Προς το περιεχόμενο

Πενία τέχνας κατεργάζεται


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτό το thread μου το ενέπνευσε  ο φίλος hyperpanos, ο οποίος είπε:

θα προσπαθήσω να γράψω κάτι δικό μου, αν και θα δυσκολευτώ στο πως να γράψω μπάσο, που δεν παίζω αλλά και δεν έχω, αλλά και τύμπανα.

Με γύρισε πίσω στο 1998. Back then δεν είχα σχεδόν τίποτα από εξοπλισμό. Ήθελα όμως με μανία να γράψω κάτι δικό μου:

Εξοπλισμός:  

Guitar Stuff: Fender strat MIJ

                           Zoom 1010

                           Fender princeton chorus  

Mic:             behringer xm 2000s -mic preamp από τον μικτάκο UB 802 της Behringer

Και τίποτα άλλο.

Τα τύμπανα (πήρα από ένα cd της δισκοθήκης μου τα τύμπανα ίσα - ίσα ό,τι βρήκα χωρίς άλλα όργανα, τα έκοψα τα έραψα και τα έκανα μια λούπα).

Το ίδιο με τη φυσαρμόνικα (sample από cd της δισκοθήκης).

Το bass. Σάμπλαρα μερικές νότες από κάτι cd και μετά το έπαιξα με το πληκτρολόγιο του pc με midi soundfonts (για όσους θυμούνται) αλλάζοντας το pitch. Mετά το έκανα .wav διότι το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήτοι …….

Πρόγραμμα ηχογράφησης το Acid pro 1 (επίσης για όσους θυμούνται) δεν είχε midi.

Κάρτα ήχου….η Onboard του laptop που είχα τότε…τι asio και κουραφέξαλα.  ;D

Φωνή ο George.

Αν είχα την Κα****α που είχα τότε τώρα……… ;D ;D

Το κομμάτι ήταν μια spiritual απόπειρα!  ;D ;D ;D

 

Φυσικά το έχω αποκηρύξει  ;D ;D

Bad_Taste_And_Bad_Habbits.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και νυσταγμενος..πηρα τη Dodge απ το Τεξας και οδηγησα μεχρι Αριζονα..

Σ ενα ραντσο με περιμενε η ξανθια καουμποισα με το καπελο,τις μποτες,τις πλεξουδες,το μειδιαμα και το πλουσιο μπουστο..ενας θαμνος σερνοταν παραπερα..

 

Λακη...Δεν εχουν σημασια τα μεσα αλλα αυτο που βγαινει εξω..

Ακουσα εικονες... ;)

Τι κιθαρονια ρεμπελικα ειναι ετουτα?

Υφος.

 

Μ αρεσε ΠΟΛΥ-Μην αποκυρησσεις τιποτα ποτε. ;)

 

Τωρα που τα ξαναδιαβαζω...πολλη μανουρα ρε.. :o :o :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου άρεσε. Δείχνει ότι η δημιουργικότητα δεν κολλάει στον εξοπλισμό (βέβαια η fender fender κι ας είναι και ΜΙΤΖ). Ποιος θα το φανταζόταν ότι τα μισά είναι samples... Το είδος είναι swamp ζεϊμπέκικο νομίζω.

 

midi soundfonts

 

Τι μου θύμισες τώρα. Χάλια. Κι έκλεισα και τα 35 σήμερα  :(.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι έκλεισα και τα 35 σήμερα  :(.

 

>off topic

Πλησιάζεις την ηλικία να θεωρηθείς "νέο αίμα" στα μπλουζ  ;D...

Χρόνια πολλά και καλά!

off topic<

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε. Ίσως πιο πολύ επειδή κόλλησα με το παίδεμα και την μανούρα που πέρασες για να το φτιάξεις.

 

Τι μου θύμισες τώρα. Χάλια.

+1.

Να σε χαιρόμαστε κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σπύρο, να σου ευχηθώ και εγώ Χρόνια Πολλά και ό,τι γουστάρεις ΜΑΝ και πάνω από όλα ΥΓΕΙΑ!. Αν είναι να αναπολήσουμε το θέμα, θα posta-ρω κάποτες  κάνα track που ηχογραφήθηκε στο Voyetra Digital Orchestrator ;D. Εκεί να θυμηθούμε  «ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ» στο home recording!

:o

Το είδος είναι swamp ζεϊμπέκικο νομίζω.

;D ;D ;D ;D

 

Ίσως πιο πολύ επειδή κόλλησα με το παίδεμα και την μανούρα που πέρασες για να το φτιάξεις.

Εύη, Αν είναι έτσι ετοιμάσου να το λατρέψεις! ;D ;D Τα midi (soundfonts)  το δούλευα στον desktop υπολογιστή που είχα τότε (με κάρτα την Creative Sound Blaster Live 1024). Ευτυχώς είχε η κάρτα  μια πατέντα το “what you hear”, και έτσι ηχογραφούσε ό,τι ήχο άκουγες. Με αυτόν τον τρόπο έκανα τα midi αρχεία .wav (real time). Αλλά αυτό ήταν εύκολο. Το δύσκολο ήταν πως θα τα μεταφέρω από το desktop στο laptop (οπού γινόταν η τελική μίξη). Εκείνα τα χρόνια είχαμε μόνο cd rom. Cd recorder όποιος είχε, γινόταν στόχος τρομοκρατικής επίθεσης ;D.  Οπότε (ευτυχώς και πάλι) υπήρχε το chopper, ένα πρόγραμμα, που ένα μεγάλο αρχείο το «έκοβε»  σε μερικότερα μέρη με μάξιμουμ 1.44 ΜΒ  έκαστο για να χωρέσει σε δισκέτα των 3,5”!  Καταλαβαίνεις για πόσες δισκέτες μιλάμε και πόσο χρόνο. Πέτρινα Χρόνια (εδώ πέφτουν τα κλαρίνα ;D)τα οποία δεν τα νοσταλγώ καθόλου.

 

Άσε ξάδερφε! Έχω αποκηρύξει όλη τη διετία 1998-1999, πόσο μάλλον αυτό ;D. Υπήρξα εξαιρετικά βλάκας εκείνη την περίοδο (όχι ότι τώρα δεν είμαι) , αλλά τότε το είχα παρακάνει! Καλά , μην πιάσω το κομμάτι αυτό. Να ξεκινήσω από τους στίχους……οι οποίοι ξεπερνούν τα όρια της ανοησίας……anyway ;D. Και όχι ξανθιά….μελαχρινή είπαμε :D!  

 

Ξέχασα δε να ευχαριστήσω τους μουσικούς που με συνόδεψαν (σα δε ντρέπομαι) ;D:

Στα τύμπανα : Ο κύριος  Steve Smith

Φυσαρμόνικα: Ο Κύριος  Sonny Terry

Φυσαρμόνικα: Ο Κύριος  Pat O` Brien

Τα sample notes του μπάσου, δεν θυμάμαι από πού τα είχα πάρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα το κομμάτι (γιατί το είχα δει στα charts στην κατηγορία blues της mp3.com το 1999  ;) Πες τα κι αυτά...Είναι ιστορικά στοιχεία)

 

Έχω αποκηρύξει όλη τη διετία 1998-1999

 

Σαν το Χατζιδάκι με το Καροτσέρη, καροτσέρη;

 

Αν είναι να αναπολήσουμε το θέμα, θα posta-ρω κάποτες  κάνα track που ηχογραφήθηκε στο Voyetra Digital Orchestrator

 

Σιγά τα πέτρινα χρόνια. Επειδή το preview (όχι το apply, ΜΟΝΟ το preview) των effects (...λέμε τώρα), έκανε κανένα 15λεπτο σε αρχείο 10 δευτερολέπτων;;;;

 

Επιπροσθέτως να σου θυμήσω το αρχείο wav των 40ΜΒ που μου έστειλες με HyperTerminal έχοντας modem 33.600, γιατί η μία από τις 30 (!) δισκέτες που έβγαλε το chopper δεν διαβαζόταν σωστά!!! Ομορφιές!!!!

 

Χρόνια Πολλά και στον JazzJoker!

 

ΥΓ Λιάκη, έχω footage από τότε στην κάμερα (VHS). Τα θες για βίντεο;  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα αν το μυαλο εχει καλες ιδεες ολα τ αλλα ειναι δευτερευοντα.

Μ οτι και να καταπιαστει ο Λακης το κανει καλα ακομα και με τα τοτε

μεσα.Οντως σε ταξιδευει κι ακουγεται ωραιο κι ας μην εχει φτασιδια.

Μπραβο ρε Λακη!

Χρονια πολλα και παντα καλα Σπυρε.35 εκλεισες? :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ήξερα το κομμάτι (γιατί το είχα δει στα charts στην κατηγορία blues της mp3.com το 1999  ;) Πες τα κι αυτά...Είναι ιστορικά στοιχεία)

Άσε ρε συ έχω αποκηρύξει και το chart list της mp3.com του 1999 ;D ;D ;D

 

ΥΓ Λιάκη, έχω footage από τότε στην κάμερα (VHS). Τα θες για βίντεο;  ;D ;D ;D

That would be a no! Τι ______ είσαι  ;D ;D ;D ;D!!!!! Α χα χα χα χα χα. Να βρεθούμε σήμερις για καφέ, να (μην ) θυμηθούμε τα παλιά και τι τραβούσαμε!  ;D ;D ;D ;D

 

Μ οτι και να καταπιαστει ο Λακης το κανει καλα ακομα και με τα τοτε

μεσα.

 

Που να με δεις στο ηλεκτρολογικό – υδραυλικά Γεώργιε! Εκεί είμαι ταλέντο ;D ;D ;D. Στο θέμα κομμάτι νομίζω ότι υπερβάλλετε.

Βασικά είμαι από τους τύπους που εμπνέονται από τον εξοπλισμό που υπάρχει γύρο τους! No «μπλιμπλίκια» …No inspiration. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλώρε, Λάκη, Τεχνοκράτη και Χασοδίκη........

I hate to say it

I hate to admit it

αλλά μ΄άρεσε.

Κόψε τα μαρτίνι και τις ομπρέλες και ξαναπιάσε το moonshine (άντε τσίπουρο το πολύ)

 

Φίλε από τα πιο ενδιαφέροντα blues που έχουν ακουστεί εδώ μέσα.

Του λείπει η τελική παραγωγή (πήγαινε στον κουμπάρο και χτίστε το σε κάτι σαν T. Bone Burnett, Joe Henry, Jim White, Tom Waits - ναι, ξέρω, πανεύκολο 8)) αλλά υπάρχει η ιδέα. Ενδιαφέρουσες πινελιές αρκετές και προπαντός ατμόσφαιρα. Και Lo-fi ως πρέπει.

Κάτι μου θύμισε που άκουσα σχετικά πρόσφατα αλλά η γεροντική άνοια δεν μου επιτρέπει πρόσβαση στη πληροφορία.

 

Μ' άρεσε βρε φλώρε. Μπράβο

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου