Προς το περιεχόμενο

Τι λέτε για 11άρες χορδές;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μια βδομάδα παίζω με 10άρες D'addario και μόλις συνήθησαν καλά καλά τα δάχτυλα λέω μετά απο κανά 3 μ4 σετάκια να ανέβω σε 11άρες (της D'addario πάλι).

Το θέμα είναι, θα έχω πρόβλημα ???; (όχι με τα δάχτυλα) Θέλω να πω, εντάξει δεν έχω την σούπερ στρατ (highway one maple) αλλά μήπως είναι πολύ για το μπράτσο της;;

Μήπως το φθηνόπωρο παίζει να μετατραπεί σε τόξο;; Αν κάποιος γνωρίζει και το'χει κάνει παρακαλώ ας συμβουλέψει...

Σκέφτομαι το σετάκι .011 έως .049...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η κιθαρα σου δεν ειναι απο..ζυμη για να παθει κατι το μπρατσο της,για δεκαδες χρονια ΟΛΕΣ οι ηλεκτρικες ερχονταν απο το εργοστασιο με..12αρες & 13αρες (μια και δεν ΥΠΗΡΧΑΝ 9αρες & 10αρες στα 50s & 60s)  οποτε οι 11αρεs ειναι...light.

 

απο εκει και περα ΓΙΑΤΙ θες να βαλεις 11αρες,εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ο ηχος θα ειναι..."καλυτερος"?

 

Δοκιμασε τες και αν σου αρεσει ο ηχος τις κρατας,βαρυτερες χορδες ομως δεν σημαινει αυτοματα και "καλυτερος" ηχος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αυτό για τις 12άρες και 13άρες ισχύει για τις στρατ.

Εγώ είχα βάλει 12άρες φλατ στη δικιά μου και κάποια στιγμή στράβωσε το μπράτσο και δεν ερχόταν με το truss rod οπότε έπαιξε πρέσα. Και ο μάστορας, πολύ γνωστός στην Αθήνα, μου είπε ότι δε σηκώνει τέτοια τάση μια στρατ.

Για κιθάρες με πιο χοντρό μανίκι βάλε ό,τι θες, αλλα για στρατ μέχρι 11 σε κανονικό κούρδισμα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μια και δεν ΥΠΗΡΧΑΝ 9αρες & 10αρες στα 50s & 60s) 

Για αυτό ακριβώς μηλάω και γω.. Επειδή όμως ακούγεται πως στα 50s 60s τα μπράτσα ήταν ολίγον τι ''κουπιά''(με την καλή την έννοια, εννοώ γερά ξύλα) και πως τώρα δεν έχουν την ίδια αντοχή..

Ξέρω οτι θα δώσει περισότερο όγκο και πιο γλυκό ήχο, ειδηκά σε G B και E που με ενδιαφέρει πιο πολύ..

Δηλαδή εκτός απο τις φυσιολογικές ρυθμίσεις (intonation, βέργα, saddles και ελαττήρια) δεν θα έχω άλλο πρόβλημα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αυτό για τις 12άρες και 13άρες ισχύει για τις στρατ.

Εγώ είχα βάλει 12άρες φλατ στη δικιά μου και κάποια στιγμή στράβωσε το μπράτσο και δεν ερχόταν με το truss rod οπότε έπαιξε πρέσα. Και ο μάστορας, πολύ γνωστός στην Αθήνα, μου είπε ότι δε σηκώνει τέτοια τάση μια στρατ.

Για κιθάρες με πιο χοντρό μανίκι βάλε ό,τι θες, αλλα για στρατ μέχρι 11 σε κανονικό κούρδισμα

 

Αν η SG μου με το μπράτσο - καλαμάκι φοράει 4 χρόνια 11άρες χωρίς μα-μου-σου-του, μπορεί να τις σηκώσει και η τελευταία Strat. Officialy. ;D

 

Δηλαδή εκτός απο τις φυσιολογικές ρυθμίσεις (intonation, βέργα, saddles και ελαττήρια) δεν θα έχω άλλο πρόβλημα;;;

 

Αν κάνεις αυτά, τί πρόβλημα νά'χεις;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω...πρέσσα κ.τ.λ... ::)

Τα κλειδια επίσης δεν είναι τα στάνταρ που φοράει (τα πινγκ) είναι τα vintage fender..(άσχετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αυτό για τις 12άρες και 13άρες ισχύει για τις στρατ.

 

φυσικα και ισχυει.το 1954 που πρωτοκυκλοφορησαν μονο 12αρες & 13αρες υπηρχαν και μαλιστα φλατ ;)

 

 

Και ο μάστορας, πολύ γνωστός στην Αθήνα, μου είπε ότι δε σηκώνει τέτοια τάση μια στρατ.

 

βλακειες σου ειπε ;) ,απλα η κιθαρα σου ηταν προβληματικη απο κατασκευης ή απλα (& αυτο ειναι το πιθανοτερο) καποιος χαλασε τη βεργα της

 

Επειδή όμως ακούγεται πως στα 50s 60s τα μπράτσα ήταν ολίγον τι ''κουπιά''(με την καλή την έννοια, εννοώ γερά ξύλα) και πως τώρα δεν έχουν την ίδια αντοχή..

 

ποιος σου ειπε τετοιες λαλακιες οχταωρες τεκνον μου? :) :) τα ιδια "χυμα" ξυλα με τωρα χρησιμοποιουσε η Φεντερ (μη σου πω και πιο χυμα.... ;D)

 

επισης  στα 60s (& απο το 58 και μετα) τα περισσοτερα μπρατσα των Fender ηταν ΠΟΛΥ λεπτα σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν τωρα (οποτε και περισσοτερο "αδυναμα"),ασε που η τεχνολογια των.... βεργων ηταν ....αρχαϊκη ακομα.....

 

μια χαρα θα κατσουν οι 11αρες στη στρατ σου.

 

μεχρι και πριν 5-6 χρονια σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες μου (τοτε ειχα περιπου....30 strat,tele & jazzmaster  :P) ειχα για ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ 12αρες και 11αρες χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα

 

 

Ξέρω οτι θα δώσει περισότερο όγκο και πιο γλυκό ήχο, ειδηκά σε G B και E που με ενδιαφέρει πιο πολύ.

 

καλα μη νομιζεις τωρα οτι ενα εκατοστο της ιντσας θα κανει και τοσο μεγαλη διαφορα,στις βαριες χορδες αυτο που αλλαζει κυριως ειναι ο ηχος των τυλιχτων χορδων.....

 

 

Για κιθάρες με πιο χοντρό μανίκι βάλε ό,τι θες, αλλα για στρατ μέχρι 11 σε κανονικό κούρδισμα

 

υπαρχουν και στρατ με .....χοντρο μανικι (EJ,SRV,50's classic κλπ) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok  :) :)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για την ιστορική πληροφόρηση... :)

Θα ανεβάσω clipaki (μετά εξεταστικής :-[) με 11άρες και με custom shop 69 (με το καλό)..

Vaughan θα'ναι πάντως!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτεινω να βαλεις πχ ενα σετακι heavy bottom 10αρες δηλαδη τα καντινια σαν απο σετακι με 10αρες και τα μπασα πιο χοντρα απο το συνηθισμενα αν φυσικα αυτο που ζητας ειναι περισσοτερος ογκος στα μπασα. Αλλιως δεν υπαρχει λογος να πας σε 11αρες αν παιζεις σε κουρδισμα μι, απλα θα ταλαιπωρησεις τα δαχτυλα σου.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάνεις πολλά σηκώματα μείνε στις 10ες γιατί τα δάκτυλά θα υποφέρουν.

Για jazz τύπου παίξιμο κανένα πρόβλημα.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου