Προς το περιεχόμενο

Καποιες ερωτησεις για διαφορες λειτουργιες την Tonelab Le.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια , ειμαι αναμεσα στην Tonelab και το Nova system . Αλλα εχω καποιες ερωτησεις για τις λειτουργιες την Tonelab.Λοιπον εχουμε και λεμε :

1.Μπορω στην TL να μην χρησιμοποιω κανενα AMP model & Cabinet model και να χρησιμοποιω μονο τα εφε χρησιμοποιωντας τον "καθαρο"τον ενισχυτη μου .

2.Μπορω να την χρησιμοποιω και σαν preset mode αποθηκεουνυας ηχους στο καθε διακοπτακι και σαν pedal board ανοιγοκλεινοντας  τα συγκεκριμενα εφε στο καθε διακοτακι και εχοντας κανενα AMP model & Cabinet model  χρησιμοποιωντας τον "καθαρο"τον ενισχυτη μου .

3.Γινεται να την συνδεσω κατευθειαν σε κονσολα ? Εκει θα πρεπει αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω ΑMP model & Cabinet model ΣΩΣΤΑ?

4.Σε οτι αφορα dist(stompbox),wah , comp εχω δει οτι ειναι ολα στο διακοπτακι pedal.Γινεται  να εχω και τα τρια μαζι 'η να ανοιγιλεινω και τα τρια οποτε θελω.Αν οχι πρεπει να εχω ξεχωριστα πεταλια για wah , comp.

5.Μπορω αν εχω καποιο preset με π.χ. drive & delay μαζι σε μια μνημη να ανοιγοκλεισω αν θελησω εκεινη στην στιγμη ενα π.χ.  modulation(phaser )

Αυτα ..Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι

2. Ναι

3. Ναι.Ναι

4. Οχι μονο 1 fx την φορα, εκτος απο το dirt που αρκετοι απο εμας χρησιμοποιουμε τα amp models ως drives (αλλα με κλειστες καμπινες)

5. Ναι

;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θα χρειαστω ενα ξεχωριστο πεταλακι για comp και ενα για wah για να τα εχω ολα μαζι σωστα ? Αυτα θα τα συνδεω στο effect loop της πεταλιερας?Και με τετοιο setup παλι θα μπορω να καρφωσω κατευθειαν σε κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα comp θα χρειαστεις μονο κατα την γνωμη γιατι ο compressor της tl στα αυτια μου δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο σε αντιθεση με το wah της που ειναι καλο

Και παλι θα μπορεις να την καρφωσεις κατευθειαν σε κονσολα  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενας που θα μου προτεινατε ? Να κοιταξω καποιον απο τους Barber Tone Press,Electro Harmonix Black Finger ,Electro Harmonix White Finger , T-rex Compnova , η εχετε καποιον αλλο να μου προτεινετε? Δηλαδη θα εχω τον κομπρεσσορα στο FX Loop και θα τον ανοιγοκλεινω απο το διακοπτακι της TL το Control και στο Pedal θα εχω τα drive (stompboxes) και wah πως θα εχω? Δεν πρεπει να καρφωσω ενα στο input της TL.Booster πως μπορω να εχω?Ευχαριστω για τις μεχρι τωα απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έξτρα κομπρέσορα που θα έχεις, ΔΕΝ θα τον βάλεις στη λούπα αλλά σε σειρά, στο in.

Δηλαδή:

Κιθάρα > κομπρέσορας > tonelab > ενισχυτής

 

EDIT: δεν μπορείς να έχεις 2 stompboxes του tonelab μαζι. Δηλαδή wah και καποιο drive. Ως drive χρησιμοποίησε τα drive των ενισχυτών που έχει (αν θες και wah μαζι). Και επειδή για κάποιους ο κομπρέσορας είναι must γιαυτό σου προτείνω να έχεις ξεχωριστό κομπρέσορα και να τον έχεις στο in της πεταλιέρας.

Όσο για booster, να φαν κι οι κότες...!! ψάξε λίγο και θα βρεις πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η TL εχει Booster δεν χρεαιζομαι καποιο εξωτερικο πεταλακι .Αν εγω θελω ντε και καλα Wah & Drive (Stompbox ) Θα πρεπει να εχω ξεχωριστο πεταλακι Wah σωστα?Αυτο θα μπαινει επισης στο input δηλαδη

guitar>wah>compressor>tonelab>amp σωστα?

Εχεις να μου προτεεινεις καποιον κομπρεσσορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η TL εχει Booster δεν χρεαιζομαι καποιο εξωτερικο πεταλακι .Αν εγω θελω ντε και καλα Wah & Drive (Stompbox ) Θα πρεπει να εχω ξεχωριστο πεταλακι Wah σωστα?Αυτο θα μπαινει επισης στο input δηλαδη

guitar>wah>compressor>tonelab>amp σωστα?

Εχεις να μου προτεεινεις καποιον κομπρεσσορα?

 

Όχι, εννοούσα ξεχωριστό booster.....! Είτε κάποιο  booster πεταλάκι (που συνήθως χρωματίζει ωραία τα μεσαία σου) είτε κάποιο πετάλι που απλώς και μόνο αλλάζει ένταση (όπως το αχώριστο για εμένα Boss LS2).

Αν θες ντε και καλά stompbox drive απο το tonelab και συγχρόνως wah...δεν γίνεται!!! Μόνο αν ένα απο τα 2 είναι εξωτερικό (όχι της πεταλιέρας) και μπει στο in.

Εγώ πάντως προτιμώ τα drive των ενισχυτών του tonelab μαζί με το κορυφαίο wah.

To black finger ειναι εξαιρετικός κομπρέσορας. Εγώ χρησιμοποιώ (και είμαι υπερευχαριστημένος) το dynassor του JAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου