Προς το περιεχόμενο

1000Ε. Ποια κιθάρα είναι η καλύτερη που μπορώ να αγοράσω?


blasito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω φίλε θα σου πω άλλα πράγματα .

Το καλοκαίρι αποφάσισα να αγοράσω μια σχετικά καλή ακουστική για τις ηχογραφήσεις μου και τα live.

Αφού έψαξα ένα διάστημα στο internet αποφάσισα να πάρω μια takamine που είχε γύρω στα 550 ευρω .σκέφτηκα πως και όνομα είναι, όποτε θα κάνω και την φιγούρα μου και θα έχει και καλό ήχο γιατί παίζουν όλοι οι γνωστοί με αυτές .πήγα λοιπόν να την πάρω .έπαιξα λίγο μαζί της στο μαγαζί και απογοητευτικά τέλειος απτών ήχο της .μετά έπιασα μια martin(πανάκριβη)και είδα τη διαφορά πως δηλαδη, ακούγεται μια καλή ακουστική .ευτυχώς έδωσα μια ευκαιρία ακόμη στον πολίτη που μου έλεγε να δοκιμάσω μια σχετικά άγνωστη μάρκα(σε συγκριση με την takamine) την tanglewood.ευτυχώς λέω γιατί η συγκεκριμένη για μένα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απτην martin που έπαιξα προηγούμενος .απίστευτος όγκος-με γλυκά καντίνια μαόνι ένα κομμάτι όλη η κιθάρα ..και fishman ηλεκτρικα.ποσο?550ευρω,την πήρα φυσικά .συμπέρασμα ?μην κυνηγάς τα ονόματα οπωσδήποτε .δεν φαντάζεσαι τι διαμάντια υπάρχουν στην αγορά πλέον με 600 ευρω .πολύ καλά τα ακριβά μοντέλα fender-gibson αλλά 1)δεν είναι οι μόνες καλές και 2)τα φτηνά μοντέλα τους δεν έχουν καμία σχέση.

Πολλές φορές μόνο το λογότυπο είναι ίδιο.

Δοκίμασε και μια cort πχ. έχω ακούσει καλά λόγια και θα σου μείνουν χρήματα και για άλλο εξοπλισμό…..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με 1000 ευρω η μονη αμερικανικη κιθαρα που παιρνεις ειναι η σειρα highway 1 της Fender ειτε tele ειτε strat.

 

καλη ποιοτητα και μεταπωλησιμοτητα γιατι το made in USA πουλαει!!

 

αλλιως παιρνεις τη καλυτερη ποιοτητα σε Μεξικο/Κορεα/Ιαπωνια απο

FENDER/EPIPHONE/SQUIER/IBANEZ/CORT

 

χρονο να χεις να το ψαξεις

 

εγω τι θα επαιρνα?

 

1. fender classic 70's

2. epiphone les paul hollow body lim edition

3. fender strat deluxe showman mexico

4. highway one strat 70's large headstock / humbucker bridge pickup

5. καποιες peavy signature κοντα στα 1000 η και λιγο παραπανω

 

αυτααααα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1000 ευρω η μονη αμερικανικη κιθαρα που παιρνεις ειναι η σειρα highway 1 της Fender ειτε tele ειτε strat.

 

καλη ποιοτητα και μεταπωλησιμοτητα γιατι το made in USA πουλαει!!

 

Κανεις λαθος φιλε μου. Μπορεις πολυ ανετα να βρεις και στανταρ αμερικανικη με 1000 ευρω, αρκει να το ψαξεις. Και οι highway δεν ειναι made in usa ειναι συναρμολογημενες in Usa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά που έριξα στο γνωστό γερμανικό μαγαζί έχει τις αμερικάνικες 888 ευρω (+ 23 αποστολή).

 

Πάντως εμένα μου αρέσει πολύ το τρέμολο που έχουν οι αμερικάνικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια... τι να σας πω.... μπορει να κανω και λαθος αλλα πιστευω (συμφωνω με τον WhiteNoise) οτι οι μεγαλες μαρκες δεν παραγουν καλα μοντελα αμα ειναι καπως φτηνα. Δηλαδη, θα προτιμουσα μια ibanez sa1260 made in japan απο μια fender made in mexico γιατι η fender πουλαει κυριως το ονομα της και την ποιοτητα την αφηνει για τις made in USA ενω η ibanez τα τελευταια 5 χρονια ανεβηκε καπως... Μπορει να κανω και λαθος.. Διορθωστε με. Οταν τις προαλλες αγορασα ακουστικη με 250 γιουρια πηρα μια Cort με πραγματικα απιστευτο, γεματο ηχο. Ηταν να παρω μια Takamine (λογω ονοματος πιο πολυ) γυρω στα 350-370 γιουρια αλλα μολις επαιξα δεν ειχε καμια σχεση με την Cort. Ο ηχος της ηταν πολυ πριμος, γενικα δε με ικανοποιησε. Οποτε δε σημαινει οτι η μαρκα εχει παντα την ποιοτητα (στα φτηνα μονελα μιλαω)..

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλή μου είναι να αγοράσεις μια ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα (stratocaster' date='telecaster,es335,sg,les paul) για να ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ γιατι άν πάρεις κάτι άλλο "μοντέρνο' ΣΙΓΟΥΡΑ θα το πουλήσεις για να αγοράσεις κάτι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ & ΚΛΑΣΣΙΚΟ όταν "ωριμάσεις" σαν κιθαρίστας :wink:[/quote']

 

 

Σοφή κουβέντα!Αυτό το να "ωριμάσεις" είναι πολύ-πολύ σημαντικό!Μέχρι τότε πρέπει να έχεις ένα σωστό όργανο και καλό θα ήταν να είναι σχετικά ευέλικτο.Μετά από κάποια χρόνια,θα βρεις το δρόμο σου....

 

Πάντως μια "κλασσική" κιθάρα μάλλον θα σε εξυπηρετήσει ακόμα και οταν ωριμάσεις,οπότε προφανώς θα αποσβέσει και τα λεφτά της καθώς αν πάρεις κάτι φτηνό τώρα ίσως να χρειαστεί να ξανααγοράσεις κιθάρα αργότερα.Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα ξαναγοράσεις κιθάρα-κάποιοι εδώ μέσα έχουν καμιά 20αριά-είναι μικρόβιο,βλέπεις....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω μοντέλλα

 

1.FENDER HIGHWAY 1 STRAT (περίπου 600 ευρω)

2.FENDER ΗΙGHWAY 1 TELE (περίπου 600 ευρω)

3.FENDER CLASSIC 60'S STRAT (περίπου 500 ευρω)

4.FENDER CLASSIC 70'S STRAT (περίπου 600 ευρω)

5.FENDER AMERICAN SERIES TELE (περίπου 950 ευρω)

6.EPIPHONE SHERATON (περίπου 550 ευρω)

7.EPIPHONE BLACK BEAUTY

 

( όλες οι τιμές βέβαια είναι απο on line μαγαζιά,εδω είναι περίπου 30%-40% πάνω...)

 

επίσης ψάξε στο ebay για HAMER DAYTONA,HAMER T51,IBANEZ ARTIST & ολά τα παραπάνω μοντέλλα. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους!!

 

15 χρόνια αυτοδίδακτος κιθαρίστας μεσα σε 3 μέρες που διαβάζω το forum πιο πολλά έμαθα για την κιθάρα!!! :oops:

 

Επειδή παρόλα αυτά έχω ακόμη απορίες για λέξεις οπως floyd rose,nut, action κλπ. υπάρχει κανένα γλωσσάρι να του ρίξω καμιά ματιά?

 

Είμαι κι εγώ υποψήφιος αγοραστής αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πάω σαν το προβατο στη σφαγή θα μπορουσε κάποιος να προτείνει μοντέλa fender telecaster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλτατε blasito. Οι σκέψεις των παιδιών που απάντησαν στο topic ίσως να σε κάλυψαν αλλά θα σου δώσω και μια άλλα οπτική στο θέμα.

 

Παίζω κιθάρα εδώ και μερικά χρόνια και σχεδόν από τότε που άρχισα να παίζω τα πρώτα blues κομμάτια θεωρούσα τις “καθιερωμένες” και γνωστές κιθάρες (βλ. fender, gibson) ως ότι καλύτερο θα μπορούσε να αποκτήσει κάποιος.

 

Καθώς όμως περάσανε τα χρόνια και πιστεύω ψιλοωρίμασα ως μουσικός θεωρώ ότι είναι καλύτερα στην τιμή μιας “γνωστής” κιθάρας να αγοράσει κάποιος 5-6 φθηνές κιθάρες! Πάνε όλοι και παίρνουν fender, gibson και κλαψουρίζουν μην τους την ακουμπήσεις και την γδάρεις, μην την “πονέσουν" χτυπώντας την πουθενά, να την πηγαίνουν κάθε τόσο για service κλπ ενώ με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις μερικά φθηνά μοντέλα (και σε διάφορα σχήματα για να δεις τι σου κάθεται καλά και από άποψη look), να τις μεταχειρίζεσαι σαν κιθάρες –όχι σαν ανθρώπους-, να τις έχεις όλες με διαφορετικό κούρδισμα, με διαφορετικές χορδές, να τις κοπανάς και να μην κόβεται η αναπνοή σου, να πειραματίζεσαι κάνοντας πράγματα που δεν θα έκανες αν είχες σκάσει μια χιλιάρα+ euro κλπ

Anyway δεν λέω ότι όλοι αυτοί που αγοράζουν fender κλπ έχουν το παραπάνω ύφος αλλά μερικά φθηνά όργανα πιστεύω ότι δίνουν στους μουσικούς το έρεισμα και την ελευθερία να τα χρησιμοποιήσουν περισσότερο σαν “μέσο” του έργου τους. Αντίθετα οι μεγάλες εταιρίες φετιχοποιούν τα όργανά τους με αντίστοιχα προς τους μουσικούς αρνητικά αποτελέσματα.

 

Όταν έχεις παίξει αρκετά και έχει αποκρυσταλλωθεί η προσέγγισή σου στη κιθάρα μπορείς τότε να φτιάξεις μια “ακριβή” custom κιθάρα αλλά ποτέ -μα ποτέ- δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να αγοράσει fender κλπ με το πρόσχημα ότι είναι η επιλογή των "μεγάλων”. :( :?

 

Υγ. Έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι μουσικοί που έχουν κιθάρα «ράτσας» φοβούνται να μάθουν να σετάρουν κλπ την κιθάρα τους και κρέμονται από τους ειδικούς. Όταν δε, θα αρχίσουν να αλλάζουν μαγνήτες και να πειραματίζονται με τον ήχο τους θα έχουν περάσει μερικά χρονάκια.

Υγ.2 Ήθελα να αρχίσω να βρίζω για αυτή την υστερία με τις «μάρκες» που μας ταλαιπωρεί τόσα χρόνια αλλά φοβάμαι ότι θα γίνω ο γραφικός του forum που... :(

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε noblues...χωρις διαθεση αντιπαραθεσης οτι σου πω στο λεω μονο φιλικα και σαν προσωπικη μου γνωμη :wink: .....θα διαφωνισω στα εξης.ειπες:

1."είναι καλύτερα στην τιμή μιας “γνωστής” κιθάρας να αγοράσει κάποιος 5-6 φθηνές κιθάρες!"

οι φτηνες δεν εχουν βεβαια παντα απαραιτητα κακο ηχο,τις πιο πολλες φορες ομως ναι,εκτος αν εχεις πολυ καλο ενισχυτη.και εγω προσωπικα αν δεν εχω ηχο καλο(την ψαχνω πολυ με τον ηχο,οχι σε σημειο βεβαια που να παραταω την μελετη,η παγιδα που πεφτουν πολλοι μουσικοι),πολλες φορες ξενερωνω,και γιαυτο δεν ρισκαρω με μια φτηνη κιθαρα.τον ηχο της fender που...κατηγορεις να ξερεις οτι δεν τον εχει καμια αλλη κιθαρα(εκτος βεβαια απο τις custom κιθαρες με single coil μαγνητες οπως tom anderson,john suhr κτλ..).μετα αν παιρνεις τοσες κιθαρες δεν μπορει να συνηθησει και το χερι σου και αυτο γιατι αλλαζεις συνεχεια διαφορα μπρατσα απο κιθαρες.πχ παιξε με μια fender και μετα με μια gibson(οπως κανω εγω σπιτι μου... :lol: ).το χερι σου πρεπει να συμπεριφερθει πολυ διαφορετικα σε καθε κιθαρα και αν δεν εισαι εμπειρος νιωθεις ξενος στο τελος και με τα 2 μπρατσα.εγω προτιμω να εχεις μεχρι δυο αντε τρεις κιθαρες και να μαθεις πανω τους.να τις λιωσεις στο παιξιμο... :D

 

2."Πάνε όλοι και παίρνουν fender, gibson και κλαψουρίζουν μην τους την ακουμπήσεις και την γδάρεις, μην την “πονέσουν" χτυπώντας την πουθενά, να την πηγαίνουν κάθε τόσο για service κλπ..και κρέμονται από τους ειδικούς"

σε εμενα προσωπικα ουτε ενα απο αυτα δεν ισχυει.δεν εχω γνωρισει ακομα τετοια ατομα αλλα για να το λες μαλλον θα ξερεις εσυ.αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι ολοι ετσι... :wink:

 

3."να τις μεταχειρίζεσαι σαν κιθάρες –όχι σαν ανθρώπους-να τις κοπανάς και να μην κόβεται η αναπνοή σου, να πειραματίζεσαι κάνοντας πράγματα που δεν θα έκανες αν είχες σκάσει μια χιλιάρα+ euro κλπ.μερικά φθηνά όργανα πιστεύω ότι δίνουν στους μουσικούς το έρεισμα και την ελευθερία να τα χρησιμοποιήσουν περισσότερο σαν “μέσο” του έργου τους. "

δηλαδη αν εχεις σκασει μια χιλιαρα ευρω δεν πειραματιζεσαι οσο με μια φτηνοτερη; 8O αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.οπως θελω να μου εξηγησεις γιατι ενα φτηνο οργανο δινει στους μουσικούς το έρεισμα και την ελευθερία να το χρησιμοποιήσει περισσότερο σαν “μέσο” του έργου τους.

 

ανεξαρτητα απο ολα αυτα εγω προτιμω την κιθαρα μου να της συμπεριφερομαι οχι σαν ενα αψυχο πραγμα αλλα σαν...ανθρωπο και ειδικα με την μια εγω δεθει μαζι της.. (ειμαι και ρομαντικος εκτος των αλλων.. 8) )

βεβαια ειναι πολλοι που αγοραζουν τετοιες κιθαρες μονο και μονο επειδη παιζουν ..οι μεγαλοι και αυτο ειναι λαθος..αλλα να ξερεις οτι μια single coil Κιθαρα σε στυλ fender(tele,strat) για μενα ειναι απαραιτητη στο σπιτι καθε κιθαριστα... :wink:

 

για αυτή την υστερία με τις «μάρκες» που μας ταλαιπωρεί τόσα χρόνια βεβαια δεν εχεις και τελειως αδικο...και σιγουρα γνωστές κιθάρες (βλ. fender, gibson)δεν ειναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να αποκτήσει κάποιος...(αν εξαιρεσεις τις...fender telecaster και stratocaster :D :D :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου