Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια, αγόρασα μαγνήτες, τώρα τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Αγορασα 2 μαγνητες, EMG HZ4 και 4a, ο ενας καινουργιος και ο αλλος μεταχειρισμενος. Οποτε πηρα εναν στο κουτι του με ολα τα παρελκομενα, κι εναν σκετο, στου οποιου το καλωδιο λειπει το πλαστικο με τις 5 θυρες που καταληγει σε 2 γτ ο προηγουμενος το ειχε κολλησει στην κιθαρα του λογικα.

Τωρα, εχω τις εξης αποριες, γιατι ειδα παρα πολλα βιντεο και κανενα δν μ βοηθησει 100%.

2csfiv7.jpg

αυτο ειναι το εσωτερικο της ltd 100qm, και βλεπω 2 volume Κι 1 tone (υποθέτω)

Εγω εχω αυτα εδω  e5r23k.jpg

Και ρωτω λοιπον

α)που μπορω να βρω καινουργιο μαυρο καλωδιακι για να βγαλω τον κολλημενο του μεταχειρισμενου;

β)εμενα η κιθαρα μου παιρνει 3 ποτενσιομετρα και θελω να βαλω 2 μαγνητες. Σε ενα βιντεο π ειδα για τους ιδιους μαγνητες, το παιδι αλλαξε 4 ποτενσιομετρα! Μπορω να βαλω και τους δυο μαγνητες σε 2 volume και 1 tone ή μπαινουν μονο σε 2 tone με αποτελεσμα να βαλω μονο τον ενα;

γ)με βαση το β και την φωτογραφια οσων εχω πρεπει να παω να αγορασω αλλο 1 volume emg?

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει 3, απ τα οποια το ενα λεει οτι μπορω να βαλω 2 μαγνητες σε 1 tone, απλα θελω να ειμαι σιγουρος γτ τα λεφτα δν ειναι για πεταμα

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ποτ'ς σου ειναι 25αρια?

 

 

βλεπω οτι πηρες ι-εμ-τζι πασιβ αλλα καλωδιωση ακτιβ.... :'( :'( :'(

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me ολο το θαρρος φιλε μου επειδη τα λεφτα οντως δεν ειναι για πεταμα ειναι καλα να ζητας τη βοηθεια πριν αγορασεις μιας και δεν εχεις την εμπειρια!! Αν η καλωδιωση σου και οι μαγνητες σου δεν συμφωνουν(αctive-passive) θα πρεπει να παρεις τα σωστα pots πρωτα απο ολα!Βεβαιως και μπορεις να εχεις ξεχωριστα Volume kai Master tone!!! .Τι εννοεις να βρεις μαυρο καλωδιακι για να αλλαξεις του μεταχειρισμενου??? αν το καλωδιο αυτο που εχει ειναι κωλλημενο με το συρμα του πηνιου απο μεσα ειναι λεπτη κωλληση και θελει εμπειρια!Γιατι θελεις να το αλλαξεις αυτο το καλωδιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης φιλε μου σκεψου να βαλεις 1 vol και 2 tone αντι για αυτο που λες εσυ, μαλλον θα σε βολεψει περισσοτερο και ειναι και το συνηθεστερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα καλωδια που λετε ακομη δεν το καταλαβα, γιατι να ειναι active, δν θα πρεπε να χει μπαταρια;

η καλωδιωση με τα σχεδιαγραμματα ταιριαζουν, το μονο που μου λειπει ειναι ενα tone λογικα οπως ειπε ο φιλος(οντως δν αξιζει να χεις 2 vol, καλυτερα 2 tone). Τα καλωδια ηταν κλειστα στο κλειστο κουτι του passive μαγνήτη και ειναι ολα για solderless συνδεση. Αυτο π εννοω με το καλωδιο ειναι πως στη 2η φωτο ο κατω μαγνήτης ειναι ο μεταχειρισμενος, και θελω να του βγαλω το καλωδιο του γτ ο παλιος κάτοχος το κολλησε. δλδ χρειαζομαι αλλο 1 μεγαλο μαυρο καλωδιο σαν αυτο της φωτογραφιας τερμα πανω(μαγνητης ---> ποτ), το οποιο θα εχει αντι για την κολλημενη του ακρη πλαστικο 2 θυρων που μπαινει στην πλακετιτσα που ειχε μεσα το κουτι

ευχαριστω για τις απαντησεις και συγνωμη αν λεω 'χαζα', προσπαθω να μαθω  8)

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου