Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες / οργανα ως χειραποσκευές - ξεχάστε το!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά,

 

Μόλις μίλησα με aegean για να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω την κιθάρα μου ως χειραποσκευή στο αεροπλάνο, και...

 

Πακέτο.

 

Από Ιανουάριο έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και οι τα μουσικά όργανα, εφόσον ξεπερνούν τις διαστάσεις των χειραποσκεύων (56x45x25 αν άκουσα καλά) δεν μπαίνουν καμπίνα - πρέπει είτε να βγει 2ο εισιτήριο για την κιθάρα είτε να πάει cargo (με τη χρέωση βαλίτσας) αφού πρώτα ο ιδιοκτήτης υπογράψει έγγραφο που λέει ότι φέρει ο ίδιος την αποκλειστική ευθύνη για την κιθάρα.

 

 

ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ ΤΩΡΑ! Θα γυρίσω από Γερμανία στη Μυτιλήνη με τα πόδια.

 

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα γυρίσω από Γερμανία στη Μυτιλήνη

 

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

 

μια και μενεις σε πολιτισμενη χωρα με ΙΔΙΩΤΙΚΑ ταχυδρομεια

 

https://www.dhl.de/en/paket/pakete-versenden/weltweit-versenden/paket.html

 

& τους εχεις γραμμενους.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και μενεις σε πολιτισμενη χωρα

 

https://www.dhl.de/en/paket/pakete-versenden/weltweit-versenden/paket.html

 

& τους εχεις γραμμενους.... ;)

 

οφφτοπικ

Αυτό θα κάνω ρε SF... άνοιξα και άλλο θέμα σχετικά με το τι θήκες να πάρω για να τις στείλω με DHL και ήλπιζα να επενέβεις αλλα εις μάτην.... αν θες ρίξε μια ματιά και ρίξε και τα φώτα σου...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κι εγώ αυτό σου είχα γράψει... Καλύτερα με μεταφορική. Όχι στο αεροπλάνο.

Φίλη τσελίστρια που ταξιδεύει συχνά εξωτερικό, αν δεν τους καλύπτει ο διοργανωτής το δεύτερο εισιτήριο για να πάρει το τσέλο στην καμπίνα, απλά νοικιάζει όπου πρόκειται να παίξει.

 

Εδω ο κοντραμπασίστας του Steve Turre την τελευταία φορά στο Μέγαρο Αθηνών και δεν έπαιζε με το δικό του κοντραμπάσο αλλά με νοικιασμένο, τι λέμε τώρα... Ετσι που τα χουν κάνει οι αεροπορικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εγινε απο τοτε που συγχωνευτικε agean/ olympic.

Παει περιπατο ο ανταγωνισμος, και σε λιγο θα δειτε τι εχει να γινει και με τα εισιτηρια...

 

Ετσι που το βλεπω, θα κανονιζω όπου παω να παιξω, να στελνω πρωτα το οργανο με μεταφορικη και μετα θα πηγαινω εγω.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον προηγούμενο μήνα (Μάρτιο), ταξίδεψα με Aegean Θεσ/νίκη - Αθήνα και τούμπαλιν με την κιθάρα επ'ώμου (σε απλή μαλακή θήκη) χωρίς κανείς να κάνει οιαδήποτε νύξη.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βάζω πολύ συχνά κιθάρες  στο αεροπλάνο χωρίς καμία συζήτηση.

Το κοντραμπάσο ή το τσέλο είναι άλλη ιστορία, δεν χωράει σε ντουλαπάκια ούτε βέβαια μπορεί να μείνει στο διάδρομο.

Αύριο μάλιστα σκοπεύω να πετάξω  για Αθήνα με swiss μεταφέροντας μια κιθάρα. Δεν ρώτησα, αλλά το θεωρώ απίθανο να μου δημιουργήσουν θέμα. Τη Δευτέρα, θα την πάρω πάλι σε μια πτήση της Aegean.

Φυσικότητα και ευγένεια θέλει.

Θα σας πω τι έγινε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω πολύ συχνά κιθάρες  στο αεροπλάνο χωρίς καμία συζήτηση.

Το κοντραμπάσο ή το τσέλο είναι άλλη ιστορία, δεν χωράει σε ντουλαπάκια ούτε βέβαια μπορεί να μείνει στο διάδρομο.

Αύριο μάλιστα σκοπεύω να πετάξω  για Αθήνα με swiss μεταφέροντας μια κιθάρα. Δεν ρώτησα, αλλά το θεωρώ απίθανο να μου δημιουργήσουν θέμα. Τη Δευτέρα, θα την πάρω πάλι σε μια πτήση της Aegean.

Φυσικότητα και ευγένεια θέλει.

Θα σας πω τι έγινε....

 

 

Ωραία! Αναμένουμε, ευχαριστούμε!

 

ΥΓ: Η πτήση της Aegean ειναι εσωτερικού ή από εξωτερικό για Ελλάδα;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προηγούμενο μήνα (Μάρτιο), ταξίδεψα με Aegean Θεσ/νίκη - Αθήνα και τούμπαλιν με την κιθάρα επ'ώμου (σε απλή μαλακή θήκη) χωρίς κανείς να κάνει οιαδήποτε νύξη.

 

Δεν σου είπε κανείς τίποτα γιατί η συγκεκριμένη πτήση είναι "της πλάκας" σε σχέση με άλλες διεθνείς.Επίσης υποθέτω οτί δεν πρέπει να είχε και πολλούς επιβάτες στη συγκεκριμένη πτήση.Το λέω γιατί έχει τύχει να κάνω την ίδια πτήση με κιθάρα και κάνανε τα στραβά μάτια μόνο και μόνο επειδή δεν είχε πολλούς επιβάτες ή τουλάχιστον έτσι μου πε η αεροσυνοδός με τα ωραία οπίσθια...  ;D Για δοκίμασε από Θεσ/νίκη για Αμερική...  ;)

 

Εδώ στον Bonamassa "κάνουνε κόλπα" σε διεθνείς πτήσεις και είτε βγάζει 2ο και 3ο εισιτήριο για τις κιθάρες,είτε ταξιδεύει με ιδιωτικά jets.Είναι μέλος στο MLP και στο LPF και το είχε κάνει θέμα και στα δύο forums...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου