Προς το περιεχόμενο

Αποριες fender 600 champ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενω αυτες τις μερεσ αυτον τον ενισχυτη ;D ;D. Κ εχω μερικες αποριες:

 

1) Σε τι χρησιμευουν οι 2 εισοδοι? ??? high και low? Δηλαδη ποια η διαφορα??

2)Εχω ακουσει οτι τους λαμπατους πρεπει να τους αφηνεισ να ζεστενονται. Δηλαδη θα πρεπει να τον ανοιγω κ να τον

αφηνω ετσι χωρις να παιζω για λιγο?? κ αν ναι, για ποσο??

 

3) ΑΝ θελετε, πειτε κ τη γνωμη σας για τον ενισχυτη  :P

 

Ευχαριστω,  Mike

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

1) Η low gain είσοδος έχει λίγο "χαμηλωμένο" το σήμα και ως εκ τούτου βρωμίζει λίγο πιο δύσκολα. Για να καταλάβεις τι εννοώ είναι (σε σχέση με τι high gain) είναι σαν να παίζεις με το volume της κιθάρας στο "7".

 

2) Σε σχέση με το ζέσταμα..... ανοιξέ τον και ρίχτου.  :)

 

3) Μικρό είναι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερααααα

 

μια χαρα ενισχυτακι για μελετη σε φιλικες προς γειτονες εντασεις !! εχει τον ηχο της λαμπας και εαν μελλοντικα παρεις και ενα box ηχειο μπορεις να παρεις την εξοδο του ενισχυτη και να το ριξεις στην καμπινα και παλι θα παιξει μια χαρα (δε λεμε να το ριξεις σε καμια καμπινα με 4Χ12'' αλλα με ενα 10 ή και 12'' μια χαρα θα παιξει)

 

ασε ποθ δε χορταινεις να το βλεπεις πολυ ομορφο !!

 

καλοπαιχτο φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια!

 

Γι' αυτους τους ενισχυτες κυκλοφορουν και διαφορα upgrade kits.

 

Αυτο το κιτ περιεχει τους πυκνωτες Jupiter, τους οποιους εχω δοκιμασει στον δικο μου twin reverb και οσο περναει ο καιρος διαπιστωνω την ηχητικη τους ανωτεροτητα απεναντι σε πιο "off the self" πυκνωτες.

 

Αν θελεις να παρεις μονο τους Jupiters δες εδω.

 

Επισης αν ισχυει αυτο που γνωριζω, οτι δηλαδη οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες που ειναι εγκατεστημενοι στους μοντερνους fender ειναι της IC (illinois capacitors) οι οποιοι παρα το ονομα ειναι Tαιβανεζικοι, καλο ειναι να αντικαθιστανται απο Sprague Atoms (USA) ή TAD Audiocaps (Germany).

Λεγεται οτι προκαλουν ghost/out of tune notes λογω μαπα "φιλτραρισματος".

Αυτο ειναι πληροφορια την οποια δεν εχω διασταυρωσει, αλλα την εχω διαβασει σε βιβλιο του Gerald Weber.

 

Πρεπει να τον αφηνω λιγο ανοιχτο πριν παιξω ή ορμαω με τη μια?? :P

 

Καλο ειναι να αφηνεις λιγο χρονο για να ζεσταθουν καλυτερα τα νηματα. Ετσι τα προστατευεις λιγο παραπανω απο το να παιξεις με τη μια 10/10...

 

 

(δε λεμε να το ριξεις σε καμια καμπινα με 4Χ12'' αλλα με ενα 10 ή και 12'' μια χαρα θα παιξει)

 

και γιατι οχι?... αν ταιριαζουν τα φορτια, βαλ'το και θα δεις...  ;) :o

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επομενος στοχοσ λοιπον ειναι μια καμπινα  :P. προς το παρον θα δω τι λεει "μαμισιος" και μετα βλεπω για μετατροπες.

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια, να στε καλα!! ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντος τον αφηνω στο stanby κανα 10 λεπτο..( ακουω διαφορα αμα παιξω κατευθειαν η αν περιμενω..)

 

E όχι και δεκάλεπτο!!!!  :o :o :o :o ;D ;D Ένάμισι λεπτό φτάνει και παραφτάνει...

 

Ωραίος και πανέμορφος. Έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν, αν θες κι άλλες γνώμες ψάξε λίγο, ο Χαρίλατρον έχει παραθέσει και κλιπάκια και τον έχει συνδέσει με καμπίνα (το upgrade που πιστεύω ότι αξίζει να γίνει πρώτο πριν αρχίσουμε να ανησυχούμε για τους πυκνωτές, κατά τη γνώμη μου)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου