Προς το περιεχόμενο

1000Ε. Ποια κιθάρα είναι η καλύτερη που μπορώ να αγοράσω?


blasito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε ότι κάποιο παιδί θέλει να ξεκινήσει να μάθει κιθάρα.. ή έστω ξέρει λίγο... και διαθέτει 1000 γιούρια. Τι κιθάρα να πάρει? Μια ibanez? Μια Gipson (σε προσφορά)? Mια stratocaster made in mexico? Τόσες εταιρίες... Τόσα μοντέλα... Το θέμα είναι αν οι εταιρίες που έχουν το "όνομα" έχουν και την καλή ποιότητα (ο ήχος είναι υποκειμενικός). Γιατί πολύ σκέφτονται ότι αφού η κιθάρα είναι fender, άσχετα που φτιάχτηκε, είναι ανώτερη από τις άλλες... Είναι έτσι? Νομίζω πως μια ibanez στα ίδια λεφτά είναι καλύτερη αγορά.

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για μενα φιλε μου δεν ειναι καλυτερη αγορα να επαιρνες μια ibanez.θα σου συνιστουσα να αποφυγεις για αρχη τουλαχιστον κιθαρα με floyd rose που θα σε ταλαιπωρει στο σεταρισμα και για μενα προσωπικα παντα οι κιθαρες με floyd rose εχουν κατωτερο ηχο απο αλλες.προτιμω κιθαρες με γεφυρες οπως οι gibson.stratocaster,telecaster,prs.... :wink: τωρα για τα λεφτα που διαθετεις εγω παντα με τα προσωπικα μου κριτηρια θα σου προτεινα να παρεις μια stratocaster highway ή μια telecaster highway Που ειναι κιθαρες που αξιζει να μαθεις πανω τους... :wink:ειναι κιθαρες με πολυ προσωπικο ηχο και δεν μπορεις να... κρυφτεις απο αυτες αρα βγαζεις και το προσωπικο σου παιξιμο πιο εντονα αν καταλαβες τι σου λεω.μετα αν σου αρεσουν αυτες οι κιθαρες βαζεις και καποιους πολυ καλους μαγνητες πανω και κανεις την κιθαρα αεροπλανο :D βεβαια εξαρταται και απο το στυλ μουσικης που θες να παιξεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, όχι!!! η κιθάρα δεν έχει floyd rose... δε μου αρέσουν αυτά έτσι κι αλλιώς. Η γέφυρα είναι κλασική σαν της stratocaster.. ξέρεις τι γίνεται? από ό,τι έχω συζητήσει η stratocaster πάσχει σαν κιθάρα.. Η fender το κανει αυτο επιτηδες γιατι ετσι πουλαει.. πρεπει να ξερεις πολυ καλα να παιζεις για να αγορασεις stratocaster. εχει λεπτα ταστα, ηχο οχι τοσο καλο απο τους μονοπυρηνους... για να γινει απαιχτη κιθαρα πρεπει να εχεις πολλες γνωσεις πανω στον ηχο και να να διαθεσεις πολλα λεφτα για να αλλαξεις πραγματα απανω της.. αυτος ειναι και ο σκοπος βεβαια ωστε να γινει η δικη σου κιθαρα. αλλα ως τοτε... που τα λεφτα...

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε blasito δεν ξέρω ποιός σου είπε όλα αυτά τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ που γράφεις αλλαευτυχώς ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!

Υπάρχουν δεκάδες μοντέλλα της Fender Stratocaster με jumbo ταστα & πολλούς συνδιασμούς μαγνητών.

Σε αυτον που σου είπε ότι οι μονοι μαγνητες έχουν "οχι και τοσο καλό ήχο" να του προτείνεις μια ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ επίσκεψη στον "ΑΥΤΙΑΤΡΟ" :lol:

 

Οσο για το άλλο απίστευτο "η strat πάσχει σαν κιθάρα" μάλλον 15 εκατομμύρια κιθαρίστες σε όλον τον κόσμο ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ (είναι η δημοφιλέστερη κιθαρα σε ολον τον πλανήτη)

 

Η συμβουλή μου είναι να αγοράσεις μια ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα (stratocaster,telecaster,es335,sg,les paul) για να ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ γιατι άν πάρεις κάτι άλλο "μοντέρνο' ΣΙΓΟΥΡΑ θα το πουλήσεις για να αγοράσεις κάτι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ & ΚΛΑΣΣΙΚΟ όταν "ωριμάσεις" σαν κιθαρίστας :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blasito, δεν νομίζω ότι ισχύουν αυτά. Ισως οι fender να είναι λίγο υπερτιμημένες λόγω ονόματος αλλα δεν είναι κακές κιθάρες και ούτε είναι απαραίτητο να αλλαξει κανείς τίποτα. Ισως χρειαστούν ένα σετάρισμα και στρώσιμο μετα απο κανενα μήνα.

 

Ισως να υπάρχουν καλλίτερες "no-name" ή custom κιθάρες (πχ rockinger που λέει ο superfunk) αλλα νομίζω ότι πρέπει κανείς να ξέρει τι θέλει για να πάει προς τα εκεί.

 

Επίσης και το παιδί θα αισθάνεται καλλίτερα που έχει μια fender και αν την βαρεθεί ευκολα θα την πουλήσει.

 

Νομίζω πάντως οτι μια μεξικάνικη strat κανει αρκετα λιγότερο απο 1000 ευρώ. Στις τιμές του Στόλλα (http://www.stollas.com) να υπολογίζει κανείς το λιγότερο 15% έκπτωση αλλοιώς παμε στον "Θωμά" (http://www.thomann.de)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε εγω πηρα μια απλη strat το 2001 και ο ηχος ηταν παρα πολυ καλος.βεβαια επειδη παιζω blues...ασταματητα :D ,αλλαξα τους μαγνητες και εβαλα τους texas hot antiquity και η κιθαρα παιζει για μενα απιστευτα.αλλα ειχε καλο ηχο και απο πριν.οπως εχει πει και ο superfunk fender καλες και κακες παντα θα υπαρχουν.ειναι και που θα πεσεις.παντως εγω δεν αλλαζω με τιποτα τον μονοπηνιο ηχο...και δεν συμφωνω οτι πρεπει να ξερεις πολυ καλη κιθαρα γαι να παιξεις με fender.οκ ισως ειναι λιγο πιο δυσκολες στο παιξιμο αλλα οπως σου ειπα δεν κρυβεσαι και εχει πιο πολυ ..χαρακτηρα το παιξιμο σου(χωρις να ισοπεδωνω ολες τις αλλες κιθαρες εννοειται που υπαρχουν παρα πολλες καλες...).και να ξερεις οτι μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει οτι οι καλοι μαγνητες ειναι σιγουρα το 50% της κθαρας...το καταλαβα με την δικια μου αλλαγη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να συμπληρώσω ότι

 

δεν υπάρχει κιθάρα που απο το σχεδιασμό της να παιζει "δύσκολα" !

 

ΟΛΕΣ οι κιθάρες με ενα καλό set up μπορούν να παίζουν τέλεια (φτάνει βέβαια να μην είναι κακοφτιαγμένες κάτι που σπανιώτατα συμβαίνει στην εποχή μας ακόμα και στα πάμφθηνα ινδονησιακά μοντελα)

 

πάρε μια καλή αμερικάνικη strat ή tele (τόσο κάνουν στο Internet 1000 euro) και καθάρισες :wink:

 

οπως λέει και πολύ σωστά ο takis όλα τα άλλα είναι θέμα μαγνητών (απο εκεί βγαίνει το 90% του ήχου της κιθάρας) που ε'υκολα αλλάζονται (αν και δεν χρειάζεται οπωσδήποτε για τα δυο παραπανω μοντέλλα που αναφέρω μια και οι stock μαγνήτες είναι μια χαρά )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 900-950 ευρω εαν κανεις μια βολτα σε μικρα μαγαζια μπορεις να πετυχεις american standard stratocaster η telecaster. Εαν δεν σε ενδιαφερει τοσο το χρωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια μικρή παρεμβολή...

 

Δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει πρώτη κιθάρα χωρίς να τη δοκιμάσει.

Γι αυτό, κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά.

Δες τι κάνει στα χέρια σου.

Πάρε μια ιδέα τι σημαίνει Fender, Gibson, αντίγραφα αυτών κλπ κλπ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχετε δικιο... Εξάλλου το παραδεχομαι πως απο κιθαρα δεν εχω ακομη πειρα... δεν εχω ψαξει αρκετα τον προσωπικο μου ηχο. σιγουρα εγγυημενα μοντελα ειναι η fender και η gibson. οπως ξαναειπα ουτε πεταλακια δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα. γι'αυτο και απευθυνομαι σε εσας που ξερετε...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου