Προς το περιεχόμενο

drivers για dvd rom


drummer_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φορμάτ Κλουζώ για όποιον έχει Win XP pro είναι η τελευταία λύση και πολλές φορές αν δεν είναι δίσκος δεν είναι καθόλου λύση. Υπάρχει από το μενού εγκατάστασης το repair windows instalation το οποίο δεν επιρρεάζει τον φάκελο Documents and setings (όπου είναι δηλωμένοι οι χρήστες) και το φάκελο Program files (όπου είναι εγκατεστημένα όλα τα προγράματα). Με το repair instalation μόνο το φάκελο Win κάνεις reinstall, και το πολύ πολύ να βάλεις drivers, και να κάνεις το MS update. " Φρέσκα " :D θα είναι πάλι τα windows, & όλα τα προγράμματα όπως τα είχες, e-mail κλπ κλπ...... γιατί να φάς ένα μισάωρο στο φορμάτ και άλλες 3 ώρες περνώντασ προγράμματα και backup? δεν είναι λίγο μπακάλικος τρόπος αυτός?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις φορματ για να μη αναγάγεις σε επιστήμη ενα απλό προβληματάκι-το οποίο να λέμε και την αλήθεια κανείς δε μπορεί να λύσει απο απόσταση με σιγουριά-και αρχίζεις λύσεις του τύπου 1ον 2ον 3ον...Vον.Και τεσπα αυτή είναι η γνώμη μου επι του θέματος,αν δουλέψεις ghost έχεις και δίσκο σαν απο φορματ και drivers και τα προγραμματά σου (3 ώρες ρε θηρίο; ) σε χρόνο μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το ghost είναι εργαλείο φιλαράκι, αλλά αν διάβασες καλά το πρώτο πόστ μάλλον το παιδί δεν έχει το πρόγραμμα, και μάλλον όταν πάρεις ghost στην κατάσταση που είναι το PC, μάλλον δεν λύνεις τίποτε. Οπότε... ας το κρατήσει για επόμενη λύση..... τώρα δεν τον βολεύει εκ των πραγμάτων. :lol:

 

Μετά το format άλλοι περνάνε 1 παιχνίδι και άλλοι ένα κάρο software και κάνουν παραμετροποιήσεις του λειτουργικού και των προγραμμάτων τους που τους εξυπηρετούν. Προφανώς ανοίκεις στους πρώτους, που μετά τo setup win ή περνάνε 1-2 εφαρμογές ή όποτε χρειαστούν άλλα προγράμματα (between το update των win με 1Μbit ADSL ΜΕΤΑ το φορμάτ και μαζί με τον IE 7 είναι κάπου 85 ΜΒ και θέλει και 2-3 επανεκινήσεις το PC, οπότε πάλι δεν ξεμπερδεύεις σε 1/2 ώρα.....αν θες νά σαι σωστός, αλλιώς ΟΚ δικό σου PC είναι ό, τι θές το κάνεις!) 8)

 

Συμφωνώ για το εξ' αποστάσεως Γιατρός... αλλά εξ' αποστάσεως ποστάρει ο άνθρωπος.... λίγο δύσκολο να πάω εκεί να δώ...ό, τι μπορώ κάνω να τον βοηθήσω χωρίς να "σφάξει" τα πράγματα που έχει μέσα ο σκληρός σε περίπτωση που δεν μπορεί να πάρει backup :oops:

 

ΤΟ 1,2,3 τύπου βήματα που έγραψα αν παρατηρήσεις είναι λύση αν δεν γίνει κάτι με το πρώτο βήμα... πάς στο επόμενο .... δεν είναι εξυπνάδες..... :idea:

 

Επίσης ακόμα δεν έχει απαντήσει ο άνθρωπος αν έχει win XP pro ή Home για να τον βοηθήσω..... :?

 

Τέλος είναι η δουλειά μου εδώ και 12 χρόνια ..... Εφόσον λέω αν είναι Pro......... από ότι κατάλαβα λύνεται το προβλημά του απλά..... Το φορμάτ κάνω όταν ΔΕΝ ξέρω τι άλλο να κάνω και τι μου φταίει.... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το ghost είναι εργαλείο φιλαράκι, αλλά αν διάβασες καλά το πρώτο πόστ μάλλον το παιδί δεν έχει το πρόγραμμα, και μάλλον όταν πάρεις ghost στην κατάσταση που είναι το PC, μάλλον δεν λύνεις τίποτε. Οπότε... ας το κρατήσει για επόμενη λύση..... τώρα δεν τον βολεύει εκ των πραγμάτων.

 

Φιλαράκι τακ αυτό το έχουμε καταλάβει εδω και καιρό.Το πρόγραμμα το πρότεινα προς αποφυγήν τέτοιων καταστάσεων στο μέλλον.

 

Μετά το format άλλοι περνάνε 1 παιχνίδι και άλλοι ένα κάρο software και κάνουν παραμετροποιήσεις του λειτουργικού και των προγραμμάτων τους που τους εξυπηρετούν. Προφανώς ανοίκεις στους πρώτους, που μετά τo setup win ή περνάνε 1-2 εφαρμογές

 

Όχι,ανήκω σε μια τρίτη ομάδα που ξέρει τι θέλει και το κάνει γρήγορα.

 

Τέτοια προβλήματα λύνει και το 1ο εξάμηνο του τ.ε.ι. πληροφορικής στα Γκλάβαρα δεν είναι ανάγκη να είσαι 12 χρόνια επαγγελματίας,αλήθεια γιατί το ανέφερες.

Τέσπα μην αφήσουμε τώρα προσωπικές αντιπάθειες να **νε το ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα σόρρυ τώρα το είδα....... ότι είχε γράψει τί έκδοση win έχει

Λοιπόν

 

Πάτα Del κατά την εκκίνηση του Υπολογιστή σου, και στο μενού (Αν είναι Award το Bios) και θα σε βγάλει σε μιά οθόνη που έχει κάτι επιλογές. Πήγαινε στην δεύτερη γραμμή (νομίζω advance Bios features) και πάτα enter και κατόπιν κάπου στην αρχή θα λέει κάτι για select Boot device. Επέλεξε με την σειρά CDROM / DVDROM και μετά από κάτω HDD. πάτα esc και μετά F10 ή πήγαινε με το βελάκι στο save and exit setup και πάτα enter. Αν το Bios είναι έκδοση Phoenix τότε κάπου στην 3-4 επιλογή οριζόντια θα δεις το Boot, θα πάς εκεί και με το + & - του πληκτρολογίου θα κάνεις το ίδιο. Έπειτα θα σώσεις τις αλλαγές και θα βγείς από το setup του Bios.

 

Βάλε το CD των Win XP home edition στον οδηγό CD, και μόλις εμφανίσει μία πρόταση που λέει πατήστε ένα πλήκτρο για να εκκινήσετε από το CD... πάτα μιά φορά το Space bar.

 

Θα αρχίσει να φορτώνει στο εικονικό ram drive που θα φτιάξει η ίδια η εγκατάσταση τα files που χρειάζονται για το win setup.

 

Κάποια στιγμή θα σου πει αν θές να επιδιορθώσεις την εγκατάσταση using the recovery console.... εσύ θα συνεχήσεις πατώντας enter.

 

Θα σου ζητήσει να συμφωνήσεις με το licence of agreement, θα πατήσεις F8 και θα συνεχίσεις.

 

θα κάνει από μόνο του έλεγχο για προηγούμενες εγκαταστάσεις των windows στον - στους σκληρούς δίσκους και θα βρεί που είναι αυτές.

 

Εσύ θα πεις να γίνει πάνω στον δίσκο που ήδη είναι τα win.

 

Θα σου εμφανίσει κάποιες επιλογές για Format στο File system εσύ θα επιλέξεις την τελευταία νομίζω που λέει να μην γίνουν αλλαγές στο file system.

 

Τότε η εγκατάσταση θα διαγράψει ΜΟΝΟ τον φάκελο των Win XP και θα διμηουργήσει νέο φάκελο και θασυνεχιστεί το setup χωρίς να χάσεις τίποτε με την ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ το hardware να μην έχει βλάβη.

 

Sit back and relax while windows installing to your system :lol: :lol:

 

Μόλις τελειώσει το SETUP θυμήσου να κάνεις login με το Ίδιο Username που έκανες και πρίν π.χ User, Κώστας κλπ

 

Enjoy......

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το ghost είναι εργαλείο φιλαράκι' date=' αλλά αν διάβασες καλά το πρώτο πόστ μάλλον το παιδί δεν έχει το πρόγραμμα, και μάλλον όταν πάρεις ghost στην κατάσταση που είναι το PC, μάλλον δεν λύνεις τίποτε. Οπότε... ας το κρατήσει για επόμενη λύση..... τώρα δεν τον βολεύει εκ των πραγμάτων.[/quote']

 

Φιλαράκι τακ αυτό το έχουμε καταλάβει εδω και καιρό.Το πρόγραμμα το πρότεινα προς αποφυγήν τέτοιων καταστάσεων στο μέλλον.

 

Μετά το format άλλοι περνάνε 1 παιχνίδι και άλλοι ένα κάρο software και κάνουν παραμετροποιήσεις του λειτουργικού και των προγραμμάτων τους που τους εξυπηρετούν. Προφανώς ανοίκεις στους πρώτους, που μετά τo setup win ή περνάνε 1-2 εφαρμογές

 

Όχι,ανήκω σε μια τρίτη ομάδα που ξέρει τι θέλει και το κάνει γρήγορα.

 

Τέτοια προβλήματα λύνει και το 1ο εξάμηνο του τ.ε.ι. πληροφορικής στα Γκλάβαρα δεν είναι ανάγκη να είσαι 12 χρόνια επαγγελματίας,αλήθεια γιατί το ανέφερες.

Τέσπα μην αφήσουμε τώρα προσωπικές αντιπάθειες να **νε το ποστ.

 

Ποιά αντιπάθεια Χριστιανέ μου διάβασε από την αρχή τι γράφω και τι γράφεις..... ή την μύγα έχεις και μυγιάζεσαι ή την σφίγγα και σφίγγεσαι τι να πώ? Εγώ πάντως δεν ανήκω σε καμία ομάδα κάνω την δουλειά μου..... από κομπογιαννίτες έχει δει το μάτι μου ....... εδώ δεν ρώτησε το παιδί τι ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ γράφει "και τώρα τι κάνω"

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... Αυτό που έγινε τελικά ήταν να έρθει την ίδια μέρα ένας τεχνικός και να μου πάρει το σκληρό. Απ' ότι μου είπε ήταν hardware το πρόβλημα. Έψαξε για κάτι χαμένα αρχεία (δυστυχώς δεν βρέθηκαν αυτά που ήθελα) και έκανε format. Τουλάχιστον τώρα το pc φυσάει και πάλι! :D

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου