Προς το περιεχόμενο

Hard Case vs ABS case και μεταφορά οργάνων σε φορτηγό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω την παρέα,

 

Ήρθε σιγά σιγά η ώρα να μετακομίσω απο Γερμανία, να βάλω τα πράγματα σε ενα φορτηγό και να τα στείλω Ελλάδα λόγω στρατού.

 

Έχω εδώ όλο μου το βιός, δλδ 4 ηλεκτρικές ( Fender MIM strat, Gibson les paul studio worn, epiphone nighthawk και burns brian may) μιά ηλεκτρακουστική Fender μεγέθους Grand Auditorium (GA-45 SCE)  ένα μπάσο Harley Benton και πλήκτρα M-audio 88 πλήκτρων.*

 

Όλα αυτα λοιπόν πρέπει να μπουν σε φορτηγό μαζί με τα υπόλοιπα μου πράγματα, κάτι το οποίο με αγχώνει αφάνταστα (για τις κιθάρες κυρίως δλδ και μετά για τα πλήκτρα και το μπάσο)

 

Για τη strat και τη burns έχω ήδη σκληρές θήκες (μια hard case της fender για τη στρατ -την κλασική tweed- και μια σκληρή πλαστική για την burns που μου φαίνεται πως είναι ABS).

 

Δεν έχω θήκες δλδ για την les paul, την nighthawk το μπάσο και την ηλεκτρακουστική. Και θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:

 

1. Οι ABS θήκες προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία από τις κλασικές hard case?

 

Δλδ να προτιμήσω αυτή http://www.thomann.de/gb/thomanneguitarcase_lpstyle.htm από αυτή http://www.thomann.de/gb/thomann_les_paul_formkoffer.htm ? (η τιμή είναι ίδια απ ότι βλέπετε)

 

2. Αυτές από plywood τι λένε σε σχέση με τις παραπάνω;

 

3. Να προτιμήσω ορθογώνιες θήκες από αυτές που είναι στο σχήμα της κιθάρας (μου φαίνεται πιο λογικό μιας και στοιβάζονται πιο εύκολα, ειδικά σε φορτηγό...)

 

4. Καμιά άλλη ιδέα περι της μεταφοράς? Θα τις τυλίξω με bubblewrap τριγύρω καλά, ελπίζω να είναι επαρκές

 

5. Επειδή μια απ ολες θα προσπαθήσω να την σώσω απο το φορτηγό παίρνοντας την μαζί μου στο αεροπλάνο: Αν πάω στο αεροδρόμιο με hard case ρισκάρω να μου πουν να βάλουν την κιθάρα cargo? όσες φορές πέρασα κιθάρα από ελλάδα γερμανία με soft case δεν είχα πρόβλημα, δεν ξέρω απο γερμανια προς ελλάδα τη παίζει όμως γιατι λογικά θα ειναι πιο αυστηροί.....

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για όποιες ιδέες / συμβουλές! ;D ;D

 

 

 

ΥΓ : Τις κιθάρες δεν τις αναφέρω για τίποτα άλλο πέρα από πληρότητα  :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως να πάρω αυτά τα Harley Benton Flight Cases?

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_flight_case_wood_guitar.htm

 

Αυτά είναι που έλεγα με το plywood... Έχει και άλλες που είναι αλουμίνιο αλλά πάνε στο 100αρι και δε βλέπω για les paul.

 

Επίσης για την ακουστική για τα μέτρα της μόνο απλή hard case υπάρχει και αρχίζω και ανησυχώ.. ίσως πάρω την ακουστική στο αεροπλάνο.

 

Thanks και πάλι!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από τις θήκες που θα πάρεις, γνώμη μου είναι όλες μαζί τις κιθάρες, μέσα στις θήκες τους, να τις τοποθετήσεις σε ένα ξύλινο κιβώτιο, που ή θα αγοράσεις, ή θα κατασκευάσεις από σανίδες πχ. Επίσης θυμήσου να κολλήσεις και τα γνωστά εύθραυστον απ όξω απ τη κάσα  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ Μανώλη και Samy :)

 

Samy θα το προσπαθήσω αυτό με το κιβώτιο αλλά δεν έχω ουτε εργαλεία ούτε χρόνο ούτε χρήμα... (άμπαλος)

 

Μανώλη είναι όντως πιο ανθεκτικές οι ABS?

 

Ευχαριστώ!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη είναι όντως πιο ανθεκτικές οι ABS?

Θεωρητικά αλλά είναι πολύ σχετικό. Όλα τα υλικά έχουν τα όριά τους.

 

Στο κατάστημα που θα πας, να ζητήσεις να δεις και τους δύο τύπους, έτσι ώστε να πάρεις μία καλύτερη εικόνα.

 

Άσχετα όμως από την βαλίτσα, καλό είναι να τοποθετηθούν σε τέτοιο σημείο ώστε να μην πέσει κάτι πάνω στις θήκες κατά την μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάς την κιθάρα σου στο αεροδρόμιο. Να τη στείλεις όπως και τις άλλες οδικώς.

 

Τα ενδεχόμενα είναι α) να σου ζητήσουν να πληρώσεις έξτρα εισιτήριο γι' αυτήν και β) να στη φορτώσουν σαν αποσκευή - ρισκάροντας να τη βρεις δυο κομμάτια στην παραλαβή. Ο λόγος είναι ότι αναπτύσσονται τρομακτικά χαμηλές θερμοκρασίες και τρελές πιέσεις εκεί πάνω και σπάνε μπράτσα λόγω της βέργας ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

Ακόμη και όσοι έχουν ειδικες θήκες, ξεκουρδίζουν χορδές, χαλαρώνουν μπράτσα κλπ ρισκάρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάς την κιθάρα σου στο αεροδρόμιο. Να τη στείλεις όπως και τις άλλες οδικώς.

 

Τα ενδεχόμενα είναι α) να σου ζητήσουν να πληρώσεις έξτρα εισιτήριο γι' αυτήν και β) να στη φορτώσουν σαν αποσκευή - ρισκάροντας να τη βρεις δυο κομμάτια στην παραλαβή. Ο λόγος είναι ότι αναπτύσσονται τρομακτικά χαμηλές θερμοκρασίες και τρελές πιέσεις εκεί πάνω και σπάνε μπράτσα λόγω της βέργας ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

Ακόμη και όσοι έχουν ειδικες θήκες, ξεκουρδίζουν χορδές, χαλαρώνουν μπράτσα κλπ ρισκάρουν...

 

Πω, thanks.... δεν μου χει τυχει ποτέ ελλάδα να μου αρνηθούν να βάλουν κιθάρα στην καμπίνα (στα ντουλαπάκια δλδ) αλλα γερμανία όντως δεν ξέρω τι παίζει και παρότι θα πετάξω με aegean είναι ρίσκο...

 

Σ ευχαριστώ πολύ Tamtam!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.... Λοιπόν θα σου πω κ εγω τι είδα μπας κ σε βοηθήσει.....επιστρέφοντας πριν απο 5 μήνες Ελλάδα, με πτήση της aegean, απο το αεροδρόμιο του Μονάχου, πέτυχα γνωστό έλληνα λαϊκό τραγουδιστή με την ορχήστρα του. Άπαντες είχαν τα όργανα τους σε soft case (δεν είδα κάποιον να εχει hard case) κ τα πήραν όλοι μαζί τους στην καμπίνα κ τα βάλανε στα ντουλαπάκια (κιθάρες, μπάσο, πλήκτρα, τουμπερλεκια). Δεν ξερω αν τους χρεώθηκε κατι επιπλέον. Εναλλακτικά θα μπορούσες να τηλεφωνησεις στην aegean κ να το ξεκαθαρισεις. Με soft case ξερω οτι μπορείς κ τα παίρνεις καμπίνα, εχω δει άπειρες φορες στην επιστροφή μου προς Ελλάδα. Για τυχόν επιπλέον χρεώσεις δεν γνωρίζω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άπαντες είχαν τα όργανα τους σε soft case (δεν είδα κάποιον να εχει hard case) κ τα πήραν όλοι μαζί τους στην καμπίνα κ τα βάλανε στα ντουλαπάκια (κιθάρες, μπάσο, πλήκτρα, τουμπερλεκια).

 

Έχω εδώ όλο μου το βιός, δλδ 4 ηλεκτρικές ( Fender MIM strat, Gibson les paul studio worn, epiphone nighthawk και burns brian may) μιά ηλεκτρακουστική Fender μεγέθους Grand Auditorium (GA-45 SCE)  ένα μπάσο Harley Benton και πλήκτρα M-audio 88 πλήκτρων.*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου