Προς το περιεχόμενο

mixing levels..help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδιά :)

 

ήθελα να ρωτήσω διάφορα πράγματα για την μίξη ενός κομματιού σε ένα DAW , και πιο συγκεκριμένα σε ότι αφορά τις στάθμες ενός κομματιού (με ας πούμε 30-50 κανάλια, δηλ. πλήρες κομμάτι, με φωνές κιθάρες τύμπανα, συνθς κτλ κτλ).

 

1) Πόσα db χώρο ενδείκνυται να αφήνει κανείς για το mastering?

 

2) Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι βγήκε στην maximum στάθμη π.χ. -0,5db. Είναι τεχνικό λάθος κάποιος να κάνει κάποιο software compressing (πχ το L2 της waves) με Threshold πάνω από 0,5db? πχ 2-3dB. Η υπόκειται στην κρίση του καθενός και είναι υποκειμενικό ζήτημα?

 

3) Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι βγήκε στην maximum στάθμη π.χ. -10db, δηλαδή χαμηλά. Και έστω ότι θέλουμε -προφανώς- να ανέβει σε ένταση. Το σωστό πιο θα ήταν? να ανεβάσουμε τις στάθμες όλων των καναλιών μία μία? μέχρι πόσο?? προφανώς δεν υπάρχει τυφλοσούρτης, απλά θα ήθελα να ακούσω εσείς τι συνηθίζετε να κάνετε  για να μαθαίνω και εγώ :)

 

4) ας υποθέσουμε ότι σε ένα κομμάτι που πιάνει μέχρι και -7db υπάρχει κάποιο σημείο με υπολογίσιμη χρονική διάρκεια (πχ μια γέφυρα) που έναι πιο δυνατό και παίζει κάπου μεταξύ -1db και -2db.

πως θα χειριζόσασταν το compressing? απο άποψη threshold κυρίως εννοώ. μήπως πριν το compression να χαμηλώσω το ένα μέρος ή να αυξήσω το άλλο?

 

5) υπάρχει κανένα ποστ/ άρθρο/ κάτι τέλος πάντων για να να μελετήσω πάνω σε παρόμοια ζητήματα εντάσεων στη μίξη?

 

6) είναι βλακεία κάποιος να κάνει automation την γενική ένταση? ας πούμε σε κάποιο σχετικά ασθενές μέρος του κομματιού.

 

σόρρυ για την όποια ασχετοσύνη, αλλά με έχει μπερδέψει το όλο θέμα!

δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί παρόμοιο θέμα. αν ναι, παραπέμψτε με  :)

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τσέκαρε αυτά τα 3 αθράκια

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=136

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=79

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=127

 

...και αυτά τα 2 πολύ ενδιαφέροντα θέματα

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164943.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167452.0

 

 

...και νομίζω πως θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι (ή αν μη τι άλλο την κατεύθηνση που θα σε οδηγήσει σε αυτές).

 

:)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τι κανω...ΕΓΩ.. ;D ;D (τα αποτελεσματα των μιξεων μου για να δεις αν σου ταιριαζει η οχι μπορεις να τα ακουσεις στα μαϊσπεσια μου,καλυτερα να ακουσεις της μπαντας μια και ολα τα οργανα ειναι φυσικα εκει)

 

1) Πόσα db χώρο ενδείκνυται να αφήνει κανείς για το mastering?

 

οι ενδειξεις  που συνηθως βλεπεις στο daw σου  δεν ειναι RMS (το μαστερινγκ ανεβαζει το   RMS level) αλλα peak οποτε προσωπικα φροντιζω να μιξαρω ωστε τα peak μου να ειναι στα -0.1 db,αν το daw σου εχει τη δυνατοτητα rms & peak monitoring ταυτοχρονα (το SONAR που χρησιμοποιω την εχει) ενεργοποιησε την για να δεις τη διαφορα,δεν ειχα ποτε μου προβλημα headroom στο mastering.  

 

2) Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι βγήκε στην maximum στάθμη π.χ. -0,5db. Είναι τεχνικό λάθος κάποιος να κάνει κάποιο software compressing (πχ το L2 της waves) με Threshold πάνω από 0,5db? πχ 2-3dB. Η υπόκειται στην κρίση του καθενός και είναι υποκειμενικό ζήτημα?

 

καποιες φορες υπαρχουν καποια peaks (ειδικα αν μιξαρει καποιος τοσο hot οπως εγω) τα οποια κοκκινιζουν στιγμιαια (π.χ.καποιο δυνατο χτυπημα ταμπουρου μπορει να πικαρει στο +1.5 db) αν αυτο μου συμβει μονο 1-2 φορες σε ολο το κομματι,αλλα το υπολοιπο ειναι οκ (δηλ.πικαρει στο -0.1 db) τοτε βαζω ενα limiter με οριο το -0.1 db (ουσιαστικα δηλ.ενεργοποιειται μονο στα 1-2 αυτα peaks) στο  final stereo bus (μετα τον κομπρεσσορα & το eq που ειναι παντα on)

 

 

3) Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι βγήκε στην maximum στάθμη π.χ. -10db, δηλαδή χαμηλά. Και έστω ότι θέλουμε -προφανώς- να ανέβει σε ένταση. Το σωστό πιο θα ήταν? να ανεβάσουμε τις στάθμες όλων των καναλιών μία μία? μέχρι πόσο?? προφανώς δεν υπάρχει τυφλοσούρτης, απλά θα ήθελα να ακούσω εσείς τι συνηθίζετε να κάνετε  για να μαθαίνω και εγώ Smiley

 

εγω καταρχην ανεβαζω ολα τα καναλια το ιδιο,συνηθως αυτο αρκει (αν εχεις κανει ισσοροπημενη λυση) αν δεν μου αρεσει το αποτελεσμα το φτιαχνω

 

4) ας υποθέσουμε ότι σε ένα κομμάτι που πιάνει μέχρι και -7db υπάρχει κάποιο σημείο με υπολογίσιμη χρονική διάρκεια (πχ μια γέφυρα) που έναι πιο δυνατό και παίζει κάπου μεταξύ -1db και -2db.

πως θα χειριζόσασταν το compressing? απο άποψη threshold κυρίως εννοώ. μήπως πριν το compression να χαμηλώσω το ένα μέρος ή να αυξήσω το άλλο?

 

προσωπικα εχω παντα δυο πραγματα on στο final stereo bus,ενα SSL stereo comp (στην ιδια παντα ελαφρια ρυθμιση...μαλιστα χρησιμοποιω ενα...το preset "final mix" του Lillywhite ... ;D & μετα ενα flux eq ,ποτε δεν θα κομπρεσσαρα υπερβολικα το  final stereo bus μου

 

6) είναι βλακεία κάποιος να κάνει automation την γενική ένταση? ας πούμε σε κάποιο σχετικά ασθενές μέρος του κομματιού.

 

ποτε δεν το εχω κανει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδιά :)

 

ήθελα να ρωτήσω διάφορα πράγματα για την μίξη ενός κομματιού σε ένα DAW , και πιο συγκεκριμένα σε ότι αφορά τις στάθμες ενός κομματιού (με ας πούμε 30-50 κανάλια, δηλ. πλήρες κομμάτι, με φωνές κιθάρες τύμπανα, συνθς κτλ κτλ).

 

1) Πόσα db χώρο ενδείκνυται να αφήνει κανείς για το mastering?

 

Στο master out εννοείς φαντάζομαι..5-6db είναι αρκετά για να αφήσουν headroom για το mastering

 

2) Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι βγήκε στην maximum στάθμη π.χ. -0,5db. Είναι τεχνικό λάθος κάποιος να κάνει κάποιο software compressing (πχ το L2 της waves) με Threshold πάνω από 0,5db? πχ 2-3dB. Η υπόκειται στην κρίση του καθενός και είναι υποκειμενικό ζήτημα?

 

Όπως το λες δεν θα συμβεί compression..αν εννοείς thresold κάτω από 0.5, δηλ. -2, -3db τότε ισχύει το "στην κρίση του καθενός και είναι υποκειμενικό ζήτημα"

 

3) Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι βγήκε στην maximum στάθμη π.χ. -10db, δηλαδή χαμηλά. Και έστω ότι θέλουμε -προφανώς- να ανέβει σε ένταση. Το σωστό πιο θα ήταν? να ανεβάσουμε τις στάθμες όλων των καναλιών μία μία? μέχρι πόσο?? προφανώς δεν υπάρχει τυφλοσούρτης, απλά θα ήθελα να ακούσω εσείς τι συνηθίζετε να κάνετε  για να μαθαίνω και εγώ :)

 

θα ανέβαζα το master 5 db

 

4) ας υποθέσουμε ότι σε ένα κομμάτι που πιάνει μέχρι και -7db υπάρχει κάποιο σημείο με υπολογίσιμη χρονική διάρκεια (πχ μια γέφυρα) που έναι πιο δυνατό και παίζει κάπου μεταξύ -1db και -2db.

πως θα χειριζόσασταν το compressing? απο άποψη threshold κυρίως εννοώ. μήπως πριν το compression να χαμηλώσω το ένα μέρος ή να αυξήσω το άλλο?

 

Σωστότερο θα ήταν να έκανες manual τις ρυθμίσεις σε τέτοια γενική διαφορά έντασης ώστε να μην τυχόν "υπερφορτώσεις" τον compressor. Γενικά αν μια μίξη σου στην οποία έχεις βάλει compression, ακουστεί σε μερικά σημεία μόνο, να κάνει "pumping", σημαίνει πως δεν φτσίνε οι ρυθμίσεις, αλλά πιθανότατα κάποιο περίεργο σκαμπανέβασμα έντασης που μπορεί να λυθεί γρήγορα με editing

 

5) υπάρχει κανένα ποστ/ άρθρο/ κάτι τέλος πάντων για να να μελετήσω πάνω σε παρόμοια ζητήματα εντάσεων στη μίξη?

 

Ότι σου υπέδειξε ο Nikodemos

 

6) είναι βλακεία κάποιος να κάνει automation την γενική ένταση? ας πούμε σε κάποιο σχετικά ασθενές μέρος του κομματιού.

 

Καθόλου

 

σόρρυ για την όποια ασχετοσύνη, αλλά με έχει μπερδέψει το όλο θέμα!

δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί παρόμοιο θέμα. αν ναι, παραπέμψτε με  :)

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με έχετε σκλαβώσει και οι 3!

thank you thank you thank you

κάποια στιγμή -ελπιζω- θα τελειώσω ένα track list καμιά 10 κομματιών

θα ανεβάσω τίποτα να ακούσετε για να φανεί άμα...είμαι καλός μαθητής  :)

και πάλι..ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

ωραία, ας δούμε τι έμαθα..

αν θέλετε ακούστε και πείτε μου καμιά γνώμη

 

http://www.myspace.com/betatestersuvm

 

και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ, με βοηθήσατε πολύ  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου