Προς το περιεχόμενο

1000Ε. Ποια κιθάρα είναι η καλύτερη που μπορώ να αγοράσω?


blasito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από κει και πέρα οι μαγνήτες συνήθως υποφέρουν στις φτηνές κιθάρες και αλλάζονται εύκολα (όχι πολύ φτηνά).Τα κλειδιά;Πόσο σημαντικά είναι;Το κόστος για να αλλαχτούν όλα τα κλειδιά είναι γύρω στα 50-100 ευρώ.Τα pots κλπ κοστίζουν ελάχιστα,απ' ότι αναφέρθηκε,αλλά δεν ξέρω πόσο επηρεάζουν τον ήχο.

 

Είναι δυνατόν να καταλάβει κανείς μη έμπειρος την ποιότητα των ξύλων;Καταλαβαίνεις τι σε βολεύει και αυτό που σου ακούγεται πιο όμορφα,αλλά με τα ξύλα τι γίνεται;Μπορείς να μάθεις από πόσα κομμάτια είναι φτιαγμάνη η κιθάρα;Όσο πιο λίγα τόσο πιο καλά,απ' ότι ξέρω...

 

τα κλειδια δεν κοστίζουν τόσο απο 30-50 ευρώ (βέβαια μόνο internet εδω την έβαψες δες www.stewmac.com)

 

δεν ισχύει βέβαια και το "οσο λιγότερα κομμάτια τόσο καλύτερα (για το σώμα) έχω tele με μονοκάμματο σωμα (παραγγελία βέβαια γιατί ποτε η fender δεν έφτιαχνε μονοκόμματα σώμα) και δεν είναι καλύτερη από τις συνηθισμένες που είναι 2 ή 3 (οι μεξικάνικες & πολλές του 1975-1999 είναι 5 κομμάτια)..

αν μετρήσεις δε απο πόσα κομμάτια είναι φτιαγμένη η les paul θα δείς οτι οι περισότερες είναι απο 4-5..... :wink:

 

μεταξύ ίδιων μοντέλλων υπάρχουν διαφορές αλλά όχι και τόσο μεγάλες όσο περισσότερο αυτοματοποιειται η παραγωγή .

ο σημαντικότερος παράγοντας κατα την ταπεινή μου γνώμη παραμένει ο ΜΑΓΝΗΤΗΣ :wink: (& Το βάρος...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα κλειδια δεν κοστίζουν τόσο απο 30-50 ευρώ (βέβαια μόνο internet εδω την έβαψες δες www.stewmac.com)

 

δεν ισχύει βέβαια και το "οσο λιγότερα κομμάτια τόσο καλύτερα"

 

 

ο σημαντικότερος παράγοντας κατα την ταπεινή μου γνώμη παραμένει ο ΜΑΓΝΗΤΗΣ :wink: (& Το βάρος...)

 

 

 

Κλειδία sperzel στο musik-produktiv 40-70 ευρώ (απλά-lock).

Το δεύτερο κάπου το είχα ακούσει,αλλά μπορεί να είναι μύθος.¶λλωστε,παντού υπάρχει ένας! :D

 

Απ' ότι έχω καταλάβει,η "υπόθεση ήχος" εξαρτάται από τόσους πολλούς παράγοντες (κιθαρίστας,ξύλα,ηλεκτρικά,ενισχυτής,ηχείο,εφφέ,χορδές,κλπ,κλπ) και μάλλον δεν αξίζει να ασχολείται κανείς πολύ με κάποια από αυτά,όπως πόσα κομμάτια είναι η κιθάρα.Ίσως τις διαφορές που δεν νιώθει ή ακούει κανείς,δεν αξίζει να τις πληρώνει.

 

Για το βάρος,όσον αφορά τις les paul-οειδείς κιθάρες,έχω κάποιες αμφιβολίες που βασίζονται στο γεγονός ότι η gibson/epiphone studio έχει μια επικάλυψη ξύλου λιγότερη (νομίζω),αλλά θεωρείται κατώτερη από την standard,η οποία την έχει και προφανώς είναι βαρύτερη.Το θέμα όμως,για μένα,είναι αν αυτή διαφορά ακούγεται....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το βάρος' date='όσον αφορά τις les paul-οειδείς κιθάρες,έχω κάποιες αμφιβολίες που βασίζονται στο [b']γεγονός ότι η gibson/epiphone studio έχει μια επικάλυψη ξύλου λιγότερη (νομίζω)[/b].

Όχι, δεν ισχύει. Απλώς, η Studio δεν έχει το binding γύρω από το maple top όπως έχει η Standard - έχει όμως το maple top.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη studio αλήθεια την έχει κανείς απο δω?Είναι η μόνη affordable (1000E) Gibson Les Paul. Αξίζει τα λεφτά της, ή είναι μία Epiphone Les Paul (που κάνει τα μισά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα την studio les paul gibson kai την θεωρώ για όσους αγαπούν τον ήχο

les paul mia χαρά κιθάρα είναι, όσο για την συγκριση με την epiphone έχει

μεγάλη διαφορα κάνε μια δοκιμή στην αντιπροσωποια και θα το καταλάβεις.

 

τώρα για το βάρος της αν παίζεις πολύ ώρα όρθιος είναι ψιλοκουραστικό

και άλλη μια δυσκολία είχα ότι όταν ιδρωνε το χέρι ψιλομάγκωνε στην ταστιέρα, την είχα συνδιάσει με τον blues de ville kai είχε πολύ ωραίο ήχο.

 

εντέλει την έδωσα γιατί έχω πιο πολλή κόλημα με την παλιά μου τelecaster

fender `83

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου