Προς το περιεχόμενο

Τι λέτε για 11άρες χορδές;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα μου φαίνεται απίθανο να έχει πρόβλημα ένα κανονικό μπράτσο (επί αρκετά χρόνια είχα τις 6 παχύτερες χορδές από σετ 7χορδης -σε κιθάρα με αρκετά λεπτό μπράτσο κουρδισμένη σε ντο- και όταν πρόσφατα πέρασα κανονικό σετ 10άρι ήταν μια χαρά).

 

Τα μόνα που δεν αναφέρθηκαν, είναι ότι πιθανώς να χρειαστεί να ανοίξεις λίγο και τα αυλάκια στο nut αν δεν περνάνε καλά οι χορδές, όπως επίσης και ότι η φθορά στα τάστα ενδεχομένως να είναι λίγο μεγαλύτερη με τις 11άρες.

 

Γενικά όμως η διάφορα δεν είναι και τόοοσο μεγάλη (σε όλα τα επίπεδα) οπότε νομίζω το θέμα είναι πολύ απλό: δοκίμασε τις 11άρες και αν σου αρέσουν κράτα τις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βλακειες σου ειπε ;) ,απλα η κιθαρα σου ηταν προβληματικη απο κατασκευης ή απλα (& αυτο ειναι το πιθανοτερο) καποιος χαλασε τη βεργα της

τη βέργα της δεν τη χάλασε κανένας. μια χαρά έπαιζε με τις 12άρες αρχικά, και είχε και φοβερό ήχο. Απλά μετά από 2-3 χρόνια άρχισε να έρχεται μπροστά με τη βέργα τέρμα. Εσύ πιθανολογείς :) αλλά εγώ ξέρω την κιθάρα μου. Βέβαια δεν έχω 30 στρατ, αλλά η μία αυτό έπαθε προοδευτικά με το χρόνο, οπότε το αναφέρω στο φίλο που ζήτησε βοήθεια, χωρίς φυσικά να θέλω να κινδυνολογώ.

 

καλα μη νομιζεις τωρα οτι ενα εκατοστο της ιντσας θα κανει και τοσο μεγαλη διαφορα,στις βαριες χορδες αυτο που αλλαζει κυριως ειναι ο ηχος των τυλιχτων χορδων.....

Σαν πάχος το 1/100 είναι λίγο αλλά σαν ποσοστό είναι 10% αύξηση στο 0,010 (μι καντίνι)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες λιγο παραπανω ογκο και sustain και βεβαιωθεις οτι τις αντεχει ο λαιμος της κιθαρας σου βαλτες!

 

Οσο για το θεμα της παραπανω προσπαθειας στο fretting και στα σηκωματα, ειναι θεμα χρονου (οχι πολυ) το χερι σου να προσαρμοστει και να μην εχεις καθολου προβλημα. Απο εμπειρια θυμαμαι ημουν σε νησι και για μια βδομαδα ειχε χαλασει ο το jack της ηλεκτρικης μου, επαιζα με της ακουστικη μου που εχει 12αρες χορδες και οταν ξαναεπαιξα ηλεκτρικη μου φανηκε βουτυρο.

ΒΟΥΤΥΡΟ!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου επαναλαβω οτι ενα μη προβληματικο μπρατσο σηκωνει ανετα 11 αρες και οτι οι πιο βαριες χορδες δεν σημαινουν καλητερο ηχο(επαιζα με 11-50 για χρονια κ το γυρισα σε 10αρες).

Επισης αν απο 10-46 περασεις σε 11-49 δεν χρειαζεται τιποτα το nut,μικρη ειναι η διαφορα τους.Μονο να σφιξεις λιγο to trussrod αν δεις οτι παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα τσεκάρω και γω μια το μπράτσο σε κανεναν ειδηκό (ξες αυτοί που βγάζουν διάγνωση με το μάτι  ;D)

και μετά θα τις περάσω, μόνο για την βέργα δεν το έχω ξανα ρυθμίσει, αλλά έχω φίλο τεχνήτη οπότε κομπλέ..

Όσο για τα δάχτυλα πιστεύω είναι ολίγον μύθος.. τουλάχιστο μέχρι τις 11 ;). ε μετά λογικό είναι αφού πας σε άαααλλα πάχη..

'υχαριστώ πάντως.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωστη ρυθμιση θα το σηκωσει μια χαρα το κουρδισμα...τωρα για 12αρες κ 13αρες...δεν γνωριζω δεν απαντω..ενα ειναι το σιγουρο..πριν παιξεις με τις 11αρες αφου εισαι συνηθισμενος στα 10αρια...φαε ενα καλο κ θρεπτικο πρωινο!! :D :D..ειδικα για τα bends....θα το χρειαστεις..αλλα μπροστα στον ογκο που θα ακους απο τα μπασσα πραγματικα αξιζει οποιαδηποτε κακουχια...σεταρε σωστα το μπρατσο,ιντονεησιον κυριε ελεησον κ το αξιον-μαν κ θα σαι μια χαρα...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τις 11άρες τόσο καιρό κουρδισμένες σε Μι. Πλάκα είχε δεν λέω. Αλλά τελικά αποφάσισα ότι κούρδισμα σε ρε# δε σε κουράζει τόσο και έχειs και, στην τελική, καλύτερο ήχο και twang.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τις 11άρες τόσο καιρό κουρδισμένες σε Μι. Πλάκα είχε δεν λέω. Αλλά τελικά αποφάσισα ότι κούρδισμα σε ρε# δε σε κουράζει τόσο και έχειs και, στην τελική, καλύτερο ήχο και twang.

τι είναι το twang?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου