Προς το περιεχόμενο

Κοστολογώντας το χειροποίητο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαρέντιλ πέρα από το διαφορετικό scaling που ζήτησες και διαφορετικούς μαγνήτες γιατί να έφτιαχνες κάτι χειροποίητο από το να μόνταρες μία sg reissue όπως είπαν και παραπάνω?Ή απλά το κανες από προσωπικό ενδιαφέρον για να μάθεις τι τιμές ζητάει ο τύπος αυτός?)

 

Περιέργεια και ελεύθερος χρόνος. Δεν έχω φιλοδοξία για κάτι χειροποίητο και πιθανότατα δε θα μπορώ ποτέ να το χρηματοδοτήσω.

Κι αν ηθελα ντε και καλά να μοντάρω πάνω σε μια καλή βάση, θα φρόντιζα να καλύψω λίγο τον κώλο μου: θα έστηνα καραούλι για "SG project" στο ebay και θα περίμενα μέχρι να προκύψει κάτι που να μου κάνει. ;)

 

Πόσοι θα τα έσκαγαν στον κύριο jerry και πόσοι θα προτιμούσαν πχ κάτι τέτοιο?...

http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_standard_reissue_vos_fc.htm

 

Έτσι. Πολύ δύσκολο να "ρισκάρεις" (με ή χωρίς εισαγωγικά) σε αυτή την κατηγορία τιμής, ειδικά αν δεν έχεις την ευχέρεια να περνάς μια φορά τη βδομάδα (που λέει ο λόγος) από το εργαστήριο να δεις πως προχωράει το πράγμα...

 

[...]-Για την Ελλαδα:

Αν υποθεσουμε οτι τα υλικα για μια ηλ. κιθαρα κοστιζουν 600e,

και ο κατασκευαστης δουλεψε πανω της για εναμισυ μηνα (σε μαστορ-ωρες,απο σχεδιο και επιλογη των ξυλων εως σεταπ),και ζητησει 2000e γι'αυτο το οργανο,(γιατι δυσκολα θα ζητησει παραπανω αφου τον συγκρινουν με Gibson και PRS..)με ποσα πληρωνεται?

1400e....για εναμισυ μηνα...

Δηλαδη μισθος ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ...οχι μαστορα...(και ποια εξοδα τωρα...)

 

Παρτε καλυτερα απο Ασιατες,

αυτοι στις χωρες τους πληρωνονται καλυτερα...

 

 

Εδώ είναι το ζουμί και το βασικό σημείο που σκέφτομαι όλη μέρα. Για μένα τα δύο χιλιάρικα είναι βουνό, γι' αυτόν που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα είναι τρεις μήνες πάνω απο την κιθάρα μου...μένει στην τσέπη κάτι που να αξίζει πραγματικά τον κόπο;

Αναρωτιέμαι...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ θεωρώ ανούσιο το να φτιάχνεις ένα ηλεκτρικό όργανο σε οργανοποιό, εκτος και άμα εχεις στο μυαλό σου κάτι ιδιαίτερο, και δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις εκπτώσεις σ'αυτό.

 

Κατα τα άλλα δε πιστεύω πως με τα ίδια λεφτά θα πάρεις απο οργανοποιό ηλεκτρική κιθάρα που θα ακουγεται ή θα παίζει καλύτερα. Απλά θα φαίνεται πιο κοντά σ'αυτό που θες (αντε ναχει και κανενα περιεργο wiring, ή να έχει καμια κατασκευαστική ευκολία όπως φαγωμα του σωματος στο σημειο που δενει το μπρατσο)

 

με λίγα λόγια, δηλαδή, πιστεύω πως (ΑΝ ΔΕ θες ντε κ καλα κατι ιδιαιτερο, ετσι?) το να αναθεσεις σε οργανοποιό να σου φτιάξει ηλεκτρική κιθάρα είναι σαν να χρησιμοποιείς παχυμετρο για να μετρήσεις τοίχο απο τουβλα.

 

 

προσωπική αποψη βέβαια :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Μακροΐσκιωτος. Για να απαντήσω στην ερώτησή του - που έχει τεθεί άπειρες φορές βέβαια αλλά κουβέντα κάνουμε - προσωπικά θα έπρεπε να έχω φάει πολλά ψωμιά με αρκετές SG για να πάω σε κοστουμάκι. Θα ήξερα ακριβώς τι ήθελα, πώς το ήθελα και γιατί. Και να πω και μια αμαρτία μου: θα τη ζητούσα από διάσημο luthier, όχι απαραίτητα απ΄το custom shop της Gibson αλλά από κάποιον που φτιάχνει κιθάρες γνωστές, πχ. Grosh, MotorAve ή από Ευρωπαίους πχ. κάποιον Hausell. Βέβαια αυτοί έχουν τα δικά τους μπασταρδεμένα σχέδια, οπότε μπορεί τελικά να έπαιρνα μια SG-like όπως μια Electrajet dual P-90.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το ζουμί και το βασικό σημείο που σκέφτομαι όλη μέρα. Για μένα τα δύο χιλιάρικα είναι βουνό, γι' αυτόν που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα είναι τρεις μήνες πάνω απο την κιθάρα μου...μένει στην τσέπη κάτι που να αξίζει πραγματικά τον κόπο;

Αναρωτιέμαι...

Οχι βεβαια...

Και το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει καν (σπανιως) ουτε "ηθικη αμοιβη"...

Έτσι. Πολύ δύσκολο να "ρισκάρεις" (με ή χωρίς εισαγωγικά) σε αυτή την κατηγορία τιμής, ειδικά αν δεν έχεις την ευχέρεια να περνάς μια φορά τη βδομάδα (που λέει ο λόγος) από το εργαστήριο να δεις πως προχωράει το πράγμα...

Εδω ειναι ενα θεμα...

 

Περιέργεια και ελεύθερος χρόνος. Δεν έχω φιλοδοξία για κάτι χειροποίητο και πιθανότατα δε θα μπορώ ποτέ να το χρηματοδοτήσω.

Εδω σε βρισκω αρκετα φαλτσο...

Αυτο ισοδυναμει με τηλεφωνικη φαρσα,και δειχνει οτι δεν πολυσεβεσαι το επαγγελμα...

Μιλαμε για το χρονο καποιου ανθρωπου που ισως ειναι πιο πολυτιμος απ'οσο νομιζεις εσυ που εχεις χρονο για "να σκοτωνεις"...(για μενα οτι πολυτιμοτερο,ειναι πολυ μικρη η ζωη..)

 

-Υπηρχε κι αλλος,"δημοσιογραφικος τροπος" να το κανεις:

Να του πεις οτι θα γραψεις θεμα σε φορουμ και θα διαφημιστει (τσαμπα,ε?)

και στη χωρα μας...

 

-Αυτο οι οργανοποιοι το λενε "μπλαμπλαδες",ειναι συνηθες φαινομενο,και περιλαμβανεται στη "χασουρα" της δουλειας.Πολυ συχνα ομως γινεται κερδος,γιατι ο μπλαμπλας λεει για να λεει,αλλα ακουει κι ενας φιλος του που θελει και κανει...

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σε βρισκω αρκετα φαλτσο...

Αυτο ισοδυναμει με τηλεφωνικη φαρσα,και δειχνει οτι δεν πολυσεβεσαι το επαγγελμα...

Μιλαμε για το χρονο καποιου ανθρωπου που ισως ειναι πιο πολυτιμος απ'οσο νομιζεις εσυ που εχεις χρονο για "να σκοτωνεις"...(για μενα οτι πολυτιμοτερο,ειναι πολυ μικρη η ζωη..)

 

-Υπηρχε κι αλλος,"δημοσιογραφικος τροπος" να το κανεις:

Να του πεις οτι θα γραψεις θεμα σε φορουμ και θα διαφημιστει (τσαμπα,ε?)

και στη χωρα μας...

 

-Αυτο οι οργανοποιοι το λενε "μπλαμπλαδες",ειναι συνηθες φαινομενο,και περιλαμβανεται στη "χασουρα" της δουλειας.Πολυ συχνα ομως γινεται κερδος,γιατι ο μπλαμπλας λεει για να λεει,αλλα ακουει κι ενας φιλος του που θελει και κανει...

 

Perfect pitch σίγουρα δεν έχω. ;D

 

Εικόνα για το πόσο χρόνο ημερησίως έχω για σκότωμα δεν έχει κανείς απ'το forum φίλε yann, πιθανώς ούτε οι φίλοι με τους οποίους συναντιέμαι μια στο τόσο.

Δήλωσα κάπου ότι εμφανίστηκα στον μάστορα ως αποφασισμένος πελάτης με δύο χιλιάρικα να μου ζεματάνε την τσέπη; Ή μήπως δεν ενδιαφέρω τον κλάδο ως πιθανός πελάτης επειδή η ακριβότερη κιθάρα που έχω πάρει έκανε € 700 και έκανα μήνες να συνέλθω οικονομικά απ'την αγορά της;

Προς ενημέρωσή σου, του είπα άμεσα ότι στην παρούσα φάση δεν μπορώ να διαθέσω τα λεφτά που ζητά (και που δε μου φαίνονται και πάρα πολλά τελικά).

 

"Μπλαμπλάς" είμαι ήδη ή θα ήμουν αν το χειριζόμουν..."δημοσιογραφικά"; Αυτό δεν κατάλαβα...

Και δυο λόγια για το σεβασμό στο επάγγελμα και τον παραλληλισμό με τηλεφωνικές φάρσες...θα σκεφτόσουν τα ίδια αν έβρισκα το τηλέφωνο σου και κάναμε μια ανάλογη θεωρητική κουβέντα;

 

Έχοντας κι εγώ έναν τεχνίτη στην οικογένεια (δεν δραστηριοποιείται στα μουσικά όργανα), έχω πολύ σαφή εικόνα για το είδος πελατών που περιγράφεις. Δεν έχω την παραμικρή ομοιότητα μαζί τους όμως. :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικόνα για το πόσο χρόνο ημερησίως έχω για σκότωμα δεν έχει κανείς απ'το forum φίλε yann, πιθανώς ούτε οι φίλοι με τους οποίους συναντιέμαι μια στο τόσο.

Εγω ειδα μονο την εικονα που μου εδωσες σ'αυτο το θεμα! ;)

 

 

Δήλωσα κάπου ότι εμφανίστηκα στον μάστορα ως αποφασισμένος πελάτης με δύο χιλιάρικα να μου ζεματάνε την τσέπη; Ή μήπως δεν ενδιαφέρω τον κλάδο ως πιθανός πελάτης επειδή η ακριβότερη κιθάρα που έχω πάρει έκανε € 700 και έκανα μήνες να συνέλθω οικονομικά απ'την αγορά της;

Δεν χρειαζεται να το δηλωσεις,προκυπτει,οποιος εχει ματια βλεπει (οτι θελει,κρινει οπως θελει,εκτος και αν διευκρινησεις απο πριν)...

 

Ή μήπως δεν ενδιαφέρω τον κλάδο ως πιθανός πελάτης επειδή η ακριβότερη κιθάρα που έχω πάρει έκανε € 700 και έκανα μήνες να συνέλθω οικονομικά απ'την αγορά της;

 

Σ'αυτο μπορω να σου απαντησω μονο προσωπικα:

Εχω δουλεψει πολλες για "αφραγκους",εν γνωσει μου και μετα χαρας...

και εχω αρνηθει σε "φραγκατους" και σε καποιες "φιρμες" κι ας ηταν και φιλοι....

Αυτο γιατι βλεπω μονο την προσωπικοτητα του ατομου,οχι το κοινωνικο η οικονομικο του στατους! Και δε θελω να μιλησει καμμια "φιρμα" για τη δουλεια μου,αλλα η ιδια η δουλεια μου,κι η δουλεια η ιδια μιλαει καλυτερα απο οποιοδηποτε στομα...;)

-Ο κλαδος χωριζεται σε διαφορα μερη.Τον Dantzig πχ,σιγουρα δεν τον ενδιαφερεις,

οι παραγγελιες ξεκινανε απο τα 16 χιλιαρικα.... ::)

http://www.dantzig.com

 

 

Προς ενημέρωσή σου, του είπα άμεσα ότι στην παρούσα φάση δεν μπορώ να διαθέσω τα λεφτά που ζητά (και που δε μου φαίνονται και πάρα πολλά τελικά).

 

 

Οχι "μου",...προς ενημερωση ολων οσων θα μπορουσαν να εχουν παρεξηγησει τον τροπο που το παρουσιασες!  ;)

-Αυτο του το ειπες εξαρχης,ή αφου ο ανθρωπος "εφαγε" το χρονο του να βγαλει τιμη στα specs σου?

 

"Μπλαμπλάς" είμαι ήδη ή θα ήμουν αν το χειριζόμουν..."δημοσιογραφικά"; Αυτό δεν κατάλαβα...

Ο μπλαμπλας ειναι αυτος που λεει αλλα δεν κανει...(και ξερει οτι δεν θα κανει..)

-Αν το χειριζοσουν "δημοσιογραφικα",θα'χες εξαρχης την εκτιμηση μου (χωρις αυτο να σημαινει τιποτα,απλως δεν θα "στην ειχα πει").

 

Και δυο λόγια για το σεβασμό στο επάγγελμα και τον παραλληλισμό με τηλεφωνικές φάρσες...θα σκεφτόσουν τα ίδια αν έβρισκα το τηλέφωνο σου και κάναμε μια ανάλογη θεωρητική κουβέντα;

 

Τηλεφωνο - μεϊλ,ποια η διαφορα? -καλυτερα τηλεφωνο,γλυτωνεις το γραψιμο...

-Αν μου'λεγες εξαρχης οτι δεν θα παρεις -ή ισως- αλλα θελεις να ξερεις,μαλλον θα σου'λεγα οτι θα'θελες να ξερεις... ;)

Αν ομως μου το πηγαινες οπως (δειχνει στο θεμα οτι) πηγε.... :-X

 

Έχοντας κι εγώ έναν τεχνίτη στην οικογένεια (δεν δραστηριοποιείται στα μουσικά όργανα), έχω πολύ σαφή εικόνα για το είδος πελατών που περιγράφεις. Δεν έχω την παραμικρή ομοιότητα μαζί τους όμως. :)

Δειχτο ντε,...

και προσεχε μην "περνας" λαθος εικονα! (αν δεν σε ενδιαφερει προσωπικα η "εικονα" σου ειναι αλλη υποθεση,εισαι και μοντουλατορας ομως!)

;)

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρώ ότι "μου την είπες".

Κατανοώ ότι το thread σε "τσίγκλισε" επαγγελματικά και δεν υπάρχει κάτι το επιλήψιμο σ' αυτό.

Ομολογώ πάντως πως με αυτά τα δεδομένα

 

Εχω δουλεψει πολλες για "αφραγκους",εν γνωσει μου και μετα χαρας...

και εχω αρνηθει σε "φραγκατους" και σε καποιες "φιρμες" κι ας ηταν και φιλοι....

Αυτο γιατι βλεπω μονο την προσωπικοτητα του ατομου,οχι το κοινωνικο η οικονομικο του στατους!

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

 

δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα αντιμετώπιζες εσύ τον Ιρλανδό Earendil Ο' Hara που θα ζητούσε πληροφορίες για τη δουλειά σου.

 

Ο Έλληνας Earendil ξαναδιάβασε το thread και δε βλέπει κάτι το επιλήψιμο στις πράξεις του. Θες να του προσάψουμε ότι ανακατεύεται πολύ, και χωρίς λόγο; Από μένα ελεύθερα. Δε νομίζω ότι έκανα και φόνο όμως. 8)

 

 

Για τη "σωστή εικόνα" και το κατά πόσο την έπληξα με αυτό το thread μπορούμε να συζητήσουμε με την πρώτη αφορμή (γιατί όχι και δια ζώσης), αρκεί πρώτα να σε έχω πείσει ότι δεν στέλνω mail για γελάω μετά με τους φίλους μου.

 

 

Πολύ φιλικά,

Γιάννης  :) :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προσεχε μην "περνας" λαθος εικονα! (αν δεν σε ενδιαφερει προσωπικα η "εικονα" σου ειναι αλλη υποθεση,εισαι και μοντουλατορας ομως!);)

 

Σόρι αλλά κι εσύ έχεις διακριτικό τίτλο στο noiz και αν είναι κάποιος να επηρεάσει τον αναγνώστη ΑΥΤΟΥ του θέματος λόγω τίτλου, αυτός δεν είναι ο mod ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου:

Η τιμή ενός προιόντος, όποιο κι' αν είναι αυτό, είναι μια πληροφορία στην οποία θα πρέπει να μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε, θέλει ή δεν θέλει να το αγοράσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου:

Η τιμή ενός προιόντος, όποιο κι' αν είναι αυτό, είναι μια πληροφορία στην οποία θα πρέπει να μπορεί να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε, θέλει ή δεν θέλει να το αγοράσει.

 

συμφωνώ κι εγώ σ'αυτό.

 

και για να μην χάνει και ο άνθρωπος τον καιρό του βγάζοντας τιμές για τον καθένα, ας κατσει μια φορά να φτιάξει ένα τιμοκατάλογο χοντρικα-χοντρικά τουλάχιστον να ξέρει ο επίδοξος πελάτης τι θα πληρωσει στο περιπου.

 

εγώ προσωπικά δε θα ζητούσα πολύ μεγάλη ακρίβεια στην τελική τιμή, της ταξης των εκατονταδων ευρώ μου φαινεται μια καλη προσέγγιση ;)

 

απο την άλλη, καταλαβαινω πως ενα χειροπολιητο όργανο δεν μπορεί να είναι και πάρα πολύ φτηνό (αν θελουμε να ειναι πολύ προσεγμενο) απλά το πρόβλημα εδώ έγκειται στο οτι για ηλεκτρικά όργανα, κατα 99% δεν μας χρειάζεται να καταφύγουμε στον οργανοποιό, όπως λέω και παραπάνω.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου