρώσεις λίγο παραπάνω...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η τιμή μου φαίνεται νορμάλ απο τη στιγμή που ανεξάρτητα αν είναι άγνωστος ο luthier, θα πρέπει να σχεδιάσει και να φτιάξει πιθανότατα απο το μηδέν ένα κομμάτi του οργάνου (μπράτσο) για το οποίο λογικά δεν θα είχε templates καθώς και πιθανότατα να φτιάξει διαφορετικό truss rod απο αυτά που ήδη θα είχε έτοιμα. Ενδεχομένως ακόμα και να χρειαζόταν λόγω αλαγής κλίμακας να επανεξετάσει την θέση γέφυρας/μαγνητών κλπ πάνω στο σώμα.

 

Όχι οτι θα του κοστίσει τίποτα αλλά θα φάει χρόνο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω,πρεπει να μιλησω ως οργανοποιος μεν,

χωρις ιδια επιχειρηση δε,γνωριζοντας ομως ολα τα "λειτουργικα" μιας τετοιας επιχ/σης :

(και δεν ειμαι ο μονος,υπαρχουν κι αλλοι που δεν ξεκινουν επιχ/ση λογω υπερπληθυσμου στο επαγγελμα σε μικρη αγορα,συνθηκων που επικρατουν στη χωρα κτλ..)

 

-Αυτο που δεν λαμβανει κανεις σας υπ'οψιν στην τελικη τιμη του προϊοντος στο θεμα,

(και μιλαω για την Ελλαδα ή χωρες που ειναι οικονομικα σχετικα "κοντα" οπως η Ιρλανδια), ειναι...

τα λειτουργικα εξοδα του κατασκευαστη...νοικι,ρευμα,τηλεφωνο,ιντερνετ,μεχρι καφες...

Καπου διαβασα "ολα τα υπολοιπα πανε στην τσεπη του"...δεν ειναι και ακριβως ετσι...

 

-Επισης,η τιμη αυτη (ας πουμε τα 2100 που ζητησε ο Ιρλανδος,και βρισκω οκ αν η δουλεια του δεν εχει ψεγαδια) περιλαμβανει και καποιους φορους....

 

-Εκτος αυτων,εχουμε φθορα των εργαλειων και συνεχη αντικατασταση τους.

(ενα σοβαρο πριονακι ταστων κανει 70ε και δεν κοβει πανω απο 5 ταστιερες,για να ακονιστει σωστα πρεπει να φυγει ιαπωνια,αρα αγοραζεις καινουριο...).

 

-Κι αλλα πολλα που δεν σκεφτομαι τωρα...

 

-Πρεπει καποτε να διαχωριστει το τι ειναι χειροποιητο και τι βιομηχανικο.

Απο τη στιγμη που ζητας σ'ενα luthier να σου φτιαξει ενα μοντελο παραγωγης,

το πιθανοτερο ειναι να δουλεψει με τον ιδιο τροπο που δουλευει και το εργοστασιο,

δηλαδη κλισε και φρεζες!....που ειναι το χειροποιητο??

 

"Ηand built" δεν σημαινει handmade! Και "guitar builder" δεν σημαινει ουτε guitar MAKER,

ουτε Luthier....

 

-Μην "τσιμπατε" σε ιστοσελιδες με μακρινες η θολες φωτο των οργανων που προσφερουν.

Αν ο κατασκευαστης ειναι αυτο που υποσχεται οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης,

ναστε σιγουροι οτι θα το δειχνει περιτρανα με καθαροτατες φωτο closeup!!  ;)

 

-Για την Ελλαδα:

Αν υποθεσουμε οτι τα υλικα για μια ηλ. κιθαρα κοστιζουν 600e,

και ο κατασκευαστης δουλεψε πανω της για εναμισυ μηνα (σε μαστορ-ωρες,απο σχεδιο και επιλογη των ξυλων εως σεταπ),και ζητησει 2000e γι'αυτο το οργανο,(γιατι δυσκολα θα ζητησει παραπανω αφου τον συγκρινουν με Gibson και PRS..)με ποσα πληρωνεται?

1400e....για εναμισυ μηνα...

Δηλαδη μισθος ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ...οχι μαστορα...(και ποια εξοδα τωρα...)

 

Παρτε καλυτερα απο Ασιατες,

αυτοι στις χωρες τους πληρωνονται καλυτερα...

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου