Προς το περιεχόμενο

drivers για dvd rom


drummer_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... Χθες αποφάσισα να κάνω μια ανασυγκρότηση, επειδή ο υπολογιστής μου εμφάνιζε κάποια ενοχλητικά προβληματάκια...

Η ανασυγκρότηση έγινε κανονικά και μόλις τελείωσε έκανα επανεκίνηση.

Όταν ξανάνοιξα το pc (έκανε κανα 7λεπτο να ανοίξει!!!) και μπήκα στα windows πήγα να ακούσω ένα κομμάτι αλλά μου έβγαλε ένα μήνυμα, πως δεν έχω εγκατεστημένη συσκευή ήχου στον υπολογιστή!

 

Να μην πολυλογώ ανακάλυψα πως ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει πλέον ούτε τα dvd rom, ούτε κάρτες ήχου (ούτε την on board ούτε μια εξωτερική Hercules που έχω), αρχεία χάθηκαν, μερικές εφαρμογές δεν δουλεύουν, ο υπολογιστής σέεεεερνεται και μέσα σε όλο αυτό το χάος ο internet explorer δουλεύει όποτε του καπνίσει και δεν καταφέρνω να βρω drivers!

 

Εντομεταξύ αυτό που παρατήρησα είναι πως ανοίγοντας τη διαχείριση συσκευών εμφανίζει πρόβλημα ΚΑΙ το "plug n play software device enumarator" ή αλλιώς "απαρίθμηση συσκευών τοποθέτησης και άμεσης λειτουργείας" που πιστεύω πως συνδέεται αμεσα με τα dvd rom...

 

Κάνοντας διπλό κλικ εκεί μου λέει :"Τα Windows δεν είναι δυνατό να φορτώσουν το πρόγραμμα οδήγησης συσκευής για αυτό το υλικό. Το πρόγραμμα οδήγησης μπορεί να είναι κατεστραμμένο ή να λείπει."

 

Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω drivers για αυτό το πράγμα? Ή οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 

Έχω Windows XP SP2, επεξεργαστή 3 GHz (δεν είμαι σίγουρος αν είναι διπλός), 1 GB ram, 160 GB HD... Το pc είναι 1,5-2 χρονών... Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση πείτε μου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μάλλον εκεί θα καταφύγω, απλά ψάχνω να δω μήπως υπάρχει τρόπος να το αποφύγω και περιμένω και κάποιον γνωστό μου, μήπως μπορέσει, λέει, να βρει κάποια από τα αρχεία που χάθηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πανικοβάλλεσαι!

Αν έχεις Ελληνική έκδοση win XP πήγαινε

Έναρξη-Προγράμματα-βοηθήματα-εργαλεία συστήματος-επαναφορά συστήματος.

 

Ξεκίνησε τον Wizard και χρησιμοποίησε μιά ημερομηνία ή αλλιώς ένα Checkpoint του συστήματος που δεν είχες πρόβλημα..... άσε να κάνει την δουλειά του το Tool, και μετά θα ζητήσει επανεκίνηση.

 

Κατ ΄αρχήν δεν ευθύνεται κανένα defragment για ότι συνέβει το πιθανότερο.

 

Δεύτερον αν δεν είναι Ιός, το πιθανότερο να εγκατέστησες κάποια εφαρμογή τελευταίως και να τα έκανες σαλάτα.

 

Τρίτον αν είναι Ιός (που λές ότι σέρνεται κλπ κλπ, δεν δουλεύει ο explorer κλπ κλπ) τότε πολύ πιθανά να την έχεις πατήσει και να μην επανέρχεται με την "επαναφορά συστήματος"

 

Τέταρτον το format είναι το τελευταίο καταφύγειο όταν τίποτε άλλο δεν μπορεί να κάνει δουλειά.....

 

Πέμπτον Ευτυχώς το 2007 υπάρχουν πολλά προγράμματα (antivirus, antitrojan κλπ) που χρησιμοποιόντας τα on line κάνουν scan και βοηθούν στην διαπίστωση του προβλήματος από ιούς αν αυτό υπάρχει. Επειδή δεν δουλεύει σωστά ο explorer θα σε παιδέψει λίγο, αλλά καλύτερα από το να ψάχνεις τα data μετέπειτα και να ξανακάνεις setup Win XP.

 

Έκτον Αν έχεις Win XP Pro τότε με το CD της εγκατάστασης μπορείς να ξαναπεράσεις από πάνω τα Win ΧΩΡΙΣ FORMAT (repair) επιλέγοντας το πλήκτρο ® όταν στο ζητήσει η εγκατάσταση. Προσοχή : Όχι το repair using recovery conslole, αλλά στην επόμενη καρτέλα εγκατάστασης, το repair windows instalation. Δεν θα χάσεις ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ DATA, και όλα θα είναι όπως πριν, ακόμα και το desktop σου , τα προγραμματά σου, οι συντομεύσεις σου. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστούν πάλι Live update, μιάς και το CD έχει τις ενημερώσεις του SP2, μέχρι την στιγμή που κυκλοφώρησε.

 

Έβδομον. Αν τελικά χρησιμοποιήσεις τον έκτο τρόπο, θυμήσου το Login name που έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι, μην τυχόν και σου ζητήθεί.

 

Όγδοον. Αν έχεις Win XP Home τότε ξαναγράψε post και ρώτα με.

 

Ένατον ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον και μόνο που πάτησα να ανοίξει την "επαναφορά συστήματος" έβγαλε σφάλμα και έκλεισε το παράθυρο.

 

Λίγο τραγικά τα πράγματα???

 

Δεύτερον έχω windows xp home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλτατε.....Κανε το εξης....

 

1) Τσεκαρε σε safe mode αν μπορείς να δουλεψεις...

 

αν ναι τρεξε αντι virus αντι trojan και αν βρει κατι και το φτιαξει εισαι τυχερος...Αν οχι μαζεψε οτι αρχεια εχεις και σου χρειαζεται και κανε format

 

2) Tσεκαρε στην process list αν τρεχει κατι περιεργο

 

3) Μπορείς αν θες να κανεις και μια καλη μαγκια...Να χρησιμοποιησεις καποιο live cd απο linux distribution που στην ουσια το βαζεις στο dvd σου και τρεχεις το λειτουργικό....Να σώσεις στον εξωτερικό σκληρό αυτα που εχεις και να κανεις ενα format

 

4) Δοκιμασε να κανεις επαναφορα συστηματος σε safe mode....

 

 

5) May the force be with you....Θα πώ στην γιαγιά μου να σε ξεματιάσει...:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα το PC πατώντας διαρκώς το F8 key.

 

Θα σου εμφανίσει ένα μενού επιλογών.

 

Επέλεξε την ασφαλή λειτουργία, και πάτα το enter

 

ακολούθησε την ίδια διαδρομή Εναρξη- προγράμματα κλπ..... και εκτέλεσε την εντολή επαναφορά συστήματος.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το φορματ δεν είναι και η τελευταία λύση.Αν έχεις κάνει σωστά partition είναι μισή ώρα δουλειά και έχεις ολόφρεσκα windows, πράγμα που σημαίνει οτι ξεχνάς οποιοδήποτε πρόβλημα είχες (εκτός αν ήταν hardware).Επόμενη λύση είναι να δουλέψει κάποιος ghost πράγμα που σπάνια βλέπω σε χρήστες.Το system restore είναι μια πολύ καλή λύση αλλα πολλές φορές αποδεικνύεται ανεπαρκής και πρόχειρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου