Προς το περιεχόμενο

Hard Case vs ABS case και μεταφορά οργάνων σε φορτηγό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου την παίρνεις καμπίνα ανετότατα....... Εχω δεί κόσμο από Γερμανία προς Ελλάδα να εχει πολλές φορές μουσικά όργανα μαζί. Πάντα όμως σε soft case. Αν δε θές να τη βάλεις ντουλαπάκι, την κρατάς ανάμεσα στα πόδια σου (το εχω δει κ αυτό). Απλά δεν ξέρω αν το παίρνεις σαν χειραποσκευή (που είναι δωρεάν) ή λόγω του όγκου πληρώνεις κάτι έξτρα.

 

To είδες αυτό κατά την απογείωση και προσγείωση?!?

 

Τα τελευταία 15 χρόνια που ταξιδεύω 8-15 φορές το χρόνο στην Ευρώπη δεν το έχω δει ποτέ. Είναι χοντρή παράβαση των κανόνων ασφάλειας και οι αεροσυνοδοί τηρούν τους τύπους (εδώ δεν αφήνουν απλή τσάντα χωρίς να τη βάλεις κάτω από το μπροστινό κάθισμα...). Γενικά απαγορεύουν τα ελεύθερα αντικείμενα προς αποφυγή τραυματισμών σε περιπτώσεις αναταράξεων κατά την απο/προσ-γείωση.

 

Έχω δει ότι συνήθως οι αεροσυνοδοί και το προσωπικό είναι αρκετά φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν. Πρόσφατα ταξίδεψα με Swiss και μια μπάντα έφερε μαζί κιθάρες, μπάσσο, ταμπούρο και κονσόλα μέσα στην καμπίνα. Φρόντισαν να μιλήσουν πρώτα με τα άτομα στην πύλη, οι οποίοι τους έβαλαν πρώτους μέσα στο αεροπλάνο για να κανονισουν την αποθηκευση του εξοπλισμου πριν μπει οποιοσδηποτε άλλος.

 

Οπότε, το κλειδί για την επιτυχία είναι να ζητήσεις αρκετά νωρίς στην πύλη να επιβιβαστείς πρώτος για να αποθηκευτεί το όργανο χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα. Σε αρκετά αεροπλάνα, ένας "κρυφός" χώρος κατάλληλος για θήκη κιθάρας είναι το κενό μεταξύ της τελευταίας σειράς και του τοίχου της τουαλέτας. Σε περίπτωση σκληρής θήκης το στερεώνεις με ενα μπουφάν να μην κοπανάει πέρα δώθε και είσαι κύριος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To είδες αυτό κατά την απογείωση και προσγείωση?!?

 

Τα τελευταία 15 χρόνια που ταξιδεύω 8-15 φορές το χρόνο στην Ευρώπη δεν το έχω δει ποτέ. Είναι χοντρή παράβαση των κανόνων ασφάλειας και οι αεροσυνοδοί τηρούν τους τύπους (εδώ δεν αφήνουν απλή τσάντα χωρίς να τη βάλεις κάτω από το μπροστινό κάθισμα...). Γενικά απαγορεύουν τα ελεύθερα αντικείμενα προς αποφυγή τραυματισμών σε περιπτώσεις αναταράξεων κατά την απο/προσ-γείωση.

 

Έχω δει ότι συνήθως οι αεροσυνοδοί και το προσωπικό είναι αρκετά φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν. Πρόσφατα ταξίδεψα με Swiss και μια μπάντα έφερε μαζί κιθάρες, μπάσσο, ταμπούρο και κονσόλα μέσα στην καμπίνα. Φρόντισαν να μιλήσουν πρώτα με τα άτομα στην πύλη, οι οποίοι τους έβαλαν πρώτους μέσα στο αεροπλάνο για να κανονισουν την αποθηκευση του εξοπλισμου πριν μπει οποιοσδηποτε άλλος.

 

Οπότε, το κλειδί για την επιτυχία είναι να ζητήσεις αρκετά νωρίς στην πύλη να επιβιβαστείς πρώτος για να αποθηκευτεί το όργανο χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα. Σε αρκετά αεροπλάνα, ένας "κρυφός" χώρος κατάλληλος για θήκη κιθάρας είναι το κενό μεταξύ της τελευταίας σειράς και του τοίχου της τουαλέτας. Σε περίπτωση σκληρής θήκης το στερεώνεις με ενα μπουφάν να μην κοπανάει πέρα δώθε και είσαι κύριος.

 

Για να μην εκτροχιάσω αυτό το θέμα, έχω ανοίξει άλλο με τίτλο "Κιθάρες / οργανα ως χειραποσκευές - ξεχάστε το!" εδώ : http://www.noiz.gr/index.php?topic=203300.new#new

 

Μάλλον τρώμε πακέτο...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

double boxing σε χαρτοκουτες και θα εισαι μια χαρα

 

Δηλαδή σκληρή θήκη (κατα προτίμηση ABS), φυσαλλίδες, κούτα, φυσσαλίδες, κούτα?

 

 

 

Επίσης καμιά ιδέα γι αυτό;

 

 

Και άλλη μια ημιανόητη ερώτηση. follow up της προηγούμενης:

 

Το μπάσσο μου είναι αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb1975_na.htm

 

Τα όρια για μεταφορά με DHL είναι στα 120 cm μήκος, και όλες οι σκληρές θήκες που βλέπω έχουν μάκρος οριακά πάνω από 120 cm οπότε δεν θα μπορέσω να το στειλω μάλλον.

 

Πειράζει λέτε να λύσω το μανίκι (ειναι με βίδες) και να το βάλω δύο κομμάτια -σώμα μπράτσο- σε μία κούτα τυλιγμένο προσεκτικά με bublewrap? (η υπόλοιπη κούτα θα ειναι γεμάτη ρούχα)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σκληρή θήκη (κατα προτίμηση ABS), φυσαλλίδες, κούτα, φυσσαλίδες, κούτα?

 

 

 

 

 

και χωρις σκληρή θήκη μια χαρα θα εισαι,καλα ελπιζω να μην εχεις Fender γιατι ΤΖΑΜΠΑ αγχωνεσαι τοση ωρα....

 

edit..ειδα τι εχεις ,τις bolt οn απλα ξεβιδωνεις το μπρατσο και τις βαζεις στη βαλιτσα μαζι με τα ρουχα σου,το εχω κανει...20αδες φορες... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχω εδώ όλο μου το βιός, δλδ 4 ηλεκτρικές ( Fender MIM strat, Gibson les paul studio worn, epiphone nighthawk και burns brian may) μιά ηλεκτρακουστική Fender μεγέθους Grand Auditorium (GA-45 SCE)  ένα μπάσο Harley Benton και πλήκτρα M-audio 88 πλήκτρων.*

 

...

 

 

*ΥΓ : Τις κιθάρες δεν τις αναφέρω για τίποτα άλλο πέρα από πληρότητα  :)

 

Την ηλεκτρακουστική, τη les paul και τη nighthawk φοβάμαι κυρίως... Η στρατ ειναι 14-15 χρονών και δε μασάει πολλά πολλά (αλλα είναι η πρώτη μου ηλεκτρική και μεγαλος έρωτας)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

edit..ειδα τι εχεις ,τις bolt οn απλα ξεβιδωνεις το μπρατσο και τις βαζεις στη βαλιτσα μαζι με τα ρουχα σου,το εχω κανει...20αδες φορες... 

 

 

Δηλαδή λες στρατ και μπάσο να τα πάρω δύο κομμάτια σε κούτες (με μπολικο περιτυλιγμα και ρούχα τριγύρω για προστασία?

 

Ειδικά για το μπάσσο θα με βόλευε πολύ...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή λες στρατ και μπάσο να τα πάρω δύο κομμάτια σε κούτες (με μπολικο περιτυλιγμα και ρούχα τριγύρω για προστασία?

 

Ειδικά για το μπάσσο θα με βόλευε πολύ...

 

 

...γιατί

 

 

Τα όρια για μεταφορά με DHL είναι στα 120 cm μήκος, και όλες οι σκληρές θήκες που βλέπω έχουν μάκρος οριακά πάνω από 120 cm οπότε δεν θα μπορέσω να το στειλω μάλλον με DHL.

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου