Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες / οργανα ως χειραποσκευές - ξεχάστε το!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλά...εάν ήμουν αεροσυνοδος και σε έβλεπα -2μετρα μποι και 165 κιλά-...και φούντες θα σε άφηνα να περάσεις ;D

 

Ενδεχομένως νόμιζε ότι κρατάω μπαγλαμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν η κιθάρα πέρασε -χωρίς κουβέντα- απο το check in της Aegean στην πτήση για Ηράκλειο. Τζάμπα κουβάλαγα το κατσαβίδι.  ;D

 

Τέτοια κάνετε και μετά τα ψάχνουνε στο Νότιο Ινδικό Ωκεανό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συμφορουμιτες εγω προκειται μεσα στην επομενη βδομαδα να ταξιδεψω με τη ryanair απο Αθηνα Χανια κ θελω να παρω μαζι μου μια κλασσικη κιθαρα.

 

Μπορω να την παρω μαζι μου ως χειραποσκευη πανω στο αεροπλανο ή θα πρεπει να πληρωσω επιπλεον χρηματα για την μεταφορα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...εάν ήμουν αεροσυνοδος και σε έβλεπα -2μετρα μποι και 165 κιλά-...και φούντες θα σε άφηνα να περάσεις ;D

 

Έχεις μπερδέψει τους moderatores.

 

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συμφορουμιτες εγω προκειται μεσα στην επομενη βδομαδα να ταξιδεψω με τη ryanair απο Αθηνα Χανια κ θελω να παρω μαζι μου μια κλασσικη κιθαρα.

 

Μπορω να την παρω μαζι μου ως χειραποσκευη πανω στο αεροπλανο ή θα πρεπει να πληρωσω επιπλεον χρηματα για την μεταφορα της?

 

Όχι, με τη ryanair δεν μπορείς να την πάρεις πάνω ως χειραποσκευη. Όπως και με καμια low cost εταιρία.

Για τις άλλες εταιρίες (aegean και ολυμπιακη) με τις οποίες έχω κάνει 100δες πτήσεις, μαζί με κιθάρα, ειναι μετρημένες οι φορές που πήγανε να μου δημιουργήσουν πρόβλημα, όμως με απολυτη επιμονή και σταθερότητα το ξεπέρασα. Αν η κιθάρα είναι σε μαλακή θήκη δύσκολα θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Η μονη περίπτωση που πράγματι έχουν δίκιο να σου πουνε να μην την πάρεις στη καμπινα, είναι σε κάποιες πτήσεις με μικρά, ελικοφόρα, της ολυμπιακης. Εκεί όντως δεν χωράει στο ντουλάπι η κιθάρα. Σε αυτή την περίπτωση την παραδίδεις στη ΣΚΑΛΑ (και όχι στο τσεκ-ιν) και την τοποθετεί ο υπάλληλος στις αποσκευες, πάνω απο άλλα πράγματα και σου την επιστρέφει πάλι στη σκάλα, καθως βγαίνεις απο το αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παίδες,

 

Την Πέμπτη και σήμερα πέρασα μια ηλεκτρική και μια ακουστική με swiss και aegean αντίστοιχα από Στουτγγάρδη προς Αθήνα χωρίς κανένα θέμα.

 

Πήγα πάντως και ένα midi keyboard με μάκρος κάπου 1.40 (μπας και το στειλω αντί για κιθάρα) και δε μου το άφησαν.

 

Οπότε όπως φαίνεται ίσως να μην υπάρχει θέμα με aegean παρότι στην εξύπηρέτηση πελατών ήταν κατηγορηματικοί

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η κιθάρα πέρασε μόνο με μια ερώτηση (τι ειναι αυτό; )

Έχω boarding card και για την επόμενη πτήση προς Αθήνα.

Τώρα βέβαια δεν έχω ούτε κατσαβίδι ούτε βαλίτσα με ρούχα καθώς τα τσέκαρα μέχρι Αθήνα.

Hasta luego y hasta la Victoria secret σύντροφοι.

 

Ευχαριστούμε Harilatron για την ενημέρωση.Τελικά μάλλον εξαρτάται καθαρά σε ποιόν θα τύχεις ανεξαρτήτως των εταιρικών κανονισμών.Η στραβή μου έτυχε και μένα στην Αμερική και ο υπάλληλος φαινόταν/"φώναζε" από μίλια μακριά οτί ήταν λαλάκας.  ;D

 

(Σου ζητώ συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν, να πώ κ εγώ. Πέταξα με Aegean, Θεσσαλονίκη - Στουτγάρδη κ είχα μαζί μου το μπάσσο σε soft case. Το πήρα κανονικά μαζί μου, χωρίς έξτρα χρέωση κ αναπαύθηκε στο δίπλα κάθισμα. Αν δεν ήταν ελεύθερο μου είπαν θα το βάζανε στο ντουλαπάκι. Κανείς δεν είπε τίποτα, ούτε στο check in, ούτε κ κατά την επιβίβαση. Στο επίσημο site βέβαια λέει άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου